Biz Biliyoz

Türklere Özgü Davranış Modelleri.

  • 03 Ocak 2019
  • 58 kez görüntülendi.
Türklere Özgü Davranış Modelleri.

Bunu yapmayana Türk denmez denebilecek türden sadece Türklere özel, Türklere özgü davranış türlerini Biliyoz ekibi olarak araştırdık. İşte Türklere özel davranış türleri.

Bunları Yapmayana Türk Demezler

Arkadaşının üzerine araba sürmek

İçimizde veya içinizde kötü bir niyet olmasa da selamlaşmak için arkadaşının üzerine araba sürmek kimi zaman 3. sayfaya haber konusu olsa da milletçe çok kullandığımız bir davranış modelidir.

Oğlum göster pipini amcana

Bu alışkanlık geçmişte kalmaya başlasa da hala kullanılan cümleler arasındadır göster pipini amcana. He bide yerim senin o ….. kelimesi vallahi iğrençlikte çığır açtık.

Garip melodileri korna sesi yapmak

Hala çok fazla kullanılan saçma sapan müzikleri korna sesi yapmak gibi bir alışkanlığımız var. Özellikle belli model arabalarda kullanılan gotfather korna sesi Türklere özgü davranışlar listemizin üçüncü sırasında.

Memleket neresi

Ne yapacaksın amca memleketimi. İstersen T.C. Kimlik numaramı vereyim GBT’ me bak. Daha tanışır tanışmaz memleket neresi diyen amcalar hala çevremizdeler. Hayır memleketi söylersin Afyonkarahisar diye içinden mi? Yok amca kıyısından. Ah kazara aynı yerden çıkarsan kimlerdensin ile noktayı koyar muhterem eli öpülesi amca.

Alışverişlerde alttan veya arkadan seçmek

Aslına bakarsak güzel bir mantık ben bile hala yaparım. Öndekiler, üsttekiler genellikle enlenmiş paketli ise kırılmış, ezilmiş, büzülmüş ürünler oluyor. E milletçe elleme alışkanlığımız var. Ekmek alırken bile o pis ellerle 10 tanesini eller sonra karar veririz.

Selektörle dert anlatma

İlk insanlar haberleşmek için dumanı kullanırken biz teknolojinin nimetlerinden faydalanıyoruz. Selektör ile her şeyi anlatabiliyor veya anlayabiliyoruz. Radar mı var çak selektörü anlar karşıdaki adam. Polis mi var 5 – 6 selektör yeter anlatmaya ortada kuyu var yandan geç demek kaç selektör acaba.

ilginizi Çekebilir: İlluminati Nedir? İlluminati Ne Demek?

Kafaya kuş pisleyince milli piyango almak

Her gün azımıza edenleri bir kenara bırakalım kafamıza kuş pisleyince kendini şanslı görmek çok garip bir durum. Merak ediyorum kafasına kuş pisleyince kendini şanslı sayan başka bir millet daha var mı?

Tüpte kaçak mı var?

Bende bu konu üzerine bir film yapılabilir. Biz atom bombasına kafa bile atarız. Ya gaz kaçağını çakmakla kontrol etmek nedir. Varsa kaçak ne halt edeceksin acaba.

Mangal meraklısı bir milletiz

Vallahi şimdi ne güzel giderdi. Mangalı sevmeyen yoktur sanırım. Ama 2 çimen 2 ağaç gördüğünüz yere de tezgah kurulmaz ki. Bir gün alıp kaçmak lazım pişen köftelerden.

Diş fırçalamak

25 yaşına gelmişsin dişlerin fırça yüzü görmemiş dişçiye gideceğin gün fırçalıyorsun iyide arkadaş kimi kandırıyorsun. Sevgilisi ile buluşacağı gün diş fırçalayanların da hakkını yemeyelim. Fıs fıs İsmail’den farkınız yok.

Senin paran burada geçmez

Ahh o hesap kavgaları yok mu? Ben öderim dur ben ödeyeceğim. E tabi masada 2 çay var sen ben kavgası yaparsın olsa ortada hakikatli bir hesap kavga yapar mıydın acaba? Yoksa o zaman kahveler de benden diyerek içini mi rahatlatırdın?

Televizyon tamiri

Aslında hepimiz birer tamirciyiz. Televizyon çalışmazsa vur üzerine 2 tane görüntü gelir nasıl olsa.

Turistlere Türkçe öğretmek

Hecelediğin zaman hemen anlaşılır zaten bizim dilimiz. Be nim a dım Ah met an la dın mı Ah met eğer hala anlamadıysa sesinizi yükseltin. Azimli olun.

Kapı önü muhabbetleri

İçeride konuşsaydınız. Saatlerce oturdunuz konuşmak şimdi mi aklınıza geldi. Veya konuşmaya devam edeceksiniz neden kapı önündesiniz. İçeride konuşsanıza.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ