Biz Biliyoz

Çamaşır Beyazlatmanın Püf Noktaları

23.02.2019
38
Çamaşır Beyazlatmanın Püf Noktaları

Sararan veya grileşen çamaşırlar bir çok kadının korkulu rüyasıdır. Hatta kadınların en takıntı yaptığı yegane konulardan biridir. Daha beyaz çamaşırlar için bu yazımıza dikkatle okumanızı tavsiye ederiz. İşte çamaşır beyazlatmanın püf noktaları.

Çamaşır Beyazlatmanın Püf Noktaları

Çamaşırlar zaman içerisinde dış etkenlerden ötürü sararır veya grileşir. Bu yazımızda beyaz çamaşırlarımızı sararma ve grileşme derdinden kurtaracak bazı pratik bilgilerden bahsedeceğiz. İşte çamaşır beyazlatmanın püf noktaları. Çamaşırlar nasıl beyazlatılır? Çamaşır beyazlatmanın doğal yolları?

Aynı Renkleri Kullanın

Çamaşır beyazlatmanın püf noktalarının başında çamaşırlarımızın renklerini korumak için beyaz çamaşırlarımızı yine aynı renk çamaşırlarla yıkamanız gerekmektedir. Hemen her ev kadını zaten bu şekilde çamaşırlarınız beyaz tutmaya çalışır. Bu konudaki en büyük hata düz beyaz çamaşırlar ile beyaz üzerine çok hafif desenli çamaşırları aynı makinede yıkamaktır. Her ne kadar gözle görülür bir fark olmasa bize suya karışan renk beyaz çamaşırlarınızın dokusuna işleyecektir.

Makineyi doldurmayın

Beyaz çamaşırlarınızı yıkadığınız makineyi fazla doldurmadan çalıştırmak çamaşır beyazlatmanın püf noktaları arasında gelmektedir. Giydiğimiz beyaz çamaşırlar dış etkenlerden ötürü kirlenmiş veya yağlanmış olacaktır. Ferah olan makinede çamaşırlarınızın rahat hareket etmesi onların daha iyi temizlenmesini sağlayacaktır.

Kurutma yapmayın

Beyaz çamaşırlarınızı kurutma makinesine atmayın. Çamaşır beyazlatmanın püf noktaları içerisinde en çok yapılan hatalardan birinin kurutma makinesi olduğunu unutmayın. Kurutma makineleri sıcak hava verdiğinden ötürü ısı kaynaklı olarak beyazlarınız sararabilir.

Çamaşır suyunu fazla kullanmayın

Kullandığınız çamaşır suyunu fazla miktarda atmayın. Çamaşır suyu her ne kadar ağartıcı olarak kullanılsa da içerisinde kullanılan kimyasal maddelerden ötürü fazlası sarartıcı etkiye sahiptir.

Kimyasal madde kullanmayın

Artık günümüzde çok fazla imkan olmasa da kimyasal ürünlerden uzak durun. Çamaşır beyazlatmanın püf noktaları içerisinde bulunan bu maddeye dikkat edin. Doğal yollarla beyazlık sağlayın kimyasal ürünlerden uzak durun.

Limon suyu

Eskiler bilirler çamaşır beyazlatmanın püf noktaları içerisinde limon bulunmaktadır. Limon suyu doğal bir beyazlatıcıdır özellikle hassas kumaşlar için en etkili yöntemlerden biridir.

Beyazlığını korumak istediğiniz ürünleri sıcak suda bir saat bekletin ve içerisine yarım limon sıkın. ( suyunuzun sıcaklığı ürününüzün içerisinde yazan sıcaklığa uygun olmalıdır aksi taktirde ürününüz çekebilir sertleşip keçeleşebilir )

Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken çamaşır makinenizin içerisine sirke ve limon suyu sıkmak çok akıllıca bir yöntemdir.

Karbonat

Karbonat kullanın. Beyaz çamaşırlarınızı yıkarken deterjanın üzerine bir tatlı kaşığı karbonat ekleyin. Karbonat çok etkili bir beyazlatıcıdır. Eğer inatçı ve çıkmayan lakeler mevcutsa beyazlarınızda, leke olan yere limon suyu ile karbonatı karıştırarak sürün kısa süre beklettikten sonra çamaşır makinenizde yıkayın.

Aslınca çamaşırların beyazlığını yok eden sarartan, grileştiren şeylerin büyük bir bölümü yıkama tekniğinden ve kullanılan kimyasallardan kaynaklıdır. Çamaşır beyazlatmanın en doğru yolu doğal ürünlerden faydalanmaktır. Buda çamaşır beyazlatmanın püf noktaları içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken konudur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.