Take a fresh look at your lifestyle.

Yoğun Baş Ağrısının Sebepleri

0 1

İnsan hayatını, işini ve sosyal durumunu bir anda sıfıra düşürerek olumsuz etkilere sebep olan baş ağrılarının sıcaktan soğuğa, yastıktan neme kadar bir çok sebebi bulunmaktadır. Yaz döneminde artan baş ağrısına, sebep olan genel faktörleri sizler için araştırdık.

Zaman zaman herkesin karşılaştığı sorunlardan biri de yoğun ve sürekli tekrarlayan baş ağrılarıdır. Peki nedir yaz dönemindeki yoğun baş ağrılarının sebepleri.

 

Yaz döneminde artan baş ağrısının genel sebepleri

Sıcak Hava:
Artan hava sıcaklığı baş ağrılarını da tetikliyor. Sıcaklıklarla birlikte damarlarda yaşanan genişleme baş ağrılarına neden oluyor. Genelde sıcak havalarda yaşanan ense bölgesinden bağlayan baş ağrılarına bu damar genişlemesi sebep olurken sıcak hava tansiyonu da olumsuz etkiliyor.

Yetersiz Su Tüketimi:
Su tüketimi her zaman önemlidir ama yaz döneminde su tüketimi çok daha önemlidir. Terleme ile vücuttan kaybedilen su ve buna bağlı olarak eksilen mineral eksikliği baş ağrılarına sebep olmaktadır. Su ile birlikte özellikle sade soda tüketimi çok önemlidir.

Klima Kullanımı:
Klima kullanımı baş ağrısını tetiklemez ama bilinçsiz kullanım sonucunda yaşanılan sorun sadece baş ağrısı ile kalmaz. Klimanın üflediği serin havaya direk maruz kalmak ve klima temizliğinin düzenli yapılmaması özellikle boyundan başlayan baş ağrılarına davetiye çıkartmaktadır.

Uyku düzeni:
Sıcaklıklar ve nem uyku düzenini de olumsuz etkilemektedir. Düzensiz uyku saati, az uyuma, uyuyamama, uykuya rahat dalamama kalitesiz uykuya sebep olmaktadır. Uykusuzluk aynı zamanda gün içerisinde yaşanan baş ağrılarına sebep olabilir. Uykuyu düzene sokmak için bir takım önlemler almak şarttır.

Yoğun nem:
Hem ortam hem terleme ile yaşanan yoğun nem uyku düzenine olumsuz etki edebilir ve buda baş ağrılarının artmasına sebep olabilir.

Baş ağrılarını yüzde yüz engellemek mümkün olmasa da en aza indirmek veya ağrılardan kurtulmak elbette ki mümkün.

Ortam ve sıcaklık değişimlerine dikkat edin. Çok sıcak ortamdan soğuk ortama ani geçiş yapmayın. Direk klima karşısında durmayın ortam sıcaklığını kademe kademe ve standartlara göre düşürün.

Her zaman uzmanlar uyarıyor. Güneş ışığının en dik vurduğu saatler 11:00 – 15:00 saatleri arasında mümkün mertebe güneşte dolaşmayın. Dolaşmanız gerekiyorsa güneşten kendinizi mümkün mertebe koruyacak şapka, açık renk kıyafetler ve mümkünse pamuklu ürünler kullanın.

Fazla güneşe maruz kalmak gözleri de yoracağı için güneş gözlüğü kullanın. Yorulan gözlerde baş ağrısı sebepleri içerisindedir.

Bolca su tüketimi yapın. Soda tüketin. Terleme ile vücuttan atılan mineralleri soda takviyesi ile yerine getirin.

Eğer bünyeniz çok alışkın değilse uyku saatine yakın kafein içeren içeceklerden uzak durun. Çay, kahve tüketimini azaltın. Kafeinli içecekler uyarıcı olduğundan uykuyu engelleme, geciktirme ve açma özelliğine sahiptir.

Alkollü içecekler başlı başına baş ağrısı sebebidir. Her dönemde uzak durmanız tavsiye edilir.

Klimanızı 25 derecenin altına düşürmeyin. Dünyaca kabul edilen konfor sıcaklığının 25 derece olduğunu unutmayın.

Leave A Reply

Your email address will not be published.