Biz Biliyoz

Yoğurt Gaz Yapar mı? Gaz Sorunu Nasıl Giderilir?

  • 17 Mayıs 2019
  • 108 kez görüntülendi.
Yoğurt Gaz Yapar mı? Gaz Sorunu Nasıl Giderilir?

Bütün uzmanlar, yoğurtun sindirim sisteminiz için harika olduğunu söylüyor. Ancak bir çok kişide yoğurt yediği zaman gaz probleminden şikayetçi. Peki yoğurt gaz yapar mı? Yoğurt şişkinlik yapar mı? Yoğurdun gaz yapmaması için ne yapılır?

 

Sağlık için bin bir devası olan yoğurt yediğiniz zaman gaz problemi yaşadığınızı düşünüyorsanız yalnız değilsiniz. Bir çok insan bu kadar sağlık dolu bir besin maddesinden dolayı aynı sorunu yaşadığını düşünüyor. Peki sizce yoğurt gaz yapar mı, yoğurt şişkinliğe neden olur mu? Buyurun hep birlikte inceleyelim.

Yoğurt gaz yapar mı?

Bazı ticari markalar yoğurtlara daha çekici görünmelerini sağlamak için koyulaştırıcı, yoğunlaştırıcı yani kalıp gibi gözükmesini sağlayan maddeler ekler. Bu katkı maddeleri gereksiz olmakla birlikte, sizin şişkin hissetmenize de neden olabilir. Sindirim sistemi ve bağırsak içerisinde gaz oluşmasına sebep olabilir. Bazı hazır yoğurtlar şeker ve tatlandırıcı içerir. Sağlık için alınan yoğurtların içeriğine dikkat edilmesi gerekir.

Laktoz ve Laktaz

Yoğurt ve diğer süt ürünleri içerisinde rahatsızlığa neden olabilecek kadar içeriğinde laktoz bulunmaktadır. Süt içerken de aynı belirtileri fark edebileceğiniz gibi peynir ve diğer süt ürünlerini tükettiğiniz zaman da şişkinlik hissedebilirsiniz. Laktaz ise laktoz etkilerini ortadan kaldıran bir enzimdir. Bu enzimin eksik olması veya çalışmaması yoğurt ve diğer süt ürünlerinin şişkinlik veya ishal yapmasına neden olur.

Bu durumda yoğurttan vaz geçmek yerine laktoz içermeyen yoğurt veya süt ürünlerinin kullanılması en akıllıca hareket olacaktır.

Yoğurt gaz yapar mı sorusunu net olarak cevaplamak gerekirse bünyeden bünyeye farklı davranışlar göstersede kimi insanlarda çok ciddi gaz sıkışmalarına sebep olabilir.

Yoğurt yedikten sonra gaz yapmaması için ne yapılır?

Yoğurt gaz yapmaması için ne yapılır sorununu gaz ve şişkinlik için ne yapılması gerekir diye genel olarak incelemekte fayda görüyorum. Çünkü yoğurdun gaz yapmasını direk engellemek mümkün değildir. Peki gaz sancısını ve şişkinliği engellemek için neler yapılabilir.

Yavaş yavaş yiyin

Gerek yoğurt gerek se gaz yapabilecek her türlü besin maddesini yavaş yavaş tüketmek gaz sorununu engellemeye yardımcı olabilir.

Maden suyu

Şişkinliği azaltmak için maden suyu tüketmek en iyi çözüm yolları arasında yer almaktadır.

Farklı yoğurt deneyin

Bazen yoğurtlar içerisinde kullanılan, yoğurdun daha uzun süre dayanması için kullanılan maddeler de gaz sebep olmaktadır. Farklı bir yoğurt deneyin bu sorununuzun çözümü olabilir.

Sırf gaz yapıyor diye kesinlikle yoğurttan kesinlikle uzak durmayın. Yoğurdun vücudu zararlı maddelerden arındırdığını unutmayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ersin Sayar dedi ki:

    Ben ismini vermek istemediğim şu her köşe başinda bulunan marketlerin birinden aldiģim o markete özel üretilen yoğurdu yediğim zaman bu sorunla karşilaşiyorum. Özellikle xxxx marka yoğurt yediģim zaman şişkinlikten ölecek gibi oluyorum. Bende çözümu farkli markalarin yoğurdunda buldum

    1. Biliyoz.com dedi ki:

      kesinlikle katılıyoruz ersin bey aynı sorunu bizde yaşadık

BİR YORUM YAZ