Biz Biliyoz

Araç Camındaki Buğu Nasıl Önlenir? Camlardaki Buğulanma

Araç Camındaki Buğu Nasıl Önlenir?  Camlardaki Buğulanma

Camlardaki buğulanma kış aylarının gelmesi ile birlikte sürücülerin en çok sorun yaşadıkları konulardan biri olan araç camlarındaki buğulanmaya değinmenin çok yerinde bir karar olduğu düşüncesine vardık. Peki araç camındaki buğu nasıl önlenir?

Gerek araçların gerekse sürüşün daha güvenli hale gelebilmesi için yıllardır süre gelen çalışmalar devam ederken hala sonuca ulaşmamış bir çok konu bulunmaktadır.

Aslına bakılırsa hemen hemen herkesin araç camlarında oluşan buğulanmayı önlemekle ilgili mutlaka bir takım fikirleri var ama bunların bir çoğu gerçeği yansıtmayan fikirler. Biliyoz ekibi olarak sizler için araç camındaki buğulanmanın nasıl önlenebileceğini derledik. Hadi hep beraber inceleyelim.

Araç camında  buğulanma, camlardaki buğulanma nasıl önlenir?

Araba camlarındaki buğulanmayı önlemenin yıllar yılı kullanılan en basit tekniklerinden biri camı birazcık açmaktır. Herkesin kullandığı bir yöntemdir. Çünkü buğulanma cam ile iç ortam sıcaklık farkından dolayı oluşmaktadır. Camın bir parça açılması buğulanmanın kısa sürede geçmesine sebep olmaktadır. Fakat bizim aradığımız yöntem üşümeden bu işin çözümüne ulaşmaktır. İşte size en mükemmel araba camı buğu önleyici fikir.

Tıraş köpüğü

Ne şekilde kim tarafından bu yöntemin bulunduğu belli olmasa da bilirsiniz ki en güzel icatlar bir takım kazalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Muhtemelen bu yolu bulan kişi tıraş olurken kazara banyoda bulunan aynaya tıraş köpüğünün sıçraması üzerine veya çok üşengeç birinin aynayı silmek için su ve deterjan kullanmak yerine tıraş köpüğü sıkması üzerine bulunmuştur. Uzun zamandır banyoda bulunan aynaların buharlanmaması için kullanılan tıraş köpüğü yöntemi araç camlarını da buğu oluşmasını da engelleyen yöntemlerden biridir. Camlardaki buğulanmayı tıraş köpüğü ile önleme yöntemi için tıraş köpüğünü araba camına bolca sıkın sonra bir sünger veya bez yardımı ile temizleyin. İşte hepsi bu kadar.

İlginizi Çekebilir:  Buzlanmış araba camı nasıl temizlenir.

Buğu önleyici sprey

Buğulanmayı önlemek için üretilmiş olan buğu önleyici spreylerin formülleri hemen hepsinin aynı olsa da siz en uygunlarından bir tanesini temin edebilirsiniz. Piyasada bulunan spreyler 6 TL den başlayarak 80 – 100 TL sına kadar çıkabiliyor sonuçta hepsinin yaptığı iş aynı önemli olan güvenli sürüşü sağlamak. Kullanımı ise tıraş köpüğü mantığı ile aynı. Buğu önleyici sprey cama sıkıldıktan sonra bir bez yardımı ile camın tümüne yayılarak ıslaklık alınıyor. Buğu önleyici spreylerin su kaydırma özelliği olduğundan dolayı camın dış tarafına da kullanmanızı tavsiye ederiz. Ufak yağmurlarda araç camında suyu tutmuyor ve kaydırıyor.

Ortam sıcaklığını arttırın

En çok kullanılan yöntemlerden biridir araba çalıştıktan sonra klima sıcaklığını arttırmaktır. Fakat özellikle kalabalık binilen araçlarda buğulanma ağızdan çıkan nefesten ötürü daha fazla olacaktır. Bu nedenle klima sıcaklığını arttırırken yine camlarda bir parmak kadar açıklık bırakılmasını tavsiye ederiz. Siz ön cama sıcaklığı verseniz bile yan arka camlardaki buğulanmayı bu şekilde önleyebilirsiniz.

Diş macunu

Camlardaki buğulanmayı önlemek için diş macunu da kullanılan yöntemler arasındadır. Diş macunu araç camına sıkılır ve diğer yöntemlerdeki gibi bir bez veya sünger yardımı ile silinir. Diş macunu etkin kullanılan camlardaki buğulanmayı engelleyen teknikler arasındadır.

Test sonuçları

Araba cami buğu önleyici yöntemler arasında yapılmış olan incelemelere dikkat edildiği taktirde buğulanmayı önleyen en etkili yöntemin tıraş köpüğü yöntemi çıktığını söyleyebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ