Biz Biliyoz

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Tırnak Mantarı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

En can sıkıcı rahatsızlıklar içerisinde olan tırnak mantarı tedavi yöntemleri nelerdir? Hem el hem de ayak tırnaklarında oluşan mantar hangi yollarla yok edilebilir? Tırnak mantarı için krem nasıl hazırlanır?

Hem el hem de ayak tırnaklarında oluşan tırnak mantarı hem görüntü bozan hem de tırnakları etkileyen rahatsızlıklardan biridir. Tıp dilinde onikomikoz adıyla anılan tırnak mantarı için krem en yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Peki diğer tırnak mantarı tedavi yöntemleri nelerdir?

 

Tırnak mantarı el parmaklarında veya tırnak mantarı ayak parmaklarında ortaya çıkmış olsa da ilk yapılması gereken işlem mantarın büyümemesi için el ve ayak tırnaklarını sürekli dezenfekte ederek temiz tutmaktan geçer. Temiz tutulmayan tırnak zaman içerisinde soyulup güçsüzleşerek kaybedilecektir.

Dünya genelinde oldukça yaygın olarak görülen tırnak mantarın genel nüfusun yaklaşık yüzde 3 ila 4 lük bir bölümünde gözlemlenmektedir. Yani her yüz kişiden 3 veya 4’ü yaşamı boyunca en az bir kere tırnak mantarı hastalığına yakalanmış veya yakalanacaktır. Genellikle erkek ayaklarında görülen tırnak mantarı zaman zaman kadınların el tırnaklarında da kendini göstermektedir. Tırnak mantarı ayak tırnaklarında oluşmasının genel sebebi kullanılan ayakkabı ve çoraptan kaynaklıdır. Ham maddesi naylon veya polyester çoraplar ile hijyen açısından iyi olmayan ayakkabılar ile birleştiğinde mantarın oluşmasına katkıda bulunur. Tırnak mantarı büyük sorunlar yaratmasa da görüntü açısından pek hoş değildir. Sert bölgede oluşundan ötürü tedavileri biraz zaman almaktadır.

İlginizi çekebilir: Saç kremi nerelerde kullanılır?

Tırnak mantarı tedavi yöntemleri

Biliyoz ekibi tarafından hazırlanmış olan bu yazı genel olarak uygulanan tırnak mantarı tedavisi için kullanılan yöntemlerdir. Fakat yine de her zamanki gibi doktorunuzdan bilgi almanız tavsiye edilir.

Tırnak mantarı sarımsak tedavisi

tırnak mantarı sarımsak

Sadece tırnak mantarına değil bir çok rahatsızlıkta kullanılabilen doğal bir tedavi yöntemidir. Doğal antibiyotik olarak bilinen sarımsak bir çok enfeksiyonun iyileşmesinde etkin rol oynamaktadır. Sonuçta tırnak mantarı da bir bakteridir. Peki tırnak mantarı sarımsak tedavisi nasıl uygulanır?

Bir kase ılık suyun içerisine on diş ezilmiş sarımsağı 3 – 5 dakika dinlendirin ve mantar olan bölgeyi bu suyun içerisinde 15 – 20 dakika kadar bekletin. Bir süre sonra tırnak mantarının küçülerek yok olduğuna şahit olacaksınız.

 

Tırnak mantarı sarımsak tedavisinin diğer bir yolu ise zeytinyağı ile birlikte kullanılmasıdır. Bir diş sarımsağı ezerek az miktarda zeytinyağı ile karıştırın elde edilen kremi tırnak mantarı el ve tırnak mantarı ayak tedavisi için bir pamuğa dökerek pamuğu mantarlı bölgede yaklaşık 30 dakika bekletin. Pamuğu çok sıkmadan sargı bezi ile mantarlı bölgeye sabitleyebilirsiniz.

Tırnak mantarı karbonat limon tedavisi

tırnak mantarı limon

Karbonatın gücünü bilmeyen yoktur. Temizlik dahi bir çok alanda kullanılabilen karbonat el veya ayağınızda oluşan tırnak mantarı içinde bilinen en iyi doğal tedavi yöntemleri arasındadır. Diş temizliğinde kullanıldığı gibi biraz limon suyu ile karbonatı karıştırarak elde edilen tırnak mantarı kremini yine bir pamuk yardımı ile tırnak mantarı olan bölgeye uygulayın 10 – 15 dakika bekleyen karışımı güzelce durulayın.

Tırnak mantarı karbonat sirke tedavisi

Yine bilinen en iyi doğal mikrop öldürücülerinden biride sirkedir. Ev temizliği dahi bir çok alanda kullanılabilen sirkeyi eşit ölçekte su ile karıştırarak Tırnak Mantarı olan bölgeyi bu karışımın içerisinde 15 dakika kadar bekleyin. Sonrasında bol su ile durulayın. Sirke mantarların çoğalmasını engelleyen var olan bakterileri öldüren ve Ph seviyesini düzenleyen bir bileşendir. Tırnak mantarı karbonat sirke tedavisi geçmiş zamanda tarafımızdan da denenerek başarılı bir sonuç elde edilmiştir.

Tırnak mantarı limon suyu tedavisi

Halk arasında bilinen en etkili yöntemlerden biride tırnak mantarı için limon tedavisidir. İçerisinde bulunan asitler mantarlı bölgedeki bakterileri öldürürken c vitamini sayesinde de o bölgeyi beslemektedir. Limon tedavisini tırnak mantarı için bir çok yöntemle kullanabilirsiniz. Limon suyunu damlatabilir, bir dilim limonu sorunlu bölgeye uygulayabilir veya kesilmiş yarım limonun içine mantarlı bölgeyi batırabilirsiniz.

Yoğurt ile tırnak mantarı tedavisi

Yoğurt probiyotik olarak bilinen bir maddedir ve enfeksiyon tedavisinde kullanılır. Bağırsak enfeksiyonları için çok etkili bir çözüm olan yoğurt tırnak mantarı tedavisinde de kullanılabilmektedir. Yoğurdu mantarlı bölgeye sürün ve bırakın kurusun bu şekilde yarım saat kadar bekledikten sonra yıkayın.

Tırnak mantarı tedavisi için çay ağacı yağı

Her türlü mikroorganizmaların arındırılmasında antiseptik özelliği bulunan çay ağacı yağı kullanılabilmektedir. Aktarlardan temin edebileceğiniz bu yağı Tırnak mantarı tedavisinde çok olumlu sonuçlar göstermektedir. Az miktarda çay ağacı yağını pamuk yardımı ile mantarlı bölgeye birkaç kez uygulayın. 10 – 15 dakika beklettikten sonra iyice durulayın. Çay ağacı yağını çocuklarınızdan uzak bölgelerde muhafaza edin. Asla ağızdan alınmaması gereken bir madde olduğunu unutmayın.

Tırnak mantarı vicks

Grip, soğuk algınlığı ve ağrılı bölgelerimize kullandığımız Vicksi tırnak mantarı için krem tedavisinde de tavsiye etmekteyiz. Vicksi her zamanki gibi kullanabilirsiniz. Mantarlı bölgeye günde birkaç kez uygulayın. Tırnak mantarı vicks tedavisinde bilinen en hızlı ve çözüm odaklı yöntemler içerisindedir.

Az öncede belirttiğimiz üzere tırnak mantarı hemen geçebilen bir hastalık değildir. Tedavi uzun ve meşakkatli bir süreçtir Hemen sonuç beklemek doğru olmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ