Take a fresh look at your lifestyle.

Kulak Kaşıntısının Sebepleri

0 5

Kulak kaşıntısı genel olarak pek önemsenmese de aslında ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Kulak neden kaşınır? Kulak kaşıntısının sebepleri nelerdir? Gibi sorunlarınızın cevaplarınız işte bu yazımızda bulacaksınız.

Genelde pek kale alınmayan ve kir olarak değerlendiren kulak kaşıntısının sebepleri hiç te düşündüğünüz kadar basit olmayabilir. Sizler için kulak kaşıntısının sebeplerini araştırdık.

Hemen hemen herkesin hiç beklemediği bir anda veya beklemediği bir ortamda yaşadığı sorunlardan biride kulak kaşıntısıdır. Kulak kaşıntısı genel olarak halk arasında kulak kirinden kaynaklı diye bilinse de aslında bir çok sebebi olabilir. Genel ve en çok yaşanılan temel kulak kaşıntısı içerisinde bu bölgede toplanmış olan sinir ve damarlardan da kaynaklıdır. Geçmeyen kulak kaşıntıları başka sağlık sorunlarının da habercisidir. Netdesin ekibi olarak kulak kaşıntısının sebeplerini sizler için araştırdık.

 

İşte Kulak Kaşıntısının Sebepleri

Kulak kaşıntısının en önemli sebebi ter toz gibi dış etkenlerin kulak içerisinde birikmesi.
Üst solunum yoluna bağlı olarak yaşanan iltihaplanmalar.
Kulak derisi veya içerisinde oluşan cilt hastalıkları
Duş veya banyo esnasında kulağa sabun veya su kaçması.
Alerjik durumlar
Enfeksiyon hastalıkları
Burun tıkanması ile kulak yolunun zorlanması

Vücudun en çok kir biriktiren yeri olan kulakların gerekli temizliğinin düzenli yapılmaması halinde ciddi sorunlar çıkabileceğine dair uzmanlar uyarıyor.

 

Kulak kaşıntısının belirtileri

Normal günlük veya anlık kulak kaşıntısı haricinde rahatsızlık olarak kulak kaşıntısının belirtileri çokta fazla değildir.
Kulak kaşıntısı ile birlikte yüz ve yanak bölgesinde şişmeler
Yine kulak ve çevresinde deri dökülmeleri soyulmalar
Kulak ve baş ağrısı hatta baş dönmesi
Burun çekme veya yutkunma esnasında boğaz bölgesinde ağrı

Kulak kaşıntısı ile birlikte gerçekleştiğinde başka rahatsızlıklarında habercisi olabilir.

 

Kulak Kaşıntısı Tedavisi

Yukarıda belirtilmiş olan belirtiler kulak kaşıntısı ile birlikte geliyor ise hemen uzmana gözükmek gerekir. Belirtiler yok fakat kulak kaşınıyor ve birkaç günden fazla geçmemiş ise uzman doktor kontrolüne ihtiyaç var demektir. Anlık veya günlük kulan kaşıntıları hemen hemen herkesin yaşayabileceği sorunlar arasında gelmektedir

Leave A Reply

Your email address will not be published.