Biz Biliyoz

Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

  • 07 Mayıs 2019
  • 83 kez görüntülendi.
Karaciğer Yağlanması Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Göbek kısmının yağlanmaya başlaması ile kendini gösteren karaciğer yağlanması nedir? Karaciğer yağlanmasının belirtileri nelerdir? karaciğer neden yağlanır? Karaciğer yağlanması tedavisi nedir? Gibi sorularınızın cevaplarını bu yazımızda öğreneceksiniz.

Karaciğer yağlanması ile ilgili bilmek istediğiniz her şeyi biliyoz.com sizler için araştırdı. İşte karaciğer yapılması ve karaciğer yağlanması ile ilgili detaylara geçmeden önce karaciğer yağlanması nedir? Birlikte inceleyelim.

Karaciğer yağlanması nedir?

Karaciğer yağlanması, tıp dilinde Hepatosteatoz olarak bilinmektedir. Sinsice kendini göstermeden ilerleyen bir rahatsızlıktır. Bir çok hastalıkla ayı belirtileri vermesi yüzünden teşhis edilebilmesi için bir takım testlerden geçilmesi gerekir. Çoğunlukla fazla yemeye karşı obezite, kolestrol ve diyabet gibi hastalıkların öncü olduğu karaciğer yağlanması için hızlıca tedaviye başlanmaması karaciğerde iltihaplanma, siroz ve steatoheapatit gibi hastalıkları beraberinde getirme ihtimali yüksektir. Peki karaciğer neden yağlanır?

Karaciğer neden yağlanır?

Vücut içerisinde barınan yağları temizlemek için olan bu organ yağların atılmasından sorumludur. Fakat enzim dengesinde yaşanan sorunlar toplanan yağların atılamamasına neden olarak kendisi yağlanmaya başlar. Karaciğerin görevini tam olarak ifa edememesinin sebepleri içerisinde bazı ilaçların kullanımları, yanlış beslenme ve bir takım alışkanlıklar yatmaktadır.

Hızlı kilo değişimleri, besinlerdeki toksin oranı ve karbonhidratlı besinlerin karaciğer üzerinde olumsuz etkileri bulunmaktadır. Karaciğer yağlanması genellikle orta yaş ve üzeri kişilerde gözlemlenmektedir. Özellikle göbek çevresi geniş olan ve genişlemeye başlayan kişilerde bu rahatsızlığın olma ihtimali çok yüksektir. Karaciğer yağlanmasının belirtileri neler olduğuna çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu yüzden yazımızın devamını dikkatle okumanızı tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir: Karaciğeri yenilemek için hangi besinler tüketilmelidir?

Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir?

karaciğer yağlanmasının belirtileri

Karaciğer yağlanmasının belirtileri gözükmeye başladığı andan itibaren karaciğer yağlanmasının tedavisi için doktorunuz ile irtibat içerisinde olmanız ciddi sağlık sorunlarından kurtulmanız anlamına gelmektedir.

Karın ağrıları

Karaciğer vücuttaki en ağır organlardan biridir. Yağlanmaya başlaması ile birlikte ağırlığı artarak alt tarafında bulunan organlara baskı yapar. Buda karın ağrılarına sebep olabilir.

Unutkanlık ve güçsüzlük

Karaciğerde bulunan yağ oranının artması hızlı kilo vermek isteyenlerde unutkanlık ve güçsüzlüğe neden olur. Aynı zamanda karaciğer yağlanması beyinin verileri toplayan ve işleyen bellek bölümünün zayıflamasına sebep olur

Cilt üzeri deformasyon

Yağlanmış olan karaciğer yerli yersiz akne ve sivilce gibi etkenlerle kendini belli edebilir.

Terleme ve koku

Vücut terlemeye başladığı zaman etrafa ağır kokular yayılabilir ve vücutta biriken toksin oranından ötürü ağız kokusu başlar.

Karaciğer yağlanması tedavisi nedir nasıl yapılır?

Karaciğer yağlanması tedavisi evde kendi imkanlarınız doğrultusunda yapılabilecek bir tedavi değildir. Belirtiler kendini göstermeye başladığı anda bir uzman tavsiyesi almakta fayda vardır. Doktorunuz ilk olarak karaciğer ile ilgili testler yaparak enzim değerlerini ölçecektir. Sonraki süreçte ulatrason veya MR gibi tetkiklere baş vurulabilir hatta gerek duyulması halinde karaciğerden örnek alınabilir.

Karaciğer yağlanması tedavisi çoğunlukla düzenli beslenme ve ilaç tedavisi uygulanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ