Biz Biliyoz

Egzersiz ile Güçlü Kemikler, Sağlıklı Yaşam

 • 12 Mayıs 2020
 • 65 kez görüntülendi.
Egzersiz ile Güçlü Kemikler, Sağlıklı Yaşam

Egzersizler beden sağlığımız için önem arz eden aktivitelerdir. Egzersiz ile güçlü kemikler, hem hareket yeteneğimizde rahatlamaya hem de vücut postürü açısından iyi bir duruşa sahip olabilmemize yardımcıdır.

Son zamanlarda, COVID-19 pandemisinin de etkisi ile daha az hareketli bir yaşantıya sahip olabiliriz. Bunun sonucunda da kilo problemleri, çeşitli ağrılar ve postür problemleri ile de karşılaşa bilmekteyiz.

Kimi uzmanlar hareketsiz bir yaşantının neden olabileceği kas ve eklem rahatsızlıklarına dikkat çekmektedir. Bu nedenle olabildiğince hareketliliğimizi arttırabiliriz.

Masa başı işler gibi belirli bir zamanın aynı pozisyonda geçirildiği çalışmalar ile meşgul kişilerin de hareketliliğine dikkat etmesinde yarar var.

Çünkü belirli bir pozisyonda saatlerce çalışmak durumunda olan bireyler, ileri ki dönemlerde bel, sırt, boyun ağrıları gibi rahatsızlıklara neden olabilen omurga problemleri ile karşılaşabiliyor. İş verimliliği açısından bakıldığında da olumsuz bir tablo ortaya çıkabiliyor.

Haliyle, hem sağlık problemlerinin hem de iş hayatındaki olumsuzlukların etkisi ile kişiler daha huzursuz ve mutsuz olabiliyor.

 

Egzersiz ile Güçlü Kemikler İçin Birkaç Tavsiye

Ofisteki masanın yüksekliğinin göğüs ve karın arasındaki mesafede olması gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Akı “Sandalyeniz gereğinden sert ya da gereğinden yumuşak olmamalı ve bilgisayarınız göz hizasında olmalı.

 Öğlen aralarında iş yerine yakın bir yerde yürüme fırsatı yaratın, iş yerine bir durak önce ya da bir durak sonra inip yürüyerek gidin, günde 10 bin adım atmayı hedefleyin, çalışma sırasında her yarım veya saatte bir kalkıp birkaç dakika yürüyün ya da basit egzersizler yapın” diyerek ofiste basit egzersiz önerilerinde bulundu:

 • Omuzları gevşeterek yavaşça yukarı kaldırıp indirin.
 • Her iki elinizi ensenizde birleştirin ve kürek kemiklerinizi birbirine değeceklermiş gibi yaklaştırın. Bu şekilde 10-15 saniye kalın.
 • Her iki elinizi belinizde birleştirin ve kürek kemiklerinizi birbirine değeceklermiş gibi yaklaştırın, bu şekilde 10-15 saniye kalın.
 • Ellerinizi birleştirin ve her iki kolunuzla, gövdenizi öne doğru bükerek kollarınızı yere paralel hale getirin, 10-15 saniye bu şekilde kalın.
 • Her iki elinizi kalçanızda birleştirin ve kürek kemiklerinizi birbirine değeceklermiş gibi yaklaştırın, bu şekilde 10-15 saniye kalın.
 • Başınızı yavaş bir şekilde öne doğru eğin ve bu şekilde 10-15 saniye kalın.
 • Başınızla aynı hareketi arkaya, sağa ve sola döndürerek tekrarlayın.
 • Ellerinizi birleştirin ve her iki kolunuzu açarak yukarı doğru esneyin, bu şekilde 10-15 saniye kalın.
 • Bir elinizi belinize koyun, diğer kolunuzu uzatın ve elinizin belde olduğu tarafa doğru eğilin, bu şekilde 10-15 saniye kalın, sonra diğer tarafa tekrarlayın.
 • Her iki elinizi diğer taraf omzunuzu kavrayacak şekilde gövdenize dolayın, bu şekilde 10-15 saniye kalın.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ