Take a fresh look at your lifestyle.

Selülit nedir, Selülit Neden Olur?

0 13

Selülit, cilt yüzeyinde çukurlu ve tümsekli portakal kabuğuna benzeri bir görüntüye sebep olan ve genellikle görülen kalça, uyluk ve karın bölgesini etkilemekte olan lokal bir estetik cilt sorunlarından biridir. Selülit, erkeklerde de olsa dahi çok fazla sorun etmezler sorun teşkil edenler ise kadınlardır ve çok yaygındır. Selülit cildin üst katmanın altında çok fazla miktarda yağ hücresi depolanmasının sonucudur. Küçük bağ dokuları bu yağ hücreleri arasında dikey olmak üzere uzanır  böylece cildin üst katmanları vücudun daha derin dokular oluşmasını sağlar.

Selülit nedir?

Selülit, genellikle kalça, karın ve bacakta oluşur. deri ve deri altı yağ dokusunu etkiler ve portakal kabuğu şeklinde olarak tanımlanır. Girintili çıkıntılı bir dokuya sebep olan bölgesel metabolik bozukluk olarak tanımlanır. Portakal kabuğu derinin altında birikir ve genişler yağ hücreleri ile cilt yüzeyin de dik uzanan ve septa adı verilmekte olan lifli bantların bir araya gelmesi ile ortaya çıkmaktadır.

Yağ hücreleri küçük şişkinlikler oluşturur, sıkı septa adı verilen yağ dokusunu büzmek sureti ile çukurluklara sebep olur. Böylece pürüzlü bir görünüm oraya çıkmaktadır.

Selülit neden olur?

Henüz selülitin kesin olarak nedeni bilinmemektedir, yalnız deri altındaki bağ dokusu ve yağ tabakası arasındaki etkileşimin sonucu olduğu anlaşılmaktadır. Selülitin olası sebepleri arasında hormonal değişiklikler, genetik faktörler, kilo alımı veya kilo kaybı, sağlıksız beslenme, hareketsiz yaşam tarzı veya sigara kullanımının sebep olduğu faktörler arasındadır. Bu durumların dışında dar kıyafetlerin ve çok fazla oturmanın da selülite sebep olabildiğine yönelik kanıtlar vardır.

Fakat birçok sağlıklı kadında bile sağlıklı bir diyet ve egzersiz programı uygulasa dahi selülit gelişe bilmektedir. İnsan vücuttaki yağın dağılım durumu da selülite yatkınlık oluşturmaktadır. Pek çok farklı faktör selülite sebep olabileceğinden, hemen hemen tüm kadınların hayatları boyunca bir döneminde vücutlarının herhangi bir kısmında selülit problemi yaşaya bilmektedir.

Selülit için kimler risk altındadır?

Bugüne kadar yapılan araştırmalar sonucunda tecrübelerin ışığında yapılan tahminler de kadınlarımızın %80-90’ında ergenlikten sonra gelen hayatlarının bir döneminde olasılıkla selülit gelişmektedir. Yaşınızın artması ile birlikte görülme sıklığı da dolaylı olarak artmaktadır. Çünkü insanın yaşı ilerledikçe cilt incelmektedir, gevşer ve bu da riski yüksek seviye de arttırır. Selülitin açık tenli kadınlarda çok daha sık geliştiği görülmüştür.

Erkeklerde de daha nadir olarak selülit görülebilmektedir. Uzmanlar hekimler, erkeklerde cilt altında yapıların farklı özellikler taşıması sonucu ve yağ dokusunun daha az olmasının selülit riskini düşürdüğünü düşünmektedir. Kilo alımı selüliti çok daha belirgin hale getirmekte, ancak bazı zayıf insanların da selüliti bulunmaktadır. Aktif olmayan sedanter bir yaşam tarzı ve hamilelik selülit oluşma riskini fazlalıkla artırabilir.

Selülit belirtileri nelerdir?

Selülit kalça, uyluk, karın gibi vücutta girintili çıkıntılı bir cilt görünümü sağlar. Ciltteki bu görünüm sebebi ile bazen süzme peynir veya portakal kabuğu görünümü şeklinde tanımlanmaktadır.

Hafif selülitte olan kişilerde ciltteki portakal kabuğu görüntüsü sadece uyluklar gibi etkilenen alan sıkıştırılarak görülmektedir. Daha şiddetli selülitte cildinizin pürüzlü yapısı her durumda fark edilmesi mümkündir. Selülit, en sık olarak uyluk ve kalça çevresinde görülmekte, ancak göğüslerde, alt karın bölgesinde ve üst kollarda da bulunabilirler.

Selülit ciddi bir tıbbi durum olmamakla beraber tedavi gerekli değildir. Aslında, birçok hekim selülitin normal bir oluşum olduğunu düşünmektedirler. Selülit ve cilt görünümleri konusunda rahatsız olan bireylerin bir dermatoloji ya da plastik cerrahi uzmanına danışması önerilmektedir.

Selülit Tedavisi
Selülit Tedavisi

Selülit dereceleri nelerdir?

Derece 1: Yatarken ve ayakta dururken portakal kabuğu şekilinde ki görünümü fark edilmez ve cilt pürüzsüz görünür.

Derece 2: Yatma esnasında cilt pürüzsüz görünür, ancak ayaktayken bir miktar çukurlaşma fark edilmektedir.

Derece 3: Ayakta dururken ve uzanırken ciltte portakal kabuğu görünümü bulunur.

Selülit tedavisi nasıl yapılır?

Selülit tamamen etkili bir tedavisi yoktur. Aşağıdaki tedaviler, en azından geçici olarak selülit görünümünden kurtulmanız mümkündür:

FAZLA KİLOLARIN VERİLMESİ

Aşırı kilolu bireylerin sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizle yavaş ve kontrollü bir şekilde kilo vermesi ciltteki hoş olmayan görünümünü bir miktar iyileştirebilir. Fakat ani ve hızlı verilen kilolar ciltte sarkmaya neden olarak selülit görünümünde kötüleşmeye yol açar.

Selülit, cilt yüzeyinde çukurlu – tümsekli portakal kabuğu benzeri bir görünüme neden olan ve genellikle kalça, uyluk ve karın bölgesini etkileyen lokalize bir estetik cilt problemidir. Selülit, özellikle kadınlar arasında çok yaygındır. Selülitte cildin epidermis ve dermis adı verilen üst katmanlarının altında aşırı miktarda yağ hücresi depolanır. Küçük bağ dokusu bantları bu yağ hücreleri arasında dikey olarak uzanır ve cildin üst katmanlarını vücudun daha derin dokularına bağlar.

Bantlar, normal büyüklükteki yağ hücrelerinin yeterli miktarda boş alana sahip olduğu odalar veya mini cepler oluşturur. Fakat yağ hücrelerinde genişleme olduğu zaman bantlar yağ dokusunu bir file gibi sıkıştırarak girintili-çıkıntılı selülit oluşumuna neden olur.

Selülitten korunma yolları nelerdir?

Selülit oluşumunun %100 engellenmesi ne yazık ki mümkün olmamaktadır. Fakat önlemler alarak selülit oluşumunu azalta bilirsiniz. Aktif bir yaşam tarzı ve sağlıklı beslenme de selülit görünümünü minimum seviye ye indirmeye destek olabilir. Ek olarak sağlıklı vücut ağırlığınızı koruyabilmek uyluk veya karında ortaya çıkan çukurlukların seviyesini en aza indirmede etkilidir. Uyluk ve göbek için kas güçlendirici egzersizler yapmak selülitin göründüğü bölgeleri şekillendirmeye ve belirginliğini az da olsa azaltmaya destek olabilir.

Normalden fazla kiloları olanların kilo vermesi selülit görüntüsünü azaltmaya destek olabilir. Yalnız kilo kaybı, bazı bireyler de durumun daha belirgin hale gelmesine de sebep olabilir. Genellikle hızlı ve önemli seviye de kilo kaybı sonrası ortaya çıkan gevşek cilt, selülit görüntüsünün daha belirgin hale gelmesiyle sonuçlanabilir, dikkat edilmelidir. Bu sebepten dolayı  yavaş yavaş ve cildin kilo kaybına göre esnemesi olanaklı kılacak bir programı şekilde zayıflama önerilmektedir.

Bünyenize iyi bakmanız, selülit görünümünü en az seviyeye düşürmeye yardımcı olur. Sigarayı bırakmak, cildinizin daha yumuşak, daha sıkı ve daha elastik kalmasına destek olmak için güneş koruyucu kremler kullanmak etkili olabilir. Çünkü sıkı bir cilt selülit görünümünü azaltır.

Leave A Reply

Your email address will not be published.