Biz Biliyoz

KOAH Hastalığı Öldürür mü? KOAH Nasıl Anlaşılır?

 • 30 Mart 2019
 • 103 kez görüntülendi.
KOAH Hastalığı Öldürür mü? KOAH Nasıl Anlaşılır?

Özellikle sigara içen insanlarda sıklıkla görülen KOAH hastalığı öldürür mü? Ciddi sıkıntılara sebep olan KOAH nasıl anlaşılır? KOAH hastalığı neden olur? KOAH ile ilgili bilinmesi gerekenlerin hepsi bu yazıda.

 

Küresel bir sağlık sorunu olan KOAH hastalığı, ülkemizde yaklaşık 3 milyon dünya üzerinde ise 600 milyon kadar kişide görülmektedir. Gittikçe artan sayılar yüzünden 2020 yılından sonra sonu ölümle sonuçlanan 3 hastalıktan biri olması bekleniyor. Peki bu yazımızda KOAH hatalığı ile ilgili hangi sorunların cevaplarını bulacaksınız? İşte çağın vebası KOAH dosyası.

 • KOAH hastalığı nedir?
 • KOAH hastalığı öldürür mü? 
 • KOAH hastalığı belirtileri, KOAH nasıl anlaşılır?
 • KOAH belirtileri,
 • KOAH hastalığı nedenleri, KOAH neden olur?
 • KOAH risk faktörleri,
 • KOAH yaş aralığı,
 • KOAH hastalığı tedavisi nasıldır?

KOAH kısmi tedavi edilebilen önlenebilir bir hastalıktır. Tam adı Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olan KOAH hakkında tüm merak ettikleriniz, bilmeniz gerekenler ve hastalık ile ilgili tüm detaylar bu haberimizde.

KOAH Hastalığı Nedir?

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı yani kısa adı ile KOAH, kısaca bir akciğer hastalığıdır. İçerisinde kronik bronşit, amfizem, refrakter yani geri dönüşümü olmayan astımı da içeren nefes darlığı hastalığıdır. KOAH adı belirtilen hastalıkların birden fazlası için kullanılan genel bir isimdir. Genellikle sigara içen ve sigara dumanına maruz kalan kişilerin soludukları gaz veya partiküllerin akciğere yerleşmesi sonucu meydana çıkar ve KOAH’ a yakalanan kişilerin Kalp hastalıkları veya Akciğer kanserine yakalanması muhtemeldir. Peki KOAH hastalığı öldürür mü?

KOAH hastalığı öldürür mü?

Sissi ölüm olarak bilinen KOAH hastalığı ile ilgili “KOAH hastalığı öldürür mü?” sorusunun cevabı son dönemlerde sıklıkla aranan sorular içerisinde girmiştir. KOAH direk öldüren bir hastalık olmamakla ölümle sonuçlanan veya ölüme sebebiyet veren bir hastalıktır. Dünya sağlık örgütüne göre ölümle sonuçlanan hastalıklar arasında 4. sırayı almaktadır. Dünya sağlık örgütüne göre ölümle sonuçlanan hastalıklar KOAH dahil şu şekildedir.

 1. Kalp damar hastalıkları
 2. Zatürre
 3. AİDS
 4. KOAH

Dünya üzerinde 600 milyon kadar kişinin yakalandığı KOAH hastalığı belirtileri nelerdir? KOAH nasıl anlaşılır.

KOAH Hastalığı Belirtileri, KOAH nasıl anlaşılır?

KOAH-Hastalığı-Belirtileri

KOAH-Hastalığı-Belirtileri

KOAH belirtileri hemen her kişide farklı şekillerde gözlemlenmektedir. Fakat genel olarak KOAH hastalığı belirtileri şu şekilde sıralanabilir.

KOAH nasıl anlaşılır?

KOAH hastalığı belirtileri açısından bir çok hastalıkla aynı belirtileri göstermektedir. Aşağıda bulunan belirtilerin görülmesi durumunda uzman desteği alınması gerekmektedir. KOAH hastalığı belirtileri kesinlikle dikkate alınması gereken belirtilerdir. Aynı belirtiler özellikle sık ve kesik öksürükler başka hastalıkların belirtisi de olabilmektedir.

 • Göğüste sıkışma, baskı
 • Nefes alıp verme esnasında hırıltı
 • Balgamlı veya balgamsız sık öksürük
 • Yorulma sonrasında nefes darlığı

KOAH hastalığı için ilk belirti öksürüktür. Buna ilaveten nefes darlığı da görülebilir. Özellikle sigara içenlerde hafif bir öksürük şeklinde kendini göstermeye başlayan KOAH zamanlar öksürükleri daha sıkılaştırarak balgamlı hale getirebilir. Çoğu zaman önemsenmeyen öksürüklerin sonucu ciddi sonuçlar doğurabilir. KOAH hastalığı tanısının her geciktiği an tanı ve tedavisinin zorlaştığını, insanın yaşam kalitesini düşüren ve ölümle sonuçlanan bir hastalık olduğunu unutmamanız gerekmektedir

KOAH hastalığı balgam

Öksürük esnasında özellikle sabahları balgam çıkartma görülebilir. Çoğunlukla ilk zamanlarda beyaz renkli sümüksü olarak görülen balgam ileri dönemlerde sarı ve yeşil renklere bürünebilir. Buda solunum yollarında muhtemel iltihap oluşumuna ve mikropların olduğuna işarettir.

KOAH hastalığı nefes darlığı ve öksürük

Özellikle efor sarf edilen durumlarda ise nefes darlığı hatta göğüste sıkışma görülebilir. Hızlı yürüme, koşma, yüzme, yokuş çıkma, merdiven çıkma, bisiklet ve benzeri aktiviteler esnasında kalp atışının hızlanması ve nefes alış verişinin yoğunlaşması ile göğüste sıkışma ve daralma hissedilebilir. Sonrasında ise öksürük ve balgam görülebilir. Çok dikkat edilmesi gereken yabana atılmayacak durumlar ve KOAH belirtileri içerisindedir.

Göğüs kafesi zamanla genişleyebilir bir fıçı görüntüsüne bürünebilir. Nefes alma esnasında kaburga aralıklara resmen içeriye doğru çekilir. KOAH hastalığı olan bir kişi nefesini verirken ise dudaklarını büzerek verir. Bu hastalığın ilerlemiş halinde görülen semptomlar içerisindedir.

KOAH hastalığı nedenleri, KOAH neden olur?

KOAH hastalığı nedenleri

KOAH hastalığı nedenleri arasında en yaygın görülen sebebi sigaradır. Sigara içenler veya sigara dumanına maruz kalanlarda yaygın görülen hastalıkta sigara içenler, içmeyenlere göre daha fazla risk altındadır. Genel şikayet nedenleri arasında solunum problemleri gözüken KOAH ölüm oranı yüksek bir hastalıktır.

Hastalığın ortaya çıkışı her ne kadar yaygın olarak sigara içimi veya sigara dumanına maruz kalınması kabul edilse de tüm tütün ürünlerinin dumanı aynı etkiyi göstermektedir. Bu ürünler arasında pipo ve nargile gelmektedir. Kömür, odun ve tezek dumanı ile ortam tozu da KOAH’ ı tetikleyen etkenler arasına girmektedir.

KOAH risk faktörleri

KOAH Hastalığına davet çıkaran risk faktörleri yaygın olarak arasında şu kişiler bulunmaktadır:

 • Sigara, pipo, puro, nargile ve benzeri tütün maddelerini tüketenler.
 • Bu tütün maddelerinin dumanına maruz kalanlar
 • Odun, kömür ve yanıcı her türlü maddenin dumanına uzun süre maruz kalan ve o havayı soluyanlar.
 • Kimyasal madde ve tozlara uzun süre maruz kalanlar.
 • Uzun süreli yoğun buhara maruz kalanlar.
 • Egzoz veya yakıt dumanına maruz kalanlar.
 • Soba, kalorifer ve fabrika bacalarından çıkan dumana maruz kalanlar risk faktöründe olan kişilerdir.

Kısacası her türlü duman ve buhar solumak KOAH hastalığını tetikleyebilir. KOAH hastalığı alınan nefes ile birlikte akciğere yerleşen bir hastalıktır. Pis, kirli, tozlu yani temiz olmayan her türlü solunuma maruz kalan kişiler potansiyel KOAH hastası olma yolunda ilerlerler.

KOAH yaş aralığı

KOAH yavaş yavaş kendini dış etkenlerin yardımı ile geliştiren bir hastalıktır. Semptomların başlangıcı genelde 30 ila 40 lı yaşlarda görülerek devam eder.

KOAH hastalığı tedavisi nasıldır

KOAH hastalığı tedavisi için bilinmesi gerekenler içerisinde en önemli faktörün, KOAH akciğer hastalığı olmasıdır. KOAH tamamen ortadan kaldırılamamaktadır. Gelişmesi önlenebilir semptomları azaltabilme ve gerilemesi zaman içerisinde çok düşük ihtimaller doğrultusunda mümkün olabilir ama tamamen yok olma ihtimali düşüktür.

KOAH tedavisi için atılabilecek ilk adım sigaranın bırakılmasıdır. Bulunulan ortamda hava kirliliğinin azaltılması, dumana maruz kalmama, temiz hava soluma en önemli tedavidir. Düzenli veya belirli dönemlerde çeşitli ilaçlarla tedavi desteklenebilir.

KOAH oksijen tedavisi

Oksijen tedavisinde amaç ileri düzeyde KOAH hastalarının kandaki oksijen seviyesini yükseltmektir. Rahat nefes alınamamasına bağlı olarak kandaki oksijen seviyesi düşer.

KOAH için antibiyotikler

Tamamen KOAH tedavisine yardımcı olmak için solunum yolları ve akciğerdeki solunum sorunlarının tedavisine yardımcıdır.

Nefes açıcı ilaçlar genel kullanılan ilaçlar arasındadır.

Yazımızda da anlattığımız üzere KOAH tamamen temiz ve kaliteli nefes almayı engelleyen bir hastalıktır. Nefes açıcı ilaçlar genellikle ağız yolu ile alınır. Amacı tamamen nefes yollarını mümkün mertebe açık tutmaktan geçer. Bu sayada nefes darlığı ve göğüsteki sıkışmaların hafiflemesi hedeflenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ