Take a fresh look at your lifestyle.

En İyi Zayıflama Stratejileri

0 88

Birçok zayıflama ipucu olsa da,  en iyi zayıflama stratejileri başlığı altında, nasıl daha hızlı ve sağlıklı zayıflayabileceğinize dair basit ancak etkili yöntemlerini sizler için hazırladık.

Zayıflama denilince çoğunlukla kilo kaybı olarak algılanıyor. Gerçek ve sağlıklı bir zayıflamak için vücuttaki yağ depolarının azalması gerekmaktedir. Zayıflamak için besin değeri yüksek gıdaları dengeli bir beslenme programını aktif bir yaşamla destekleyerek elde edebiliriz. Ancak bu şekilde ideal kilo, fit ve sağlıklı bir bedene kavuşabiliriz.

Şayet Zayıflamak istiyorum diyorsanız şok diyetler yapmak yerine sağlıklı beslenmek ve egsersizler üzerine odaklanmanız daha etkili olacaktır. Zayıflama yöntemleri çokça olsa da temeli herkesçe bilenen  mekanizmalara dayanır. Doğal olarak bir kişinin haftada 0,5-1 kg arası yağ yakımı uzmanlarca normal olarak kabul edilmektedir.

Kişinin ideal kilosu ile sahip olunan kilo arasındaki fark çok ise başlarda fazla kilo kaybı normal kabul edilmektedir. Kişide beslenmenin değişmesi, vücuttaki fazla suyun atılmasını ile kalori açığı daha rahat oluştuğundan kilo kaybının hızlı olması normaldir. Beslenirken kişinin her şeyi bir anda bırakması programının uygulanabilirliğini zorlaştırır. Kolay zayıflamak isteyenlere protein ve lif  balımında zengin olan gıdalar uzmanlarca tavsiye ediliyor.

En İyi Zayıflama Stratejileri Nelerdir?

Zayıflama planı yaparken öncelikli olarak sağlıklı kalmayı tercih ediniz. Yaşam boyu ideal kilonuzda kalmanız için önemlidir. Zayıflamanın bir ömür boyu sağlıklı beslenme biçimi ile sürdürülebileceğini unutmayın.

Kendinize Zaman Tanıyın

Hiç kimsenin sadece birkaç günde ideal kilosuna ulaşmadığını unutmayın. İdeal kiloya ulaşmak ve sağlıklı kalmak için belirli bir zamana ihtiyacınız olduğunu sıklıkla hatırlayınız. Daha sağlıklı süreç yönetimi için bu gereklidir. Spor yapmak için gerektiği kadar zaman ayırınız. Amacınıza belirli bir süre sonra ulaşacağınızın bilincinde olmanız, psikolojik açıdan da sizi dinç tutar.

Eğlenceli Aktiviteler Düzenleyin

Fiziksel hareketliliğe dayalı olan eğlenceli aktiviteler düzeyiniz. Spor salonlarında harcadığınız kalori kadar kalori yakmanıza imkân vardır. Bu yüzden hareketli bir yaşam biçimi sürerken bunu eğlenceli hale getirerek zihinsel olarak da zayıflama sürecini en iyi şekilde kontrol edebilirsiniz.

Kısa Seanslar Uygulayın

Daha öncesinde egzersiz geçmişiniz iç açıcı değilse, spor yaparken kısa aralıklarla hareket etmeniz sıkılmadan egzersizleri devam ettirmenize yardımcı olur. Özellikle spor salonlarında yoğun antrenman yapan kişilerin 30 dakikada bir küçük molalar vermesi zayıflamak için işe yarar yöntemlerden biridir.

Yarım saat orta hızda koşan birinin vereceği kalori miktarı yaklaşık 300 kaloridir. Ne kadar çok antrenman yaparsanız o kadar fazla kalori harcayacağınız doğrudur. Ancak fazla mola vermeden yoğun bir tempo içerisinde çalışmak, kısa sürede sıkılarak çalışmayı sonlandırmanıza neden olabilir.

Hayatınıza Hareket Katın

Hareket halinde olmak egzersizler dışında daha fazla kalori yakmanızı sağlar ve en iyi zayıflama stratejileri arasındadır. Yapacağınız egzersizlere ek olarak evinize asansörle çıkmak yerine merdivenleri kullanmayı deneyebilirsiniz. Ya da arabanızı biraz daha uzak bir yere park ederek, kendinize daha fazla yürümek için bahaneler üretebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmeyi Seçin

Birçok insan kilo vermenin tamamen aç kalmak olduğunu zannediyor. Oysa kilo vererek sağlıklı kalmak için düzenli olarak beslenmekte önemlidir. Metabolizma sadece vücudun hareket etmesi ile hızlanmaz. Aynı zamanda doğru besinlerin tüketilmesi de metabolizmanın hızlanması için fayda sağlar. Ayrıca günlük olarak yeterince su içmeyi ihnal etmeyin.

İçerisinde kanserojenler olan işlenmiş et ürünleri ile hazır gıdalardan uzak durun. Bu hareket hem sağlık hem zayıflama yöntemleri noktasında ciddi fayda sağlar. Bununla birlikte dengeli beslenmeye gayret edin. Kahvaltı ve ara öğünleri atlamak gibi sık yapılan bir hataya düşmeyin. Uzmanlar kahvaltının geçiştirilmesi ve ayaküstü olmamasını kaynaklı obeziteye vakalrının arttığını söylüyorlar.

Hem besinleri pişirirken kızartdığımızda doğrudan aşırı ısı olduğundan ağır metal ve kimyasalların ortaya çıkıyor. Bu durum kalori alımakla beraber vücuttaki demir ve alüminyum artması demektir. Bu nedenle ızgara, buharda pişirme ve haşlama yöntemlerini tercih etmek sağlık ve zayıflama yöntemleri noktasında tercih edilmelidir.

Hedef Koyarken Hayalperest Olmayın

Aşırı kilolarından hızlıca kurtulmak isteyen kişilerin yaptıkları en önemli yanlış, gerçekleşmesi zor hedefler koymaktır. Nihayetinde bu hedeflere ulaşmanın zor olması kısa sürede uygulanacak programdan vazgeçmeye neden olur. Örneğin haftada 5 kilo vermek ciddi manada zor bir hedeftir. Bu hedef zor olduğu kadar sağlıksız olacaktır. Bunun yerine ayda 5 ya da 6 kilo vermeyi hedeflemek daha kabul edilebilir ve sağlıklı bir yöntemdir.

Uzun Vadeli Planlar Yapın

Gerçekleştirilebilir hedeflerin yanı sıra zayıflama planlarınızı uzun vadeli yapmanız, yine sürecin iyi bir şekilde yönetilmesini sağlar. Dolayısıyla egzersiz ve beslenme programınızı uzun vadeli yapmanız sizin için faydalı olacaktır. Diğer taraftan diyet uyguluyorsanız bunun daha uzun vadeli olmasına özen gösterin.

Yeterince Uyuduğunuzdan Emin Olun

Uyku kalitesini artırmak ve düzenli uyumak sağlıklı zayıflamanın temel yollarından biridir. Özellikle gece uykusunun yeterli olması, bazal metabolizmanın artmasına yardımcı olur.

Sonuç olarak hareketsiz olsanız bile daha fazla kalori yakmanız mümkün hale gelir. Uyku düzeni ve kalitesinin sağlık açısından da hayli yararı bulunmaktadır. Bu yüzden metabolik sağlık dışında ruhsal sağlığın korunması öenmelidir. Bunun için de uyku düzenine önem verilmesi uzmanların tavsiyeleri arasında yer alıyor.

Stresten Uzak Durun

Stres birçok sağlık probleminin altında yatan önemli nedenlerden biridir. Stres faktörü ortadan kaldırmak günümüzün yaşam şartlarında maalesef fazlaca mümkün değildir. Ama en azından etkilerini azaltmak mümkündür. Kilo alımı konusunda da stresin birçok olumsuz yönü bulunmaktadır. Yoğun stres altında bulunan kişilerin hareketsiz yaşama daha meyilli oldukları bilinmektedir. Ayrıca stres sebebiyle daha fazla yemek yeme hissi artabilmektedir.

Eğlenceli Sporlara Önem Verin

Sadece egzersiz uygulamakla kalmayıp, eğlenceli sporlara önem veriniz. Fiziksel hareketliliğin artması ve metabolik sağlık için son derece önemlidir. Futbol, voleybol ya da basketbol gibi sporlara yönelin. Bununla beraber yüzmek, kürek çekmek, güreşmek ya da bisiklete binmek gibi sporlar en iyi kilo verme stratejileri arasında bulunmaktadır.

Not: Burada anlatılanlar genel bilgiler olduğundan uygulamadan önce uzman kişilerin önerileri ile hareket etmenizini tavsiye ederiz.

Leave A Reply

Your email address will not be published.