Take a fresh look at your lifestyle.

Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri

0 25

Elektrikli araç sektöründeki iş fikirleri başlıklı bu yazımızda, elektrikli araç sektöründe yapılabilecek geleceğe yönelik karlı olabilecek işlerin neler olduğuna değindik. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşmasıyla birlikte ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak üzere iş fikirlerini nelerdir?

Bu iş alanında ilerleyeceklere bu fikirleri uygulamadan önce mutlaka detaylı araştırmalarını yapmalarını tavsiye ederim. Gelişen Elektrikli araç sektöründeki iş fikirleri sizin kar etmenizi sağlayabilecek iş fırsatlarını sizler için araştırdık.

Elektrikli Araç Sektöründeki İş Fikirleri Nelerdir?

Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da yerli otomobilin piyasaya çıkmasıyla birlikte, elektrikli araç sektöründe yapılabilecek iş çeşitliliği de her geçen gün artmaya başlayacaktır.

Özellikle akaryakıt konusunda tüm dünyada yaşanan sorunlar, elektrikli araçların daha popüler olmasına imkan vermektedir.

Tam oturmamış bir sektör olması nedeniyle dünya genelinde elektrikli araçlara olan ilgi istenilen seviyeye gelmemiştir. Özellikle tek şarj ile gidilebilecek mesafe başta olmak üzere, bu araçlarda çıkabilecek sorunlara karşı servis ağının henüz güçlü olmaması bunun başlıca sebepleridir.

Ancak neyse ki bu konuda her geçen gün iyileşmeler yapılmaktadır. Elektrikli araç sektöründeki iş fikirleri arasında geleceğe yön verecek kazançlı işlerden bazıları şunlardır;

Şarj İstasyonlarındaki Mola Yerleri

Akaryakıta nazaran elektrikli araçların şarj edilmesi biraz daha uzun sürmektedir. Dolayısıyla araç sahipleri bu süre içerisinde elektrikli araç şarj istasyonların da daha uzun süre beklemek zorunda kalacaklardır.

Yatırımcılar için bu bir avantaj haline dönüşebilir. Şarj istasyonlarında açılacak mola yerleri ve dinlenme alanları, yatırımcılara kazanç sağlayabilir. Buralarda yeme-içme mekanları oluşturulabilir ve böylelikle ciddi bir kazanç potansiyeli sağlanabilir.

Şarj İstasyonları

Bazı yatırımcılar tarafından halihazırda değerlendirilen şarj istasyonları, elektrikli araç sektöründeki iş fikirleri arasındaki kazançlı yatırım araçlarından biridir.

Üstelik bu iş fikri elektrikli araç sektörünün en temel işlerinden biri olmaya devam edecektir. Günümüzde mevcut yatırımların oranına bakıldığında, henüz %30 seviyelerinde olduğunu görmekteyiz. Yüzde 70’lik büyük bir pazarda yer almak için elektrikli araç şarj üniteleri üzerine yatırım yapabilirsiniz.

Elektrikli Araç Servis Hizmetleri

Yukarıda servis ağlarının henüz yeterli olduğuna değinmiştik. Bu durum yatırımcılar için aslında önemli bir fırsattır. Elektrikli araç servis hizmetlerine yatırım yaparak, bu alandaki konumunuzu önceden alabilir ve gelecekte popüler bir servis haline gelebilirsiniz.

Atık Batarya Toplama Hizmeti

Elektrikli araç sektöründeki iş fırsatları arasında batarya toplama hizmeti de, yatırımcısına iyi bir kazanç kapısı olabilir. Ancak bu işin yapılabilmesi için henüz erken olduğunu da belirtmek gerekir. Çünkü araçlarda kullanılan batarya birkaç yıllık olmadığı için, atık bataryaların çıkması daha uzun bir zaman gerektirebilir.

Yukarıda sayılan elektrikli araç sektöründeki iş fikirleri, elektrikli araçların kullanımının artmaya başlaması ile birlikte daha fazla çeşitlilik sunacak ve ilgi görecektir. Önemli olan sektördeki yerinizi bir an önce alarak marka değerinizi yükseltmenizdir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Yöneticiliği

Elektrikli araçlar yaygınlaştıkça kurulan şarj istasyonlarında yöneticilik yapmak güzel bir iş olacaktır. Bu istasyonların nasıl kurulacağını, istasyonda neler olacağı, nasıl hizmet sunulacağı noktasında yönetme ihtiyacı çıkacaktır. Sizlerde bu alanda kendinizi geliştirerek iyi bit yönetici olabilirsiniz.

Elektrikli Araç Kiralama

Kiralama tıpkı içten yanmalı motora sahip olan araçlarda olduğu gibi olabilir. Elektrikli araçlara özel bir kiralama şirketi kurarak değerlendirmek bizim için bir iş fırsatı olacaktır.

Bu yazımızda Elektrikli araç sektöründeki iş önerileri konusuna değindik. Ulaşımın Geleceğinde Sürücüsüz Arabalar – Geleceğin Arabaları konulu makalemize linke tıklayarak ulaşşabilirsiniz.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.