Biz Biliyoz

Su Isıtıcısı Nasıl Temizlenir?

Su Isıtıcısı Nasıl Temizlenir?

Mutfakların vazgeçilmesi su ısıtıcılar zaman içerisinde suyun kalitesinden ötürü kireç tutmaya başlarlar.

Peki su ısıtıcısı nasıl temizlenir? İşte cevabı.

Kadınların mutfaktaki en büyük yardımcısı hatta eli ayağı olan su ısıtıcılar kullanıma ve kullanılan suyun kalitesine bağlı olarak zaman içerisinde kireçlenmeye başlarlar.

Bu kireçlenme sağlık açısından olumsuz etkilere yol açabileceği gibi içerisine konulan suyun zamanla daha geç kaynamasını sağlar buda faturalarınızın farkında olmadan yükselmesine sebep olur.

biliyoz.com ekibi kireçlenen su ısıtıcılarının nasıl temizlenmesi gerektiğini araştırdı. İşte su ısıtıcısı temizlemenin püf noktaları.

Su Isıtıcısı Nasıl Temizlenir?

Limon tuzu
Su ısıtıcınızın ortalama yarısına kadar su koyarak kaynatmaya başlayın. Kaynayan suyun içerisine yaklaşık bir yemek kaşığı limon tuzu ekleyin. Limon tuzu sayesinde su ısıtıcınız kireçten arınacaktır.

Sirke
Bu sefer su ısıtıcınızın yarısına kadar sirke mümkünse beyaz sirke koyarak kaynatmaya başlayın. Sirke kaynadıktan sonra birkaç dakika bekletip dökün. Su ısıtıcınızı bir kerede su ile kaynatın içerisinde sirke kokusu kalmasın.

Limon
Su ısırıcınızın içine yine yarıya kadar su koyun üzerine 1 – 2 limonun suyunu sıkarak kaynatın. Limon içeriğindeki asit sayesinde sı ısıtıcınızda biriken kireci temizleyecektir.

Karbonat
Isıtıcınızın yarısına kadar su koyup üzerine bir tatlı kaşığı kadar karbonat ilave edin. Karbonatlı suyu kaynatmaya başlayın. Kaynamış su 10 dakika kadar ısıtıcınızın içerisinde kalsın ve sonra durulayın. Su ısıtıcınızın içerisi ilk aldığınız günkü gibi olacak.

Önemli Not: Su ısıtıcısı temizliği için kireçlerin dökülmesi adına bazı kişiler su ısıtıcılarının içerisine su koymadan çalıştırmaktadır. Bu çalıştırma şekli çok riskli olup kesinlikle TAVSİYE EDİLMEMEKTEDİR.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ