Take a fresh look at your lifestyle.

Kendinle Yüzleş ve Hayallerinin Peşinden Git

0 9

Hataları anlamak, sorunları ortadan kaldırmak ve eksikleri tamamlamak için kendinle yüzleş. İnsanın kendisi ile yüzleşmesi iyi ve kötü yanlarını, kendine anlatan en güzel gönül aynasıdır.

Sen kimsin adın, ailen, nereli olduğun, dinin, dilin, ırkın, mesleğin, ten rengin, saçın, başın, kaşın, gözün ve hatta cinsiyetin umurumda bile değil ilgilenmiyorum. Beni ilgilendiren şey düşüncelerin, fikirlerin hayata bakış açın, dürüstlüğün, temizliğin, anneliğin, babalığın insanlığın ve hatta insanların sırtına bilmeden kurduğun hayallerin.

Kendinle Yüzleş

Hayaller insanları ayakta tutan, başarıya ulaşmasını veya bir kapana kısılmasını sağlayan düşüncelerin tümüdür. Ve senin de bir hayalin var! Belki de kimseye söyleyemediğin, söylediğin zaman gerçekçi olman konusunda eleştirildiğin, ve hatta onu gerçekleştirmemek için kendine bile bahaneler ürettiğin.

Peki bu hayali ortaya çıkartmak için elinden geleni sonuna kadar yaptın mı yoksa ona harcayacağın enerjiyi içerilerde bir yerlerde mi bıraktın? Amaçsızca yaşıyor gününün çoğunu boş boş sosyal medyada öldürüyorsun ve şimdi dünya senin için farkında olmasan bile sadece zamanının gelmesini beklediğin yer. Tıpkı göçüp gidenlerin çoğunun korktuğu gibi sende risk almaktan korkuyorsun.

Dünyanın en zengin yeri neresidir sizce? Amerika, İsviçre, Norveç, İrlanda hayır değil. Neresi biliyor musun? Bir düşünür diyor ki.

Hiçbir icadın bulunmadığı, hiç bir teknolojinin olmadığı, hiç bir şiirin yazılmadığı hiç bir şarkının söylenmediği yer mezarlık. Neden biliyor musun? Senin, benim ve bizim gibi risk almaktan korkan, korkusunu bile ortaya çıkaramayan milyonlarca belki milyarlarca insanın ufacık bir iz bırakmadan kafasında binlerce hayal ve fikir ile göçüp gittiği yer.

Ne diyor Nil Karaibrahimgil Gençliğime Sevgilerimle adlı eserinde? Her gün bir yazar tarafından hayatının hikayelendirildiğini düşün ve dinle. Böyle bir kahraman olmak ister miydin? İstiyorsan başarıyorsun. Ne mutlu sana.

Ne yazık ki hala farkında olmadığımız şeyler var. Bakıyor, görüyorsun, duyuyor, hissediyorsun, nefes alıyorsun nefes mezarlıkta değilsin ve tek bir hayatın var.

Yaşıyorsun ancak, zaman geçiyor, akıp gidiyor, aldığın nefesin tekrarı yok, geçip giden bu anın tekrarı yok, akan her saniyenin tekrarı yok. Unutma ki asla ve asla 16, 18, 20 ve 25 yaşına geri dönmek yok ve yaşadığın her saniyenin değerini sana verilen bu ödülün kıymetini bilmelisin.

Okumalısın, yazmalısın, koşmalısın, hayallerini ortaya çıkartmak için tüm potansiyelini be enerjini ortaya koymalısın. Üretilenleri incelemeli var olanı geliştirmeli yenilikler için fikirlerini ortaya sunmalısın. Hala başarılamamış ve bulunmayı bekleyen milyonlarca fikir düşünce ve icat var.

Bundan 26 yıl önce geldi ilk cep telefonu ülkemize sadece alo diyordun fikir fikiri doğurdu, teknoloji birbirini kovaladı ve şimdi telefonla yapabileceklerin haddi hesabı yok. Bu icatlar gökten inmedi birilerinin fikirleri doğrultusunda ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Peki neden bu sen olmayasın.

Bakan kör olmaktan daha kötü ne olabilir ki bu dünyada. Her hangi bir ülkenin başkanından, millet vekilinden büyük bir şirketin kurucusundan, ünlü bir futbolcudan, ünlü bir modacıdan ne farkın var senin.

Unutma ki hepimiz eşit şartlarla ve bom boş bir beyinle geldik dünyaya. Ve herkes hayatını kendi şekillendirdi. Kimi korkularının arkasına saklandı, kimi ise bu korkularının üzerine yürüdü. Kimi içine kapandı, kimi dışarı açıldı ama bunu senin adına kimse yapmadı.

Afrika’nın bilmem neresindeki çocuk temiz suya, taze ekmeğe hasret yaşar, binlerce hastalıkla mücadele ederken bir çoğumuz bulunduğumuz coğrafyada onlara nazaran zevki sefa içerisinde büyüdük. Peki biz bize sunulan bu nimetlerin karşısında sadece şükür etmekten başka ne yaptık.

Hadi onu da geçtim bizler bu bayrak yarışında bayrağı aldığımız gibi mi bizden sonra gelenlere teslim ettik. Biz ekmedik, biz biçmedik, biz büyütmedik yalnızca sömürdük ve yok ettik.

Düşüncemizi değiştirmek, hayallere ulaşmak ve bu dünyada bir iz bırakmak için silkelenmek gerek. Neden olmasın ki birileri olmaz dedi diye mi? Ampül’ ün icat eden Edison’ da Nikola Tesla’ ya olmaz demişti ama şu anda tüm dünya Nikola Tesla’ nın bulduğu akım sistemini kullanıyor.

Peki soruyorum size siz kimsiniz, var mısınız, yaşıyor musunuz yoksa sadece nefes mi alıyorsunuz?Etrafınıza özenmeyi, insanları eleştirmeyi bırakın ve kendi hikayenizin kahramanı olun.

Kendinle yüzleşmeniz için size bir şey söyleyeyim mi?

İnsan 16 yaşındayken dünyayı değiştireceğini düşünür.
18 yaşına geldiğinde, bu düşüncesi sert bir kayaya çarpar.
20 yaşına hiçbir şey değiştiremeyeceğini anlar.
25 yaşına dünyanın onu değiştirdiğini fark eder.
Ve insan 25 yaşında ölür, 75 yaşında gömülür.

Bu yüzden çok geçmeden ve hala fırsatın varken, elin ayağın tutup nefes alıyorken bir iz bırakmak için hayallerine açılan kapıyı aralamalısın.

Kendinle yüzleşmek kişisel gelişim sürecinde insanın kendi kendisi ile hesaplaşması gibi algılansa da bu bir hesaplaşma değil kendini bir adım ileri atmak için doğru ve yanlışlarını gözden geçirmektir. Bu makalemize ait Kendinle yüzleş ve hayallerinin peşinden git adlı videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Kendinle Yüzleş

Leave A Reply

Your email address will not be published.