Biz Biliyoz

Narın Faydaları

Narın Faydaları

Narın faydaları nelerdir? Nar içerisinde fazlaca C vitamini, polyphenol, demir, potasyum içerir ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirici özelliğe sahiptir. Kolestrol ve şekeri düzenleyen nar, kanserli hücrelerinin gelişmesine engel olur, kalp sağlığının korunmasına destek verir.

Bir çoğumuz narın faydaları hakkında çok az şey bilir ama nar’ ın insan sağlığına faydaları saymakla bitmeyen resmen mucize bir besin maddesidir. Nar çekirdeğinden tanesine, suyundan kabuğuna kadar her zerresi şifa kaynağı olan her derde deva denebilecek cinsten sayılı besin maddeleri arasındadır.

 

Narın Faydaları  Nelerdir Sayalım.

Aynı zamanda zengin potasyum deposu olan Nar’ ın içerisinde C haricinde B1 ve B2 vitaminleri bulunmaktadır. Bir bardak nar suyu insan vücudunun günlük ihtiyacı olan C vitamininin % 25 ini karşılamaktadır. Hak arasında Cennet Meyvesi olarak ta bilinen nar Kuran-ı Kerimde de geçmektedir.

Narın Bilinmeyen Yararları

Mucize şifa kaynağı nar’ ın insan sağlığı açısından inanılmaz faydaları bulunmaktadır. Nar kabuğu cildi yumuşatırken enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği vardır. Nar suyu ise nezle, grip ve soğuk algınlığı başta olmak üzere bir çok derde devadır. Nar Akciğeri güçlendirir, mideyi korur, kalp damar hastalıklarına karşı koruyucudur, ülser, kabızlık ve mide ağrılarına iyi gelir. Taze iken yenmesi daha fazla etki sağlamasına olanak sağlar.

Nar’ ın en önemli özelliklerinden biri kalp ve damar sisteminin korunmasına ve sağlığına yardımcı olmaktır. Özellikle damar tıkanıklığı olasılıklarını en aza indirir. Aynı zamanda kan basıncını ve tansiyonu düzenleyen nar’ ın kan yapıcı etkisi de bulunmaktadır. Nar son dönemlerde prostat kanser tedavisinde de kullanılmaya başlanıştır. Nar’ ın hücre yenileme özelliği ise asla unutulmamalıdır.

Narın Kalp ve Damarlara Faydaları Nelerdir?

Nar içerisinde polifenol ve antosiyanin adlı maddeler barındırmaktadır.
Bu maddeler E vitaminine oranla 20 kat daha fazla güçlüdür. Bu iki madde damarlarda meydana gelen daralma ve plak artışını E vitaminine göre 20 kat daha fazla önler. Narın doğal antibiyotik özelliğinden dolayı kalp ve damarları zararlı bakterilere karşı korur. Mikroplarla savaşır.

 

Narın Gribal Enfeksiyonlara Faydaları Nelerdir?

Narın içerdiği antioksidan ve antibakteriyel özelliğinden ötürü, soğuk algınlığı, grip ve nezleyi oluşturan mikrop ve virüslere karşı vücudu korur bu enfeksiyonlara sebep olan mikroplarla savaşır. Güçlü C vitamini deposu olduğundan ötürü daha dinç ve zinde olmanızı sağlar direncinizi arttırır.

Narın Prostat Kanserini Karşı Faydaları Nelerdir?

Nar son yıllarda prostat kanser tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda narın prostat kanserine yakalanma riskini azalttığı kesinleşmiştir. Prostat kanserine yakalanmayı engelleyen nar aynı zamanda kanser tedavisine karşı da kullanılarak kanserli hücrelerin hızını yavaşlattığı ortaya konmuştur. Narın düzenli tüketilmesi bilim adamları tarafından tavsiye edilmektedir.

Narın İshale Faydaları Nelerdir?
Nar içerisinde bulunan beyaz tabaka mide için koruyucu maddeler içermektedir. Her yeri ayrı şifa deposu olan narın kabukları ise isale karşı etki göstermektedir. Nar kabuğu kaynatılıp soğumaya bırakılır. Soğuduktan sonra içilen suyu ishali hızlıca keser. Tatlandırmak için bal karıştırılabilir.

 

Narın Mideye Faydaları Nelerdir?
Aslında narın mideye olan faydasını ishal konusunda belirtik ama gözden kaçmaması adına başlık haline getirmenin doğru olacağını düşündük. Nar içerisinde buluna beyaz tabaka midenin kuvvetlenmesini sağlar. Mide iltihabına karşı ise ekşi nar pekmezi önerilmektedir. Mide çevresinde resmen bir zar oluşturup mide duvarlarını koruma altına alır. Günde 1 tane nar tüketilmesi bütün metabolizmanın daha düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

 

Narın Enfeksiyon, İltihap ve Yaralara Faydaları Nelerdir?
Narın doğal antibiyotik etkisinden az önce bahsetmiştik. Vücut içerisinde bulunan organlara karşı koruma sağlayan nar aynı zamanda cilt üzerinde oluşan yara ve enfeksiyonlara karşıda etkilidir. Herhangi bir yaranın üzerine nar kabuğu sürülmesi o bölgenim mikrop kapmasını engelleyerek daha hızlı iyileşmesine olanak sağlayacaktır.

 

Gençlik İksiri Nar:
Artık nar kozmetik piyasasında da kullanılmaya başlandı. Narın içerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde cilde güzellik ve gençlik aşılıyor. Nar suyu ve Nar Kabukları ile hazırlayacağınız maskeler sayesinde yüze resmen gençlik aşılanıyor. Nar suyunun yüze direk uygulanması veya nar kabuklarının kaynatılarak suyunun yüze uygulanması cildinizde büyük değişimlere sebep olacaktır.

Kudret Narının Faydaları Nelerdir?
Yüksek derecede E ve C vitaminleri üreten kudret narı özellikle Asya ve Afrika ülkelerinde yetişmektedir. Vitamin deposu olan kudret narı nın faydaları da bizim bildiğimiz kırmızı nardan hiç te aşağı kalır değildir.

Kudret Narının Faydaları
– Hücre yenileyici özelliği bulunmaktadır.
– Hazımsızlığa karşı çok etkilidir.
– Kanserli hücrelerin yayılma ve gelişme hızını yavaşlatır.
– Sindirim sisteminin tüm organlarının daha verimli çalışmasını sağlar.
– Metabolizmayı hızlandırır bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
– Kudret narı yaprakları ile hazırlanan çay kan şekerini düzenler ve karaciğeri korur.
– Sedef ve egzama gibi cilt hastalıklarına bire birdir.

 

Nar Suyunun Faydaları Nelerdir?
Narın insan vücuduna olan saymakla bitiremediğimiz ve hala eksik saydığımız bir çok özelliğini öğrendik. Şimdi sırada nar suyunun faydaları var. Aslında narı tükettiğimiz otomatik olarak nar suyunu da tüketmiş olacağız fakat çoğu zaman narı tam olarak çiğnemediğimizden ötürü vitaminlerini de tam ve hızlı olarak almakta güçlük çekiyoruz. Bu sebeple narın zaman zaman suyunu tüketmenizde de fayda görüyoruz.

 

Nar suyunun faydaları
– Grip ile ilişkisi olan tüm mikropların üzerinde yok edici özelliği bulunan nar suyu aynı zamanda enfeksiyonlara karşıda vücudu korur.
– İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanın daha fazla temizlenmesini sağlar.
– Kan yapıcı özelliği bulunmaktadır.
– Vücudun direncini arttırır daha zinde ve dinç olmanızı sağlar.
– Kalp damar sağlığı açısından çok etkilidir. Kandaki yağlanmayı ve damar tıkanma oranını aşağı düşürür.
– Kanserli hücreleri öldürür ve kanserin yayılmasını engeller.
– Şekeri ve kolestrolü düzenler
– Sperm arttırıcı özelliği bulunmaktadır.
– Ağrı kesici özelliği vardır. Romatizmal ağrıların olduğu yere sürerek uygulanır.
– Sindirim sistemindeki parazitleri öldürerek sindirim sisteminizin daha düzenli çalışmasını sağlar.

Nar suyu hazırlarken sadece taneleri kullanılmamalıdır. Kabuğu da bu suya dahil edilmelidir.

 

DİKKAT: Nar kabuğunun bazı kaynaklara göre zehirleme etkisi olduğu söylenmektedir. Bu sebeple dikkatli olunmasında fayda vardır. Kabuğun çok azı suya dahil edilmelidir.

 

Nar Kabuğunun Faydaları Nelerdir?
Nar kabuğu içerisinde bulundurduğu elementlerden ötürü mikrop, virüs ve bakterileri öldürme özelliğine sahiptir. Ameliyatlı bölgeler, yara ve kesikleri enfeksiyona karşı korur. Nar kabuğu kaynatılarak çay gibi tüketilmesi halinde sindirim sistemi üzerinde ciddi olumlu etkiler gösterir.

Nar Kabuğunun Faydaları
Yanıklara Nar Kabuğu: Nar kabuğu dövülerek yanığın üzerine uygulanır. Yanığın iyileşme süresini hızlandırır ve mikroplara karşı korur enfeksiyonu engeller.

Frengiye Nar Kabuğu: Bir avuç kurutulmuş nar kabuğu mazı ile karıştırılarak havanda dövme yardımı ile toz haline getirilir. Tos haline getirilen karışım sabah akşam bir çay kaşığı içilir.

Basura Nar Kabuğu: Ortalama bir çay bardağı suda 1 tatlı kaşığı nar kabuğu kaynatılarak içilir. Günde 1 bardak kafidir.

Bağırsaklara Nar Kabuğu: Özelikle bağırsak kurtları üzerinde etkisi bulunmaktadır . Bir avuç nar kabuğu yarım litre su ile kaynatılıp süzüldükten sonra sabah akşam bir bardak olarak içilir. Aç karna içmek daha faydalıdır.

Nar Ekşisinin Faydaları Nelerdir?
Nar ekşisinin özü nardan gelmektedir. Eğer gerçek nar ekşisi ise kullandığınız nar ile hemen hemen aynı özellikleri taşımaktadır. Piyasada bulunan bazı nar ekşileri hakiki nar ekşisi değildir ve glikoz ve strik asit yardımı ile üretilir. Bu yüzden hakiki nar ekşisi temin etmekte fayda vardır.

Nar Ekşisinin Faydaları
– Bağırsak parazitlerine karşı koruyucu ve var olan parazitleri yok edici etkisi bulunmaktadır.
– Kalp ve damar sağlığını koruyucu güçlendirici etkisi vardır.
– Tansiyon ve şekeri düzenler.
– Bağışıklığı kuvvetlendirir.
– Kellik tedavisinde kullanılır.
– İdrar söktürür.
– Diş eti kanamalarına karşı etkilidir.
– Nar Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Nar çiçeği tam bir doğal antibiyotiktir. Ağrı kesici özelliği sayesinde lapa şekline getirilip boyun ağrıları için kullanılabilir. Kaynatılarak ağız ve dil yaraları için kullanılmaktadır.

– Nar çekirdeği Kalp krizi risklerini azaltır.
– Antioksidandır.
– Cilt yenileme de kullanılır cildin genç görünmesini sağlar
– Hücre yenileme özelliği bulunmaktadır.
– Şekeri dengeler.
– Kollestrolü düzenler.
– Hiper tansiyona karşı etkilidir.
– İshali giderir

Nar Çekirdeği kozmetik sanayide kullanılır. Hücrelerin yenilenmesini sağlar. Kırışıklıkları giderir. Cildi temizler ve güçlendirir. Düzenli olarak kullanılması halinde resmen gençlik iksiridir.

Nar Çekirdeği Kürü
Bir tatlı kaşığı bal, bir tatlı kaşığı yoğurt, yaş maya ve bir tatlı kaşığı nar çekirdeği karıştırılarak cilde masaj yapılır. Aynı kür selülitli bölgeler içinde kullanılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ