Biz Biliyoz

Matcha (maça) çayı tozu nedir, faydaları nelerdir?

Matcha (maça) çayı tozu nedir, faydaları nelerdir?

Uzak doğulu kadınların fazlaca kullandığı Matcha çayı ile dünyanın bir çok ülkesinde tüketilen yeşil çay bir çok konuda aynı özellikleri ile dikkat çekmektedir. Sudan sonra en sağlıklı içecek olarak bilinen yeşil çay ile hem sağlık hem zayıflama konusunda benzer özelliklere sahip olan Matcha çayını veya Matcha tozunu bazı ünlülerin de kullandığını magazin haberlerinden veya sosyal medya hesaplarından duymuşsunuzdur. Peki nedir bu Matcha tozu? Matcha tozunun faydaları nelerdir?

Matcha (maça) çayı, Matcha tozu nedir?

Gölgelik ortamda yetişen çay ağacının faydalı yapraklarının kurutulduktan sonra toz haline getirilmesinden oluşan bir tür yeşil çaydır. Matcha çayı tozu çoğunlukla Gyokuro adı verilen çay ağacının yapraklarından elde edilir. Zaten Matcha kelime anlamıyla da ufalanmış toz galine getirilmiş çaydır. Kurutma esnasından bir takım işlemlerden geçen bu yeşil çayın yaprakları, uygulanan işlemlerden sonra yeliş çaydan daha etkili hale geldiği bilinmektedir. En şifalı bitkiler kategorisinde yer alan Matcha tozunun veya diğer andıyla matcha çayının faydalarının neler olduğunu biliyor musunuz?

Matcha tozunun faydaları

Bin bir derde deva olan şifalı bitkiler arasında yer alan Matcha tozu faydaları bakımından oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. İşte Matcha tozunun faydaları.

Matcha tozu en iyi antioksidanlardan biridir.

matcha çayı atioksidan

matcha çayı atioksidan

Bir araştırma grubu tarafından yapılan çalışma sonrasında Matcha çayının diğer yeşil çay gruplarına nazaran fazla miktarda epigallocatechin gallate (EGCG) barındırdığını ortaya koymuştur. Epigallocatechin gallate (EGCG) adı verilen bu madde oldukça sağlıklı bir bileşen olmakla birlikte güçlü bir antioksidandır. Epigallocatechin gallate vücutta bulunan oksijensiz karşıt grupları arayarak onların oluşturacakları zararlı etkileri azaltır.

Bağışıklık sistemini korur ve güçlendirir.

matcha çayı bağışıklık sistemini korur

matcha çayı bağışıklık sistemini korur

Matcha tozu bağışıklık sistemini koruyan ve savunma sistemini güçlendiren polifenoller, EGCG, L-theanine isimli antioksidanlar içermektedir.

Tip 2 diyabeti kontrol altına alma özelliğine sahiptir.

matcha çayı Tip 2 diyabeti konrtol altına alma özelliğine sahiptir

matcha çayı Tip 2 diyabeti konrtol altına alma özelliğine sahiptir

Matcha çayı tozu diyabet sorunu olan kişilerde kolestrol, hepatik glikoz ve trigliserit oranlarını düşürmeye yardımcı olur. Böbrek ve karaciğer sorunlarının giderilmesinde faydalıdır.

Kalp damar sağlığını güçlendirir

matcha Kalp damar sağlığını güçlendirir

matcha Kalp damar sağlığını güçlendirir

İçerisinde bulunan epigallocatechin gallate (EGCG) aynı zamanda kalp damar sağlığının güçlenmesinde etkin rol oynar.

Güç verir enerjiyi arttırır

matcha güç verir enerjiyi arttırır

matcha güç verir enerjiyi arttırır

Matcha çayı içerisinde yeşil çayda olduğu gibi az miktarda kafein bulunmaktadır. Teofilin adı ile bilinen bu kafein vücut direncini arttırarak güç verir.

Detoks etkisi

matcha çayı tozu detoks

matcha çayı tozu detoks

Matcha tozu içerisinde bulunan klorofil kanın temizlenmesine, dokuların korunmasını ve kolon duvarlarının onarılmasına yardımcıdır.

Rahatlatır

matcha cayı rahatlatır

matcha cayı rahatlatır

Matcha çayı vücudun rahatlamasına yardımcı olan sakinleştirici özelliğe sahiptir. Matcha tozu içerisinde bulunan L-theanine adı verile amino asit zihinde netlik sağlanmasına yardımcıdır.

Enfeksiyonlardan korur

matcha tozu enfeksiyondan korur

matcha tozu enfeksiyondan korur

Antibiyotik etkisi taşımasa da içerisinde barındırdığı antioksidanlar vücudun enfeksiyondan korunmasına yardımcı olabilecek niteliktedir.

Hiv virüsüne karşı koruma

Hiv virüsüne karşı koruma

Hiv virüsüne karşı koruma

Matcha tozu aynı zamanda HIV virüsünün önlenmesi konusunda etkili bir yardımcıdır. Özellikle HIV virüsü taşıyan kişilerin akıl sağlıklarının korunmasında etkilidir.

Kanser riskini azaltır

kanser riskini azaltır

kanser riskini azaltır

Match tozu kolon ve mesane kanseri riskini azaltan bileşenler içermektedir.

Hafızayı kuvvetlendirir

zekayı kuvvetlendirir

zekayı kuvvetlendirir

İçeriğinde bulunan L-Theanine dopamin ve serotonin üretilmesine yardımcıdır. Bu iki bileşen ise hafızayı kuvvetlendirmek için kullanılmaktadır.

Zayıflamak için Matcha çayı tozu nasıl kullanılır adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Yeşimle Her Telden dedi ki:

    İlk defa duydum.Ama şaşırmadım.Doğa tam bir şifa deposu..

    1. Biliyoz.com dedi ki:

      Kesinlikle katılıyorum. Yaradan her derdin devasını bizlere sunmuş.

BİR YORUM YAZ