Biz Biliyoz

Önemsenmeyen Kanser Belirtileri

  • 26 Kasım 2018
  • 80 kez görüntülendi.
Önemsenmeyen Kanser Belirtileri

Ülkemizde erkeklerin kadınlardan daha fazla oranda kanser hastalığına yakalandığı sayılarla sabitleştirilmiştir.

Her yıl yaklaşık 180 bin kişiye kanser tanısı konulurken bu tanının beşte ikisini bayanlar beşte üçünü ise erkekler oluşturmaktadır. Bu yazımızda önemsenmeyen kanser belirtilerinin neler olduğundan sizlere bahsedeceğiz.

Genellikle sonu ölümle sonuçlanan kanser hastalığının bir çok türevi bulunmaktadır. Erken teşhisi yaşamsal fonksiyonların son bulmaması için çok büyük önem arz ederken geç kalınmış tedavi genellikle var olan süreci yavaşlatmak adına uygulanır. Peki kanser nedir? Kendini gösterse de önemsenmeyen kanser belirtileri nelerdir?

Kanser nedir?

Bir doku veya organ üzerinde bulunan hücrelerin kontrolsüz bir şekilde çoğalması ile oluşan çok çeşitli türleri bulunan kötü huylu hastalık gurubudur. Peki kanser çeşitleri nelerdir?

İlginizi Çekebilir: Kendini Ezdirmeyen Kadınların 16 Özelliği

Kanser Türleri

Oral Kavite Kanseri
Yutak kanseri
Dudak kanseri
Tükrük bezi kanseri
Safra yolu kanseri
Safra kesesi kanseri
Rahim kanseri
Prostat kanseri
Pankreas kanseri
Yemek borusu kanseri
Yumurtalık kanseri
Mide kanseri
Mesane kanseri
Cilt kanseri
Karaciğer kanseri
Kan kanseri
İnce bağırsak kanseri
Böbrek kanseri
Baş ve boyun kanseri
Anal kanal kanseri
Akciğer kanseri
Meme kanseri
Rahim ağzı kanseri
Kalın bağırsak kanseri

Kanser belirtileri

Kaşınma problemleri:

Deri döküntüleri ve kaşıntılar hemen her insanda sıradan sorunlar olsa da bazı durumlarda dikkate alınmasında büyük fayda vardır. Deri döküntüsü ve kaşıntı aynı zamanda bölgeye göre kanser habercisi olabilir

Genital bölgede kaşıntı

Genital bölgedeki kaşıntıların büyük bölümü mantar ve enfeksiyona bağlı olsa da, akıntı olan kadınlarda nemlenmeden ötürü kaşıntı görülebilir. Aynı zamanda bu rahim kanserinin de habercisi olabilir.

Burun deliklerinde kaşıntı

Burun deliklerinde meydana gelen kaşıntı çoğu zaman burun kuruluğundan kaynaklı olsa da beyin kanseri aynı zamanda burun deliklerinde kaşıntıya sebep olabilir.

Koltuk altında beze

Koltuk altında çıkan bezelerin çok dikkate alınması gerekir çoğu zaman akciğer kanserinin habercisidir. Hastalığın ilk evreleri içerisinde kol altında bezeler görülebilir.

Büyümüş beze veya lenf

Vücudun herhangi bir yerinde özellikle boyun bölgesinde karşınıza büyümüş beze veya lenf çıktı ise lenf kanserinden şüphelenerek uzman bilgisine başvurmak gerekir.

Geçmeyen öksürük

Geçmeyen inatçı öksürük birçok sebepten kaynaklı olabilmektedir. Fakat uzmanlar tarafından dikkate alınması tavsiye edilir. Geçmeyen inatçı öksürük aynı zamanda akciğer kanserinin başlangıcı olabilir. Bununla birlikte kilo kaybı ve nefes darlığı yaşanıyorsa mutlaka bir uzmandan destek almak gerekir.

Ani kilo kaybı

Sindirim sıkıntısı, ani kilo kaybı, hızlı kilo verme, et ve et ürünlerine karşı tiksinme ve isteksizlik gibi sorunlar mide kanseri başlangıcını gösteren sorunlar arasındadır.

İdrar, akıntı ve kan

Böbrek kanserinin en yaygın belirtileri arasındadır. İdrarla gelen kan, akıntı, hipertansiyon, zayıflama, böbreklerde ağrı diğer belirtileri arasındadır.

Mesane kanseri

İdrarda kan, akıntı, sırt ağrısı, sık sık idrara çıkma, idrar yaparken ağrı aynı zamanda mesane kanseri belirtileri içerisindedir.

Meme de kızarıklık

Meme kanseri belirtileri arasında yaygın olarak gözlemlenmektedir. şişkinlik, sertlik, beze, renk değişimi, akıntı, koltuk altında şişme diğer belirtiler arasındadır.

Erkeklerde meme şişmesi

Erkeklerde meme şişmesi pek normal karşılanan bir durum değildir. Genelde erkeklerin memelerindeki şişme testis kanserinin bir göstergesidir. Testislerde şişlik, kitle, ağrı hissi, karın ağrısı, kasıklarda sancı ve sırt ağrısı diğer testis kanseri belirtileridir.

Gözlerde sararma

Gözlerde sararma yani sarılık, halsizlik, karından sırta vuran ağrı pankreas kanseri belirtileri içerisindedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ