Biz Biliyoz

Market Alışverişinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Market Alışverişinde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Market alışverişinde her zaman ihtiyaçlarınızdan fazlasını mı alıyorsunuz? Evdeki hesap markete uymuyor mu? Peki sebebini biliyor musunuz? İşte Market alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz adlı makalemizle karşınızdayız.

Market alışverişine gittiğiniz zaman sadece ihtiyaçlarınızı mı alıyorsunuz yoksa hiç akınızda olmadığı halde gerekli gereksiz bir çok poşetle eve mi dönüyorsunuz? Eğer gerekli gereksiz bir çok poşetle eve dönüyorsanız üzülmeyin, kendinizi aç gözlü hissetmeyin. Bunun bir sebebi var ve bir çok insan sizinle aynı kaderi paylaşıyor.

Marketler sizi alışverişe zorlayan bir çok hile ile doludur ve bu hileler sizin aldanmanızı sağlar. İşte Market alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz? Marketlerde yapılan hileler nelerdir hepsini sizlerle paylaşacağız.

Markette alışverişte nelere dikkat etmeliyiz?

Yazının tamamını okuduğunuz zaman belki kendinizi kandırılıyormuş gibi hissedebilirsiniz. Fakat durum hiçte öyle değil. Çünkü bir çok süper market sizi daha fazla alışveriş yapmaya itecek bazı algı oyunları ile tasarlanmıştır. İşte market alışverişinde dikkat edilmesi gerekenler.

Marketlerde yapılan hileler

Marketlerde yapılan hileler

Labirent Şeklinde Dizilmiş Reyonlar

Alışveriş listenizdeki ürünleri bulabilmek için marketin içerisinde dört dönüyorsunuz. Marketten alabileceğiniz temel ihtiyaç maddeleriniz nelerdir? Ekmek, süt, yumurta ve marketlerin de en fazla sattığı kalemler bunlar. Peki siz hangi markette ekmek, süt ve yumurtayı girişe veya kasaya yakın bir yerde gördünüz?

Dikkat ederseniz bu 3 kalem hep birbirinden uzak ve marketin en arka noktalarında. Sebebi ise sizi market içerisinde dolaşarak gözünüzün diğer ürünlere takılmasını sağlamak. Bu sayede listenizde olmayan şeylerin dahi dikkatinizi çekmesini hedeflemektir. Market içerisinde ne kadar uzun süre kalırsanız alışverişinize yansıyan fatura da o kadar kalabalık olur.

Sebze-meyve reyonları

Market alışverişinde yapılan hilelerin bir bölümü de sebze meyve yani manav reyonlarında geçmektedir. O rengarenk sebzeler ve meyveler ne kadar da güzel görünüyor değil mi? Çokta sağlıklılar. Vücudumuz ve sağlığımız için bu kadar faydalı ürünler cüzdanlarımız içinde faydalı mı? Bir ahenk içerisinde dizilmiş olan bu vitamin depoları ne kadar da güzel dizayn edilmiş.

Örneğin siz hiç domatesin yanında kankası salatalığı gördünüz mü? Ben görmedim mutlaka salatalık domatese olabildiğince uzak bir köşede durur. Peki neden? Domatesin yanında duran o ıspanağın rengi, maydanozun diriliği, kabağın yeşilinin tonu dikkatinizi çeksin diye.

Zaman Kavramı

Siz hiç bir süper markette pencere veya saat gördünüz mü? Göremezsiniz, görürseniz bulunduğunuz yerde zamanın nasıl geçtiğini anlarsınız. Havanın karardığını göremezsiniz. Oralar zaman kavramından uzak yerlerdir. Gün, gece, mevsim, saat hiç bir şey işlemez. Sabahtan akşama kadar aynı ışıklandırma ile zaman kavramı ortadan kalkar.

Pahalı Algısı

Satması hedeflenen marka veya belirlenmiş fiyattaki ürün muadili olan daha pahalı bir ürünün yanında bulunur. Buda size alacağınız ürün için ucuz algısını yaratır. Oysa o ürün tek başına başka bir yerde dursa fiyatı size pek te cazip gelmeyecektir.

Kasa Yanında Bulunan Abur Cubur

Hadi diyelim ki abur cubur reyonunu atladınız, görmezden geldiniz, zararlı dediniz, kilo dediniz kaçışınız yok alacaksınız. İstediğiniz kadar başınızı çevirin o çikolatalar, sakızlar veya cipsler karşınıza çıkacak. Direnemeyeceksiniz kendinizi yormayın. Alacaksınız siz almasanız çocuğunuz bağıracak anne, baba diye şans yok.

Dar Kasa Alanları

Tüm kasaların aynı anda çalıştığını hiç bir zaman göremezsiniz 20 tane kasa vardır 5 tanesi hizmet verir. 2 kasa daha az olup ta o koridorları biraz geniş yapsalar da rahat rahat sığsak olmaz mı? Olmaz o zaman elinizdeki ürünlerin her hangi birinden vaz geçerseniz koyacak yer bulabilirsiniz. Buda marketin işine gelmez. Kasa koridorlarının dar olmasının sebebi vaz geçtiğiniz ürünü koyacak yer bulamayıp sizi almaya zorlamasıdır.

Tadımlık Büfeler

En sevdiğim yanında ekmek bulundur karnın doyar. Her gittiğiniz markette özellikle hafta sonları bir tane abla ufak ufak kesilmiş peynirleri size ikram ediyor. Diğer bir abla ise sucukları kesip bir güzel pişirip size ikram ediyor.

Zaten yoruldunuz acıktınız o peynir o sucuk size bir tatlı geliyor ki sormayın. Kaçın oradan uzaklaşın hemen yoksa hiç aklınızda yokken bir bakmışsınız sepete 2 kilo peynir 4 kangal sucuk. İnsan psikolojisini bir kenara bırakın bizim toplumumuzda hayır demek zor gelir insana ve yapılan güzelliğin karşılığını da vermek nezakettendir.

Göz Hizası

Siz hiç almak istediğiniz bir şeyin en ucuzunu direk gördünüz mü? Örneğin kağıt mendil alacaksınız en uygun fiyatlısı ile direk karşılaştınız mı? Hayır çünkü onlar rafların ya en altında yada en üstündedir.

Güz hizasında olanlar ise ihtiyaç listenizdeki ürünlerin genelde en pahalıları. Tavsiyemiz direk gördüğünüzü almayın kafanızı bir sağa sola çevirin.

En İyi Strateji Çocuklar

Market alışverişinde nelere dikkat etmeliyiz diyenler çocuklar marketlerin en büyük zaafları içerisindedir. Süpermarketlerin en sevdiği müşteri çocuklu olanlarıdır. Çocukların eğlenebileceği arabalı sepetler. Akşama kadar gezdirseniz o arabalı sepette sıkılmazlar.

E amaç ta bu ya zaten sizin düşündüklerini mi sandınız. Marketlerin amacı çocuklar huzursuzlanmasın sizde hemen gitmek zorunda kalmayın. Yoksa sizin çocuğunuz kimsenin umurunda değil.

2. bir strateji ise o çocuk arabalarına oturulan çocukların tam göz hizasına ilgilerini çekecek ürünleri dizmezler mi sıkıysa almayın inler o market inler.

Seçenek Fazlalığı

Şimdi alacağınız üründen 2 marka olsa fiyatına, gramajına bakarsınız değil mi? Evet hepimiz bakarız peki o gramaj ve fiyatlara hiç dikkat ettiniz mi. Birbirine yakın fiyatlı ürünler genelde yan yana konulur ve gramajları arasında farklar vardır.

Marketlerde verilen alışveriş kartları

Ne güzel değil mi size indirim yapmak için kart veriyorlar? Siz öyle sanmaya devam edin. Kartların amacı size indirim yapmak değil sizin alışveriş sıklığınızı, neler aldığınızı bir bilgi havuzunda toplayarak sizi markete çekecek ürünleri mesaj halinde size sunmaktır. Evet çoğu zaman işimize gelir bu uygulama ama size gelen mesajdaki ürün ile marketten çıktığınızda elinize tutuşturulan faturaya dikkat ederseniz olayı çözersiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Recep Hilmi Tufan dedi ki:

    Bunları biliyorum ve yine de aldanıyorum. 🙂

    1. Biliyoz.com dedi ki:

      Maalesef hepimiz aldanıyoruz.

BİR YORUM YAZ