Biz Biliyoz

Diyet Yaptığım Halde  Zayıflayamıyorum

  • 05 Kasım 2020
  • 101 kez görüntülendi.
Diyet Yaptığım Halde  Zayıflayamıyorum

 Diyet yaparak kilo veremeyenler için tavsiyeler

Son günlerde sık sık duyduğumuz: bir türlü zayıflayamıyorum, nasıl zayıflayacağımDiyet yapıyorum ama kilo veremiyorum.

Neden olabilir ? ‘ sözünü yaşayan arkadaşlarımız için tavsiyeler vereceğiz.Diyet yaparak kilo veremiyorsanız ilk olarak psikolojik yönden kendiniz yenik düşmüşsünüzdür.

Çünkü ‘ben zayıflayacağım,kilo vereceğim’ diye beyninize sinyal göndermiyorsunuz.

Pozitif olarak bir diyete başlayın. İster internetten bulduğunuz isterse de danıştığınız uzmanın vermiş olduğu diyet olsun uygulamaya başlarken pozitif olun. Diğer bir konu ise isterseniz 3 ay diyet uygulayın hiç kilo veremezsiniz.Ama bu hareket etmeyenler için geçerli.

 

Hareketsiz zayıflamayı düşünmeyin.

İlla günde zamanınız olmasa bile 1-2 saat spor yapmalısınız. Örneğin 30 dakika tempolu koştuktan sonra 30 dakika parkta,spor salonunda veya bulunduğunuz yerdeki spor aletleri ile aktivite yapın.

Bisiklet sürün,futbol oynayın.Ama günlük yaptığınız spor 45 dakikayı geçmeli.

En Temel 3 faktörü ele alalım.

1- Diyet Size Göre Değildir

Her diyetin sizi zayıflatacağı kesin değil.Örneğin sebze sevmeyen birisi için sebzeli bir diyet listesi uygulamak can alıcı olabilir ve yanı sıra kilo veremezsiniz.Kendinize uygun liste bulun veya oluşturun.

Yanı sıra yaşınız,cinsiyetiniz,fiziksel aktivitemiz,bulunduğuz bölgedeki gıdalar yada bizim sevdiğimiz fakat kalorice fazla olan besinleri tüketmemiz uygun olmaz.Dolayısıyla bu tarz diyet listeleri size uygun olmayabilir.

Kilo vermek için aç kalmak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilir.Aksine aç kalmak sizi zayıflatmaz,kas kaybına neden olur.Kilo vermek için öneriler

2- Hareket Etmiyorsunuzdur.

Hareketli olmalısınız.Yazının başında da belirttiğim gibi istediğiniz kadar az yiyin ama hareket etmezseniz o kilolar gitmez.En az 45 dakika haftada 2 veya 3 gün spor yapınız.Televizyon,bilgisayar ve diğer teknolojik aletler karşısında saatlerce oturmamıza rağmen spor yapmıyoruz.Enerji yakımını azaltıyoruz ve doğru yesek bile kilo veremeyiz.

3- Yeteri kadar su içmiyorsunuzdur.

İstediğiniz kadar yemeyin,spor salonlarına gidin ama yeteri kadar su içmezseniz asla kilo veremezsiniz.En büyük etken ‘Su’.Vücut yaktığı yağları atamadığı için sonuç hüsran olabilir.

Yaşınıza,cinsiyetinize uygun diyet listesi oluşturun ve günde en az 2 litre su içmeye çalışın.Su içmenin yanı sıra 1 litre de bitki çayı içmeniz daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 

HIZLI VE KOLAY KİLO VERMEK İÇİN NASIL BESLENMELİYİZ ? 

En önemli etken yediğiniz besinler ne olduğu değil ne kadar olduğudur.Sevdiğiniz ve çok yediğiniz besinlerin hacimleri azaltmaya gayret edin.Yanı sıra ara öğün eklemek çok önemlidir.Herkesin yaptığı büyük yanlışlardan biride uzun süre aç kalıp yemek yemek.Az yiyeceksiniz ve ara öğünler katacaksınız.Peki ara öğünde ne yiyebilirsiniz ?

  • 1 adet meyve
  • 1 kase diyet yoğurt
  • Bitki çayı,şekersiz çay
  • Meyveli yoğurt
  • Badem,fındık,kuruyemiş

Hızlı kilo vermek aslında çok sağlıklı bir durum değildir.Ama hızlı kilo vermek istiyorsanız ara öğün sıklığını arttırmalısınız.Metabolizmayı hızlandırarak ve öğün miktarlarını kısarak hızlı kilo vermek mümkün.Bol su içmek çok önemlidir.1 haftada 2-3 kilo vermek istiyorsanız günde 2 litre su içmek ve azar azar sık sık yemek yemek.Ara öğünde aşırıya kaçmamalısınız.Yağlı,şekerli ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmalısınız.

 

Not olarak ; hızlı verilen kilolar hızlı bir şekilde geri alınıyor.Bunu engellemek için alışkanlıklarınızı değiştirmelisiniz.Uyguladığınız yönteme devam etmelisiniz.

 

Hızlı kilo vermek için hangi besinleri daha çok tüketmeliyiz?

Hızlı kilo vermek için tüketilmesi gereken gıdalar proteinli gıdalardır. Hızlı kilo kaybetmek için protein tüketmek gerekir ve böylece metabolizma hızlanır zayıflama gerçekleşir.

Bunlar ; süt,yoğurt,peynir,et,balık,tavuk,yumurta gibi protein bakımından zengin olan ve metabolizmayı hızlandıran besinler tüketmelisiniz.

Ara öğünde meyveli yoğurt,badem,kuru yemişler sık sık tüketmelisiniz. Ananas ve elma en fazla yağ yakımına sebep olan meyvelerdir.En az 2 su bardağı süt veya yoğurt tüketin.

Yeşil çayda herhangi bir tansiyon probleminiz yok ise her gün tüketin.Sofranızdan eksik olmayacak bitkilerden yeşil çay ile hızlıca yağ yakabilirsiniz.Son olarak ; Lifli beslenmek.

Tahıllı ekmek ve salatayı bolca tüketmelisiniz.

 

Zayıflatan Çayları Denemelisiniz

Çay içerek diyet yapmadan zayıflama mümkün mü? Çay zayıflatır mı?

Bu yazıyı zayıflatan çaylara ayırdık.

1- Mate çayı:

Güney Amerikada yetişen bir bitkidir. Yerlileri tarafından güç ve şifa kaynağı olarak bilinir.

Mate çayı tüm dünyada obezite rahatsızlığı tedavisinde kullanılır.

Vücuttaki yağ emilimini engelleyip,yağların hızlı yakılmasında yardımcı oluyor.

2- Yeşil Çay : Yeşil çayın yaprakları yeşil rengini kaybetmez.

Kafein oranı düşüktür.

Zayıflamak için birebirdir.

3-Biberiye : Biberiye birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.karaciğer ve kan temizleyici, sidik söktürücü, terletici özellikleri olduğunu, ayrıca sindirim bozukluklarında, epilepside, menstrüasyon gecikmelerinde faydalı olduğunu belirtirken, dıştan kullanımda ise, damla hastalığına ve kansere iyi geldiğini, dölyatağı temizleyici ve çocuk yapma gücünü artırıcı özellikleri olduğu bilinmektedir.

4-Funda : Funda yaprağı böbrek çalıştırıcı ve idrar söktürücüdür.Yemeklerden sonra 1 su bardağı içilir yağların eritilmesinde faydalı olur.

5-Kekik : Kekik, öksürük ve mide rahatsızlıklarına karşı başka bitkilerle karıştırılarak daha da başarılı biçimde kullanılabilir.

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ