Biz Biliyoz

Karaciğeri Ne Temizler? Karaciğeri Yenileyen Kür.

  • 07 Mayıs 2019
  • 108 kez görüntülendi.
Karaciğeri Ne Temizler? Karaciğeri Yenileyen Kür.

Vücuttaki toksinlerin en fazla barındığı organ olan karaciğeri ne temizler? Evde karaciğeri yenileyen kür tarifi. Karaciğer yenilenme süresi nedir? Karaciğerin kendini yenilemesi ve temizlenmesi ile ilgili aradığınız soruların cevapları bu yazımızda.

Karaciğer kendini yenileme özelliğine sahip bir organ olmasına rağmen enzim sorunlarından ötürü oluşan yağlanmayı dışarıya atamaz.

Uzmanlar karaciğerde oluşan yağlanmanın ciddi sağlık sorunlarına yol açmaması için yenilenmesi gerektiğini bildiriyor.

Peki karaciğeri ne temizler? Karaciğeri temizlemek için hangi besinler kullanılması gerektiğini Biliyoz ekibi sizler için araştırdı.

Karaciğeri ne temizler

Bir çok kişi karaciğer kendini yeniler mi sorusunun net olarak cevabını bilmemektedir. Bilenler ise karaciğerin kendini yenileme özelliği olduğundan şüphelidir. Karaciğeri ne temizler sorusunun cevabına geçmeden önce karaciğerin kendini yenilemesi ile ilgili bir kaç kelam etmek isteriz.

Karaciğer çok ilginç iki özelliğe sahip bir organdır. Birinci ilginç özelliği karaciğerin diğer organlara nazaran çok fazla sayıda görevi olmasıdır. Adeta vücudun bir çok yükü karaciğere yüklenmiştir. İkinci büyük özelliği ise herkesin merak ettiği karaciğer kendini yeniler mi sorusunun cevabıdır. Evet karaciğer kendini yenileyebilen bir organdır. Peki karaciğerin yenilenme süresi nedir?

Karaciğerin yenilenme süresi

Karaciğerin 5 lobu bulunmaktadır. Öyle ki bu organın 3 lobu yani büyük çoğunluğu bir sebepten alınmış olsa bile kendini yine 5 loba çıkararak tamamen yeniler. Üstelik bir hafta içerisinde bu yenilemeyi tamamlar. Karaciğerin kendini yenilemesi ve temizlemesi için bizim de ona iyi bakmamız gerekir.

Temiz olan bir karaciğerin kendini yenileme süreci 5 güne kadar düşmektedir. Peki karaciğeri ne temizler hep beraber öğrenelim.

Su

Karaciğeri yenilemek için su

Karaciğeri yenilemek için su

Karaciğeri temizlemek için kullanılması gereken besinlerin başında su gelmektedir. Vücutta barınan sıvı karaciğerin yenilenmesi için önemli rol oynar. Vücutta barınan zararlı toksinlerin atılmasına yardımcı olan su tüketiminin günde en az 2,5 litre olması gerekir. Tüketilen su vücuttaki toksinlerin ve parçalanan yağların idrar yolu ile atarak karaciğeri temizleyen besinler içerisinde en önemli rolü oynar.

Brüksel lahanası

Karaciğeri yenilemek için brüksel lahanası

Karaciğeri yenilemek için brüksel lahanası

Karaciğeri yenileyen bitki içerisinde olan Brüksel lahanası içeriğinde barındırdığı sülfür sayesinde hasara uğrayan karaciğer dokusunu yeniler. Biriken toksinleri idrar yolu ile dışarı atar.

İlginizi Çekebilir: Karaciğer neden yağlanır? Karaciğer yağlanması tedavisi

Avokado

Karaciğeri yenilemek için avokado

Karaciğeri yenilemek için avokado

Son zamanlarda adından çokça bahsettiren avokado karaciğeri yenilemek için kullanılan besinler arasındadır. İçerisinde barınan omega 3 karaciğerin yenilenmesine destek sağlar. Günde bir taneden fazla tüketilmemesi gereken avokado karaciğeri yenileyen bitki grubunda olup zararlı yağlardan vücudun arınmasına yardım eder.

Sarımsak

Karaciğeri yenilemek için sarımsak

Karaciğeri yenilemek için sarımsak

Doğal antibiyotik olan sarımsak karaciğeri ne temizler sorusunun adeta net cevabıdır. Bilinen en güçlü antioksidanlar arasında olan sarımsak karaciğer enzimlerinin düzgün çalışmasına ve biriken toksinlerin dışkılama ile atılmasına destek sağlar. Uzmanlara göre haftada en az bir kere aç karna hatta kahvaltıdan önce bir diş sarımsak çiğnemenin vücuda büyük etkisi olacağını belirtiyorlar.

Limon suyu

Karaciğeri yenilemek için limon suyu

Karaciğeri yenilemek için limon suyu

Karaciğerin yenilemek için limon suyu güçlü bir anti bakteriyel besindir. Haftada en az 1 kere olsun tüketilmesi gereken limon suyu vücudu zararlı toksinlerden arındırır.

Üzüm çekirdeği

Karaciğeri yenilemek için üzüm çekirdeği

Karaciğeri yenilemek için üzüm çekirdeği

Uzmanlar, yaptıkları araştırmalar sonucunda üzüm çekirdeğinin karaciğer yağlanmasını engelleyerek var olan yağın kırılmasını sağladığını ortaya çıkartmıştır. Karaciğerin yenilenmesi, var olan yağın kırılması ve yeniden yağlanmasını engellemek için günde bir avuç üzüm çekirdeği tavsiye edilir.

Karaciğeri yenileyen kür tarifi

Karaciğerin evriminin hızlıca tamamlanması için karaciğeri yenileyen kür kullanılmasını tavsiye ederiz. Hatta bu kürü alışkanlık haline getirerek sıklıkla kullanmanız karaciğer üzerinde oluşabilecek problemlerin en aza indirilmesi anlamına gelmektedir.

Karaciğeri yenileyen kür malzemeleri

Yarım su bardağı ılık su

1 adet taze sıkılmış limon suyu

1 adet yumurtanın tamamı

1 çay kaşığı taze rendelenmiş zencefil

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri bir bardan içerisinde iyice karıştırın. Karıştırılan su, zencefil, yumurta ve limon suyunun azını sıkıca kapatarak buz dolabında bir gün beklettikten sonra kahvaltıdan önce için.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ