Biz Biliyoz

Çikolata Öksürüğe İyi Gelir mi, Tetikler mi?

  • 20 Ocak 2019
  • 148 kez görüntülendi.
Çikolata Öksürüğe İyi Gelir mi, Tetikler mi?

Çikolata öksürüğü tetikler mi yoksa çikolata öksürüğe iyi gelir mi? Çikolata ve öksürük arasındaki ilişkiyi biliyoz.com ekibi olarak sizler için araştırdık.

Çikolata öksürük yapar mı?

Son dönemlerde çikolata öksürük yapar mı yoksa çikolata öksürüğe iyi gelir mi ile ilgili bir çok araştırma yapıldı. Peki çikolata öksürüğü tetikler mi? Yapılan araştırma sonuçlarına göre çikolatanın içeriğinde bulunan teobromin isimli maddenin öksürüğü geçirdiği ispatlandı.

Hull Üniversitesi’ndeki kardiyovasküler ve solunum çalışmalarının başında bulunan Profesör Alyn Morice’nin iddiasına göre bitter çikolata yemek öksürüğün rahatlamasına yardımcı oluyor

Avrupa’ da alternatif tıp yöntemleri içerisinde kakao içeren tedavilerin standart tedaviden daha iyi sonuç verdiğini savunmaktadır. 163 kişi içerisinde karşılaştırma yapan Profesör Alyn Morice çikolatalı tedavide hastalığın belirtilerinin iki gün içerisinde gözle görülür şekilde azaldığını tespit etti. Bir çok araştırmacının yaptığı çalışmalar sonucunda çoğu ilacın içerisinde bulunan etken maddelerden bazılarının kakao içerisinde bulunduğunu bildirildi.

İlginizi Çekebilir: Kan vermek kalp krizi riskini azaltır mı?

Yapılan araştırmalar sonucunda çikolata öksürük yapar mı sorusunun da cevabı açıkça ortaya konuldu. Kakaonun öksürüğü azaltmasının en büyük sebebi olarak boğaz ve üst solunum yollarında bir kaplama etkisi yaratarak o bölgeyi dış etkenlerde olan ilişkisinin kesilmesi olarak gösterildi.

Öksürük için bitter çikolata

Bitter çikolata içerisinde kullanılan yüksek kakao oranından ötürü grip ve soğuk algınlığı belirtilerinin sütlü çikolataya oranla daha etkili olduğu iddia edildi.

Çikolata içerisinde bulunan teobromin isimli maddenin öksürük, grip ve soğuk algınlıklarına karşı doğal bir silah olduğu, kronikleşmiş öksürüklerde de etkili olduğu görüldü.

 

Öksürüğe bitter çikolatanın tercih edilmesinin diğer bir sebebi ise boğaz bölgesindeki yaptığı kaplama etkisi olduğu görüldü. Yapılan araştırmalar sonucunda çikolata öksürüğü tetikler mi, çikolata öksürük yapar mı, çikolata öksürüğe iyi gelir mi soruları da cevap bulmuş oldu.

Öksürük için çikolatanın mutlaka denenmesi gereken bir yöntem olduğunu düşünüyorum fakat öksürüğü geçirmek için sadece çikolata yemek daha sonrasında ciddi bir kilo artışına sebep olacaktır. Bu yüzden çikotala tüketecek kişilerin belirli mikar da ve dikkatli yemesi tavsiye edilir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ