Biz Biliyoz

Ağız ve Dilde Oluşan Yara ve Çatlaklara Dikkat

  • 04 Ağustos 2018
  • 113 kez görüntülendi.
Ağız ve Dilde Oluşan Yara ve Çatlaklara Dikkat

Ağız bölgesinde oluşan özellikle ağız ve dilde oluşan yara ve çatlaklar diğer bir değişle aftlar çok dikkat etmek gerekir. Bu yaralar dil kanserinin habercisi olabilir.

Dil üzerinde oluşan çatlaklar, ağız içi ve kenarlarında oluşan yaralar dil kanserinin habercisi olabilir.
Kanser sinsi bir hastalıktır. Yavaş yavaş gelişir. Hiç ummadığımız bir anda karşımıza farklı bölge ve şekillerde çıkan sonrası ise çoğunlukla üzücü sonuçlara ulaşan bir hastalıktır.

 

Dil ve ağız yaralarında da aynı durum geçerlidir. Hastalık görünmeden sinsice ilerle ve belli bir noktadan sonra ben buradayım der.

 

Kanserde erken teşhis hayat kurtarır sözü Kamu Spotu şeklinde azımıza yapışmıştır. Peki dikkate alıyor muyuz? Gerçekten de öyledir. Kanser hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Bu sebeple bir kaç gün içerisinde geçmeyen ağız ve dil yaralarında acilen bir uzmandan destek alınması gerekir.

 

Dil Kanseri Belirtileri

* Çatlarlar ile birlikte açı ve yanma hissi. Dil üzerinde oluşan çatlaklarda Bir şey yer veya içerken acıma fakat her dil çatlağı dil kanseri olmayabilir. Bu yüzden doktorunuz tarafından dil ve dil kökünün incelenmesi gerekirse sizi testlere tabi tutması gerekir.

* Ağrı sadece dil üzerinde olmayabilir. Ağız içinin bir bölümünde veya tamamında ağrı görülebilir. Birkaç gün süren ağrılar haberci olabilir. Hemen uzmana gözükmek erken tanı için çok önemlidir.

* Dilde lekeler oluşabilir. Dil üzerinde görülen dalgalanmalar hemen her yaşta herkesin dilinde gözlemlenebilir. Yeme içme alışkanlığına göre lekeler oluşabileceği gibi ilaç kullanımı da lekelere sebep olabilir. Fakat normal oluşan lekeler geçicidir. Birkaç gün içerisinde geçmezse uzman dan destek alınmalıdır.

* Kötü koku. Dil kanseri ağızda kötü bir kokuya sebep olabilir. Her kötü koku elbette ki dil kanseri değildir ağızda oluşan kötü koku bademcik iltihabından bile kaynaklanabilir. Dişler fırçalandıktan sonrada devam eden kötü koku varsa ve bademcikleriniz veya üst solunum yollarınızda iltihaplanma yoksa doktora baş vurmak gerekir.

* Dilde Kanama. En önemli belirtilerden biridir durduk yere dilde kanama olması şüphe çekicidir.

Dil Kanseri Riskini Düşüren Besinler
Elma ve böğürtlen içerisinde bulunan enfeksiyon önleyici bileşenler sayesinde dil kanseri riskini azaltan besinlerdir. Soğan ve sarımsak ise doğal antibiyotiktir.

Antibakteriyel olan sopan ve sarımsak dik kanseri riskini azaltan besinler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ