Biz Biliyoz

Menopoza İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

  • 19 Ocak 2019
  • 108 kez görüntülendi.
Menopoza İyi Gelen Bitkisel Çaylar Nelerdir?

Menopoz öncesi belirtileri, menopoz başlangıcı ve menopoz döneminde çekilen sıkıntıları azaltmak için menopoza iyi gelen bitkisel çaylar listesini sizler için hazırladık. İşte menopoza iyi gelen şeyler.

Menopoza iyi gelen şeylerin neler olduğunu incelemeden, menopoza iyi gelen bitkisel çayların listesini vermeden önce menopoz nedir bunun tanımını yapmak isteriz.

Menopoz nedir?

Östrojen hormonunun azalması sonucunda düzensizleşen adet döngüsünden dolayı var olan kanamaların kesilmesine Menopoz denir.

Adetin son bulması sonucunda, kadınların düzen ve dengelerinin değişmesinden ötürü ateş basması, ruhsal çöküntü, sinir ve terleme gibi bir takım sorunlar gözükür. Yaşanan sıkıntılar çok normal olsa dahi kadınlar için çok ağır geçen ve kendilerini ruhsal çöküntü içerisinde hissettiren üzücü bir durumdur. Bir çok kadına göre menopoz yaşlılık belirtisi aynı zamanda kadınlık fonksiyonlarının yitirilmesi anlamına gelmektedir.

Yaşanmış olan sıkıntıların sebebi vücuttaki östrojen eksikliğidir. Östrojen ise kadınlık hormonudur. Vücutta bulunan östrojen yani kadınlık hormonunun eksilmesi ise kadınların üreme işlevlerinin düzgünce yerine getirilmemesi ve regl döneminin düzensizleşerek yok olması anlamına gelmektedir. Peki menopoza iyi gelen şeyler nelerdir? Menopoza iyi gelen çaylar hangileridir?

Menopoza iyi gelen bitkisel çaylar

Menopoza iyi gelen otlar aynı zamanda östrojen hormonunu arttıran bitkisel ve doğal ürünlerdir. Listede verdiğimiz bitkisel çayları kullanmanız doğal olarak östrojen hormonunuzu arttırarak menopoz etkilerini azaltacaktır. Menopoz dönemini geciktirmek östrojen hormonunu arttırmak için listedeki ürünleri mutlaka deneyin.

Adaçayı menopoz

adaçayı-menopoz

İçerisinde doğal folikülin hormonu bulunmaktadır. Gece terlemelerine ve ateş basmasına iyi gelir. 1 su bardağı sıcak suyun içerisine 3 – 5 adet Adaçayı yaprağı atın10 dakika kadar demlenmeye bırakın. 40 yaşını aşmış kadınların günde 1 ila 3 fincan içmesi eksilen östrojen hormonuna doğal çözümdür. Menopoza iyi gelen çaylar içerisinde adaçayı önemli bir yer tutar

Papatya çayı menopoz

Menopoz acısından adaçayı ile hemen hemen aynı etkilere sahiptir. Papatya çayı östrojen eksikliğine bitkisel çözüm yolları içerisindedir. Adaçayı ile aynı şekilde kullanılır.

Civanperçemi menopoz

Östrojen eksikliğine ne iyi gelir sorusunun en iyi cevaplarından biridir. Doğal östrojen deposudur. Sinirleri gevşetir ve rahim spazmlarını önler. 1 tatlı kaşığı civanperçemi 1 bardak sıcak suyun içerisine atılarak 10 dakika demlenmeye bırakılır. Günde 2 – 3 bardak tüketilmesinde fayda vardır. Menopoza iyi gelen çaylar içerisinde civanperçemi önemli rol oynamaktadır.

Nergis çayı menopoz

Menopozu geciktirmek için güçlü bir bitki olan Nergis östrojen hormonunu yükselterek doğal besin kaynakları içerisindedir. Bol miktarda follikülin hormonu içerir. Sinirleri yatıştırır, rahim kanseri olasılığını önler. 2 – 3 baş nergis çiçeği bir bardak sıcak suda 10 dakika demlenmeye bırakıldıktan sonra süzülür. Günde 3 bardak kafidir.

Anason menopoz

Doğal Östrojen kaynağıdır. Sadece menopoz sıkıntılarına değil, uyku bozukluklarına ve , hazımsızlığa da iyi gelir.

Maydanoz menopoz

maydonoz-menopoz

Östrojen eksikliğine bitkisel çözümün ana kaynaklarındandır. Menopoz etkilerini geciktirir. Direk yemek ve salatalarda tüketilmesi önerilir.

Alıç çiçeği menopoz

Menopoza iyi gelen otlardan biride alıç çiçeğidir. Menopoz döneminde stres ve sıkıntı ile oluşan uykusuzluğa, ateş basmasına, terleme nöbetine, hazımsızlığa ve çarpıntıya iyi gelir. Bir tatlı kaşığı kuru alıç çiçeği bir bardak sıcak suda 10 dakika demlendikten sonda süzülür. Günde 2 bardak tüketilmesi önerilir.

İlginizi Çekebilir: Bitkisel çaylar ve bitkisel çayların özellikleri

Ökseotu menopoz

Menopoz iyi gelen şeyler listesinin olmazsa olmaz bitkisidir. Menopoz dönemine oluşan kalp rahatsızlıklarını, çarpıntıları, hazımsızlığı, tansiyon yüksekliğini giderir, kansere karşı koruyucu etkisi vardır, sinirleri yatıştırır. Küçük parçalara bölünmüş 1 tatlı kaşığı ökseotunu 1 bardak sıcak suda 10 dakika demledikten sonra süzün. Günde 2 – 3 bardak öksekotu menopoza iyi gelen çaylar listesinde yer alarak östrojen hormonunu arttıran doğal bir besin kaynağı olacaktır

Servi tohumu menopoz

Basur hemoroid, varisi ve varikosel önleme yöntemleri arasında kullanılan servi tohumu, romatizma ağrılarında, sinir bozukluğuna, kansere karşı korumada çok faydalıdır. 10 – 15 gram servi tohumu ezildikten sonra yarım litre suda 5 dakika kaynatılıp otuz dakika demlendikten sonra süzülür. Yapılan çay gün içerisinde tüketilir. Basur sorunlarına fayda sağlayan servi tohumu menopoza iyi gelen bitkisel çaylar arasında olup östrojen eksikliğine bitkisel çözüm yoludur

Çuha çiçeği yağı menopoz

Östrojen içermeyen çuha çiçeği yağı ateş basması, egzema, kolesterol ve terlemeye karşın etkilidir. Özellikle adet sancısı döneminde ağrıları azaltır.

Polen menopoz

Menopoza iyi gelen şeylerden biride polendir. Kadınların menopoz dönemindeki kulak çınlaması, tansiyon yükselmesi. soluk tıkanıklığı, terleme, ateş, baş dönmesi, kas sancıları, kalp sıkıştırması gibi, birçok şikayette yardımcı olmaktadır. Polen tozları günden iki sefer bir çay kaşığı olarak tüketilmesi önerilir.

Kızılderili otu menopoz

Bilinen en eski şifa yöntemlerindendir. Kızılderili kadınlar’ ın kullandığı bu otu aktarlardan temin edebilirsiniz. Önerilen şekilde kullanılması gereken Kızılderili otu Menopoz döneminde görülen semptomları azaltır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ