Take a fresh look at your lifestyle.

Öğrenciler İçin Para Kazanmanın Yolları

1 19

Para kazanmanın hele öğrenciler için para kazanmanın yolları herkesin dikkatini çekiyor. Zira öğrenciler hem ailelerine yük olmamak hem harçlıklarını çıkarmak istiyorlar.

Bu yazıda öğrenciler kadar para kazanmak istiyen herkesi de düşünerek yazımızı yazdık. Hem fiziksel olarak yapılacak işleri hem internetten para kazanma yollarını anlattık. Cep harçlığı kazanmak ve gelir kaynağı sağlamak isteyenler için araştırarak ve sorarak yazımızı hazırladık. Ayrıca her işin sonunda da sizlere yardımcı olacak kişisel fikirlerimi de yazdım.

Öğrenciler İçin Para Kazanmak

Öğrenciler için internetten para kazanma yollar neler? Öğrenci nasıl para kazanır? Para Nasıl Kazanılır? diyorsanız sizlere birbirinden çeşitli kolay para kazanma yolları ve seçenekleri sunacağım. Okuyan herkese bir şekilde para kazanma yöntemi bulacağını söylesek yanlış olmaz.

1- İnternet Sitelerine Makaleler Yazabilirsiniz

Evde oturduğunuz yerde efor sarf etmeden makale yazarak para kazanabilirsiniz. Hem kadınlar, öğrenciler ve de bir geliri olmayan baylar için olabilecek en güzel işler arasındadır. Bu işi yapmak için yazma yeteneğinizin iyi olması gerektiğini unutmayın.

Ama gözünüzde de çok büyütmeyin biraz gayretle biraz araştırmayla kolaylıkla yapabilirsiniz. İnternette makale nasıl yazılır? şeklinde yapacağınız araştırmalar ile kendinizi geliştirebilirsiniz. Sonra bionluk, r10 ve makale yazarlığı olan sitelerde makalelerinizi yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Bu sizin için hem faydalı hem kazaç sağlayacak bir iş olabilir. Hem sermayede gerekmez.

2- Blog ya da İnternet Sitesi Açmak

Şayet internetten para kazanmak istiyorsanız bir internet sitesi açabilirsiniz. Bu internet sitesi ilgi alanınıza göre göre olabilir veya bir blog sitesi olabilir.  Sadece oturduğunuz yerden yapacağınız bu meşgale ile bir kazanç elde edebilirsiniz.

Peki nasıl olacak derseniz yapmanız gereken ilk şey sitenizin adını belirleyerek bir domain satın almak ve uygun fiyatlı bir web host (sitenizin barınacağı yer) planı oluşturmaktır. Daha sonra ise planınıza uygun bir site oluşturmak ki bu noktada işi bilenlerden yardım alabilirsiniz. Site kurulduktan sonra içerik girerek ziyaretçi sayısını attırmanız gerekiyor. Bu iş için sermayeniz ve zamanınız olmalıdır. Hemen para beklemeyin.

3- Notlarınızı Satabilirsiniz

Eğer okulunuzda çalışkan biri iseniz ve notlarınız da varsa bunu fırsata çevirebilirsiniz. Unipubs gibi bazı sitelerde notlarınızı almak isteyen öğrencilere satarak paraya olan ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.  Bu tür yerler öğrenciler için mükemmel bir platformdur. Notlarınızı PDF formatına çevirerek unipubs gibi yerlerde satabilirsiniz. Notlarınız varsa kolay bir kazançdır.

4- Garsonluk Yapabilirsiniz

Öğrenci için para kazanma yolları denince ilk akla gelen şeylerden birisi garsonluk yapmaktır. Hem öğrencilere uygun hem cep harçlığı kazanmak için iyi bir seçimdir. Garsonluk hem özel bir beceri gerektirmez hem bilgi gerektirmez kolayca yapılabilecek bir meslektir. Ayrıca iyi bir bahşişler kazanabilirsiniz ve yarı zamanlı çalışarak kendinize zaman ayırabilirsiniz. Bedeni bir yorgunluk olsada yarı zamanlı tercih edilebilecek bir iştir.

5- Çeviri Yapmak

Şayet iyi bir yabancı dil biliyorsanız çeviri yaparak bunu fırsata çevirebilirsiniz. Bu size güzel bir para kazandırabilir. Hangi çeviriler olabilir derseniz. Bunlar film, dizi, makale ve kitap çevirileri olabilir. Online çeşitli platformlarda da çeviri yaparak internetten para kazanmak mümkündür. Bu noktada keninizi geliştirmek geleceğiniz noktasında oldukça faydalıdır. Sadece para olarak bakmayın.

6- Ders Vermek

Öğrenci yada kabiliyetli biri olabilirsiniz. Öğrendiklerinizi başkalarına öğreterek hem kazançlı hem yarı zamanlı öğretmenlik yapabilirsiniz. Mesela Türkçe bölümünde okuyorsanız lise öğrencilerine bu dersi vererek para kazanabilirsiniz.

Yetenekli iseniz müzik spor el işi vb konularda bunları öğreterek para kazanma için değerlendirebilirsiniz. Hem halk eğitim merkezlerini hem online platformları (Bionluk, sahibinden ve armut gibi) takip etmenizi öneririm. Ders vermek sizi çok yormaz, yarı zamanlı olur ve sermaye gerektirmez. Tavsiye ettiğim işlerdendir.

7- Youtube Kanalı Açmak

Şayet bir konuda yetenekli olduğunuzu düşünüyorsanız veya bir konuda bilgi birikiminiz varsa Youtube kanalı açarak para kazanabilirsiniz. Örneğin makyaj, moda, futbol veya yemek gibi alanlarda çektiğiniz videoların bir çok kişi tarafından izlenmesini sağlayarak para kazanmak mümkündür. Bu konuda ilgi alanızda olan kanalları izleyerek onlara yazarak online araştırmalar yaparak fikir edinebilirsiniz. Sermaye ve yetenek gereklidir. Hemen para kazanmanız zordur.

8- Anket Doldurmak

Öğrenciler için para kazanmanın yolları içinden biri de anket doldurarak para kazanma işidir.. Para kazanma yolları arasında çok rahat olan bir iş anket doldurmaktır. Bilindiği üzere anket doldurmak öğrenciler tarafından önceden sokaklarda oluyordu.

Günümüzde internet yayılmasına ile birlikte artık anket doldurmak işi internet siteleri üzerinden olmaktadır. Firmalar çeşitli araştırma sonuçlarına ulaşmak için online anketlere katılanlara cüzi miktarda para vermekteler. Online platformlarda toluna.com gibi sitelerde anket doldurma işi yabilirsiniz. Ama çok paralar değil de çerez parası alabilirsiniz.

9- Sanal Asistanlık Yapmak

İnternet üzerinden para kazanmak konulardan birisi de sanal asistanlık yapmaktır. Zamanımızda birçok şirket evden çalışmaya izin vermektedir. Evden şirketler için maillere cevap vermek, müşteri temsilciliği yapmak, şirket bilgilerini aktarmak gibi işleri yapabilirsiniz. Böylelikle hem evde çalışabilir hem harçlığınızı çıkaracak kadar para kazanabilirsiniz. Bionluk, frelancem ve tr.linkedin gibi sitelere bakabilirsiniz. Evde yapabileceğiniz ve tercih edebileceğiniz bir iştir.

10- Deşifre Yapmak

Şayet parmaklarınızı hızlı bir şekilde kullanabiliyor iseniz dinleyerek klavyede yazı yazabilirsiniz. Bu şekilde para kazanabilirsiniz. Farklı sektörlerde ses kayıtlarını çözerek yazıya dökecek eleman her zaman ihtiyaçtır.Bionluk ve armut gibi sitelere bakabilirsiniz. Biraz uğraştırıcıdır. Çok para değilde harçlık niyetine yapılabilirsiniz.

11- Yarışmalara Katılın

Bilenler ve öğrenciler için para kazanma yolları arasındadır. Bilginize ve emeğinize güveniyorsanız bu yöntem son derece kazançlı olabilir. Kazanırsanız son derece güzel ödüller kazanabilirsiniz. Bunun için yarışmalar, mobil uygulamalar üzerinden olan yarışmalar da olabilir TV programları sizler için fırsat olabilir. Ya da üniversite öğrencilerinin katılabildiği proje yarışmasına dahil olabilirsiniz. Denemek lazım.

12- Web Sitelerini Test Etmek

Web siteleri kullanılabilirlik ve kullanıcı deneyimleri hakkında geri bildirim almak için yardıma ihtiyaç duyarlar. Örneğin sitelerin ara yüzleri, tasarımları ve içerikleri hakkında objektif görüşler almak isterler. İşte bu siteleri test edecek kişilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun için User Testing, Enroll, YouEye.com ve Userlytics.com gibi siteleri takip edebilirsiniz. Çok para değilde harçlık niyetine yapılabilirsiniz.

13-  Ödev Yapmak

Üniversitelerde ve lisede sürekli olarak ödev verilmektedir. Çoğu öğrenci ise bu ödevleri yapmak istemezler. Ücretli şekilde yaptırabilirler. Bazı internet sitelerinde üniversitelerin sosyal medya gruplarından takip edebilirsiniz. Mesela Radyo Televizyon ve Sinema okuyorsanız kısa film tarzında ödevler veriliyor. Öğrenciler için para kazanmanın yolları içinde bu tarz fırsatlar ile ek gelir elde edilebilirsiniz. Zamanınız ve imkanınız varsa neden olmasın.

14- Kitaplarınızı Satın

Kitaplarla aranız nasıl bilmiyorum ama sahip olduğunuz kitapları 2. el satış sitelerinden ya da sahaflarda satma imkanınız vardır. Öğrenci para kazanma yolları arasında en kolay olan yöntemlerden birisidir. Öğrencisiyseniz de geçen yılın ders kitaplarını satabilirsiniz. Kolay bir kazançtır.

15- Çocuk Bakıcılığı Yapın

Öğrenciyken para kazanmak için bakıcılık da yapabilirsiniz. Hem yarı zamanlı olarak rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için çocuklarla, bebeklerle aranızın iyi olması lazım. Tanıdıklarınız veya çevrenizdekilere yada internette arayarak başlayabilirsiniz. Para kazanabilirsiniz. Ama çocuk bakmanın zorluklarını bilerek girmek lazımdır.

16- İnternetten Satış Yapmak

İnternetten satış yapmak son zamanların popüler iş alanlarından biri olmuştur. Öncelikle İnternetten satış yapacağınız ürünü belirleyerek başlayabilirsiniz. Yaptığınız el işi ürünleri, kitaplar ve yemek vb her şey olabilir. Bunun için sosyal medya mecralarını kullanabileceğiniz gibi bir e ticaret sitesi de açabilirsiniz. Kolay bir iş değildir. Hem para lazımdır hem sabır.

17- Çağrı Merkezinde Çalışın

Öğrenciler için online para kazanma yolları içinde çağrı merkezinde çalışabilirsiniz. Hem fiziki hem online çalışabilirsiniz. Part time olarak rahatlıkla çalışabileceğiniz işlerden birisidir. Hem diğer yandan derslerinize mani olmaz. Boş zamanlarınızı gelire çevirmek için bir fırsattır. Kariyer.net gibi iş bulma sitelerinden faydalanabilirsiniz. Online çağrı merkezlerinde çalışmak tercih edilebilirsiniz.

18- Kurye İşçisi Olun

Günümüzde yemekten tutun market alışverişine kadar birçok yerde kurye olarak çalışabilirsiniz. Hem okul saatlerine göre ayarlayabileceğiniz bir kurye işi ile kazanabilirsiniz. Bunun için öncelikle motor ehliyeti sahibi olmanız gerekir. Son yıllarda hızla artan online teslimat işleri vesilesiyle rahatlıkla kurye işi bulabilirsiniz. Motor kullanmayı seviyorsanız tercih edilebilirsiniz.

19- Seslendirme Yapın!

Şayet sesinize diksiyonunuza ve ses tonunuza güveniyorsanız seslendirme yaparak para kazanabilirsiniz. Bir çok kişi seslendirme yaparak aylık geçimini bile sağlamaktadır. İhtiyacınız olanlar internet, ses düzenleme programı ve mikrofondur. Freelancer çalışma sitelerinden (bionluk) kendinize iyi bir iş alabilirsiniz. Sesiniz güzelse değerlendirin derim.

20- Reklam İzleyerek Para Kazanın

İnternetten para kazanma yolları için bir diğer seçenek de reklam izleyerek para kazanmaktır. İster evinizde ister okulda kolayca para kazanabilirsiniz üstelik hiç yorulmadan Çoğunlukla yabancı sitelerde yapabileceğiniz bu iş ile dolar üzerinden para kazanabilirsiniz. Çok para değilde harçlık niyetine yapılabilirsiniz.

21- Stok Fotoğrafçılık Yapın

Stok fotoğrafçılık duydunuz mu? İlgi çeken güzel olan farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarınızı siteler aracılığıyla satabilirsiniz. Mesela iStock, Adobe Stock gibi sitelere fotoğraflar yükleyerek para kazanabilirsiniz. Önemli olan husus fotoğraflarınızın kaliteli ve özgün olmasıdır. Çektiğiniz fotoğraflarınız ne kadar çok indirilirse o kadar çok kazanırsınız. Çok para değilde harçlık niyetine yapabilirsiniz.

22- Mail Oku Para Kazan

Öğrenciler için para kazanmanın yolları arasında mail okuyarak para kazanmakta bulunmaktadır. Ancak bunun için güvenilir ve doğru siteleri bulma gerekir. MyPoints, Inbox Pays ve Inbox Cash gibi sitelere bakabilirsiniz. Çok para değilde harçlık niyetine tercih edilebilirsiniz.

Bu yazımızda herkesin rahatlıkla yapabileceği işleri sıralamaya çalıştık. Amacınız kazanabileceğiniz, sizi fazla kısıtlamayan, zaman ve mekan olarak esnek, yarı zamanlı işleri yazmak oldu. Öğrenciler için para kazanma yolları nelerdir yazdık. Sizlerin de tecrübelerini yorumlarda görmek isteriz. Hoşçakalın.

1 Comment
  1. Emine says

    Öğrenciler için bu iş fırsatlarını bir yazıdan toplamanız çok güzel olmuş emeğinize sağlık

Leave A Reply

Your email address will not be published.