Biz Biliyoz

Cildi Yaşlandıran Faktörler Nelerdir?

Cildi Yaşlandıran Faktörler Nelerdir?

Neler cildi yaşlandırır? Çok mu yaşlı gözüküyorum? Nasıl genç görünebilirim? vb. sorularınız varsa buyurun okumaya…

Zamanın etkilerine karşı koyamayan cilt yaş ilerledikçe ister istemez yaşlanır. Fakat bazı dış etkenler, cildi yaşlandıran faktörler arasındadır. Yediklerinizden tutunda, havanın etkisine kadar bir çok etken cildin erken yaşlanmasına sebeptir.

biliyoz.com kadın ekibi olarak cildi yaşlandıran faktörler nelerdir sizler için araştırdık. İşte cildin yaşlanmasına sebep olan faktörler.

Cilt nedir?

Cilt vücudu saran, vücudu dış etkenlere karşı koruyan, iç organların, kas dokunun ve kemiklerin dış etkenlerden zarar görmemesini sağlayan, mikropların in organlara bulaşmasını önleyen vücudun kalkanı ve en büyük organdır. Aynı zamanda cilt ortam sıcaklığını algılayarak vücudun ısı dengesini düzenlemekten sorumludur.

Cildi yaşlandıran faktörler nelerdir?

Cilt hücrelerinin sağlıklı, dinç ve diri kalması için ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri almış olduğu ilk yer besinlerdir. Beslenmeye dikkat edilmemesi halinde cildinize ne uygularsanız uygulayın istenilen sağlık ve görünüme hiç bir zaman için kavuşmayacaktır.

Cildin yaşlanmasını önlemek mümkün değildir. Fakat yaşlanmayı geciktirmek yeterli güneş, doğru beslenme, stres ve oksijen kalitesine bağlı olarak kendi elinizdedir. Zaman ve genetik yapı dışında kalan tüm faktörlerin doğru yönetimi cildin erken yaşlanmasını geciktirecek etkenler arasındadır.

İlginizi Çekebilir: Kolajen nedir? Ne işe yarar?

Eksik su tüketimi cildi yaşlandırır.

su-Cildi-yaslandiran-sebepler

Cildin ana besin kaynaklarından biri su dur. Yetersiz su tüketimi cilt kuruluğuna ve canlılığını kaybetmesine sebep olacaktır.

Yetersiz yağ tüketimi cildi yaşlandırır.

yag-Cildi-yaslandiran-sebepler

Yağ ise cildi besleyen, cildin canlı gözükmesi için ihtiyacı olan asitleri sağlayan bir besin maddesidir. Yetersiz yağ tüketimi cildin canlılığını kaybetmesine sebep olur.

Hayvansal yağlar ve margarin kalp ve damar sistemi ile yakından ilişkilidir. Dolaşım sisteminin düzenini bozarak cildi mat gözükmesine sebep olur.

Aşırı güneş cildi yaşlandırır.

gunes-Cildi-yaslandiran-sebepler

Güneş cildin sağlığı için çok önemli bir faktör olsa da fazla güneş ışınlarına maruz kalmak cildin kurumasına sebep olacaktır. Aşıdı güneş ışınlarından korunmak cildin erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır.

 

Sigara tüketimi cildi yaşlandırır.

sigara-Cildi-yaslandiran-sebepler

Sigara kullanmamak için bir çok neden vardır. Bunlardan bir tanesi de vücudumuzu saran cildin erken yaşlanmasını engellemektir. Sigara tüketimi cildin canlılığı ile doğrudan ilişkilidir. Sigara vücuttaki C vitamini seviyesini düşürür. C vitamini ise cildin gergin kalmasını sağlayan bir faktördür.

Yetersiz oksijen ve hava kirliliği cildi yaşlandırır.

hava-Cildi-yaslandiran-sebepler

Deri oksijen oranı düşük ve kirli hava ile direk temas içerisindedir. Hem deriye temas eden hem de içerisinde bir çok gazın bulunduğu kirli hava cildi yaşlandıran sebepler üzerinde büyük rol oynar. Bu sorun en fazla büyük şehirlerde yaşayanları etkiler.

Alkol tüketimi cildi yaşlandırır.

alkol-Cildi-yaslandiran-sebepler

Bu konuda da sigara gibi söylenecek pek fazla söz yoktur. Yumuşak dokulara ulaşan alkol cildin erken yaşlanması sebepleri içerisindedir.

İlginizi Çekebilir: Doğal Sakinleştirici Etkisi Olan Besin Maddeleri

Sinir stres cildi yaşlandırır.

stres-Cildi-yaslandiran-sebepler

Sinir ve stres yönetimini iyi sağlayamayan insanların yüzlerindeki çizgi diğerlerine göre hem daha fazla hem de daha derindir. Stres anında sürekli kasılıp gevşeyen kas sistemi, kaşlarda çatılma, gözlerde kısılma, diş sıkma gibi faktörler cilt üzerinde oluşabilecek çizgilerin derinleşmesini sağlar.

Kozmetik ürünleri cildi yaşlandırır.

kozmatik-Cildi-yaslandiran-sebepler

Yanlış seçilen ve merdiven altı üretilen kozmetik ürünleri içeriğinde bulunan kimyasallardan dolayı cildin erken yaşlanmasına sebeptir.

Sürekli kilo değişimi cildi yaşlandırır.

kilo-Cildi-yaslandiran-sebepler

Sürekli kilo alıp vermek cildinizin deforme olmasına sebep olacaktır. Kilo aldıkça esneyen cilt kilo verdikçe sarkma yapar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ