Biz Biliyoz

Sosyal Medyada Küfür Etmenin Cezası Nedir?

Sosyal Medyada Küfür Etmenin Cezası Nedir?

Facebookta, Twitterde, İntagramda, Whatsapp da yani Sosyal Medyada Küfür etmenin yaptırımları nelerdir?

 

Kısaca tüm sosyal medya ve internet üzerinde, telefonda, trafikte, parkta, bahçede her zaman ve her yerde küfür etmenin cezası nedir sorusunun cevabı burada.

Sosyal Medyada Küfür Etmek ve Cezası

Küfür yada hakaret etmek, bir kişinin kişiliğine, kişilik haklarına veya değerlerine karşı direk veya dolaylı yoldan saldırıdır. Bu saldırının yazılı veya sözlü yapılmış olması saldırının yapılmış olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Bir kişiye küfür etmek kişiyi maddi ve manevi kayıplara uğratabilir. Hakaret etmek ise küçük bir olay gibi görünse de itibarı zedeleyip hatta kaybettirecek kadar önemlidir.
Şimdi buraya dikkat edilmelidir küfür etmek ile hakaret etmek aynı cürmü işlemektir.

Türk ceza kanununa göre küfür etmek ile hakaret etmek aynı suçtur ve cezai açıdan aynı işlemi görmektedir.

Türk Ceza Kanunu Derki, insanların onur, saygınlık, şeref gibi hassas noktalarını rencide eden davranış, hakaret, küfür gibi durumlarda eylemi gerçekleştiren kişi için 3 ay ile 2 yıl arası hapis cezası uygulayabilmektedir. Bir diğer alternatif ise para cezasıdır.

 

Edilen Küfür veya Hakaretlerin çeşitleri de önem arz etmektedir..
Kişilerin kutsal değerlerine hakaret veya küfür
Toplum içerisinde hakaret veya küfür
Görev başındaki memura hakaret veya küfür
Kişilerin dinine hakaret veya küfür
Kişilerin politik görüşlerine hakaret veya küfür
Kişilerin inanç ve inandığı değerlere hakaret veya küfür
Kamu görevlisine hakaret veya küfür
Kişilerin yaşam tarzlarına hakaret veya küfür
Kişilerin fikirlerine hakaret veya küfür

 

Hakaret veya küfür türüne göre verilen ceza 1 yıldan az olmayabilir. Eğer ettiğiniz hakaret kişi veya kişilerin arasında ise kişinin konumu da göz önüne alınarak alınacak cezayı etkileyecektir.

Edilen hakaret veya küfür düz mantık ile değerlendirilmez. Küfür veya hakaret ettiğiniz kişi İtibar kaybı yaşıyorsa, Piskolojik olarak yıpranırsa, Ettiğiniz küfür maddi kayıplara yol acarsa veya kişinin sinir stres gibi sorunlarla kalp krizi ve benzeri rahatsızlıkları tetiklemesine sebep olduysa size birde tazminat davası açabilir. Ve açılan dava sonucu hiçte hafife alınmayacak bir sonuç olarak size hem para cezası hem de hapis cezası olarak geri dönebilir.

 

Şimdi buraya çok dikkat edin. Küfür veya hakaret edilen kişi bir Avukat yardımı ile size dava açarsa elinde de ispatları mevcutsa davayı kaybetme olasılığınız çok çok fazladır. Aldığınız ceza yanında bonus olarak size dava açan kişinin tüm avukat ve dava masraflarını da karşılayacaksınız. Kişi size sembolik olarak 1 TL bile dava açsa o davayı kazanması halinde ödeyeceğiniz tutar çok çok ciddi olacaktır.

Küfür günümüzde en sık olarak sosyal medya üzerinde yaşanmaktadır. Eline telefonu, tableti veya bilgisayarı alan kişi açtığı bir sahte hesap ile sağa sola küfürler yağdırmakta kişilerin kişilik haklarına saldırmaktadır. Ne kadar vahimdir ki o klavyenin arkasında olduğu zaman hiç bulunamayacağını düşünmektedir. Çok yanlış bir düşüncedir bu her internete bağlanan cihaza sabit veya değişken olarak internet servis sağlayıcısı tarafından ip denilen bir numara verilmektedir. Bunu siz göremeye veya bilemeye bilirsiniz fakat o ip adresinden yaptığınız her işlem kayıt altındadır. Az çok ip den bilgisi olanlar ip değişmenin de bir faydası olmayacağı bilmeliler.

İp Öğrenme
Sizde kendi ip numaranızı tüm cihazlarınızda www.ipbul.org adresinden kolayca görebilirsiniz.

Facebook ta küfür etmek, Twitter de küfür etmek, İnsagram da küfür etmek, Sosyal medyada küfür etmek.

İnternette küfür etseniz bulunur musunuz? Evet bulunursunuz.

Diyelim ki facebook ta birine küfür ettiniz ve küfür ettiğiniz kişi harekete geçti hangi profili kullandığınızın bir önemi yok hesabınız sahte geçici kapanmış olabilir fark etmez. Sizin hakkınızda bilişim suçlarına veya savcılığa baş vuruda bulundu. Sistem kolay işler facebook tan hesap’ a ait detaylar istenir ip numaranız gelir ip numaranızdan ise bulunmanız sadece dakikalar alacaktır. Anlayacağınız başınız büyük derttedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ