Evde Korona Virüs Testi

 Evde Korona Virüs Testi

Evde koruna virüs testi nasıl yapılır? Evet bir süredir sosyal medya üzerinde dolaşan bir yazı var evde korona virüs testi peki bu test gerçek mi? Bu testin geçerliliği var mı gelin birlikte inceleyelim.

Korona virüsü ile ilgili artık hemen herkes ileri düzeyde bilgiye sahip olsa da biz yine de kısa bir hatırlatma yapmayı uygun gördük. 2019 aralık ayında ilk olarak Çin’ in Vuhan kendinde ortaya çıkan virüs tüm dünyayı kasıp kavurarak milyonlarca ailenin canını yakmayı başarmıştır. Halen kesin ve net olarak etkili bir ilacı bulunmayan virüs için tüm bilim adamları seferber olmuş durumdadır.

Ülkemizde de hız kesmeden ileriye devam eden Covid-19 için her gün yeni tedbir paketleri açıklansa da yapılan tüm çalışmalar virüsün yayılmasına yeteri kadar engel olamamaktadır. Cehaletin, duyarsızlığın ve bu durumu hafife almanın yüzünden binlerce kişinin etkilendiği salgın hastalık için daha ciddi tedbirlerin alınmasının yanı sıra insanların daha duyarlı davranması belki de sorunun esas çözümü olacaktır.

Ülkemizde Covid-19 için her gün binlerce test yapılmakta ve bu yapılan testlerin sonucu olarak yine binlerce kişi salgın hastalığın pençesine düşmüş olarak karşımıza çıkmaktadır. Uygulanan testlerin sonucu ise verilen haberlere göre 15 dakika ile 3 gün arasında belli olmaktadır. Peki evde korona virüs testi yapılabilir mi? Öncelikle son dönemlerde sosyal medya özellikle Facebook üzerinde milyonlarca paylaşıma neden olan yazının içeriğine bir bakalım.

Evde Korona Virüs Testi

koronavirüs

koronavirüs

Öksürük ve Ateş şikayeti ile hastaneye başvurulduğu zaman akciğerlerin %50 sinin fibroz olduğundan bahseden paylaşım şu şekilde devam etmektedir. Tayvanlı uzmanlar her sabah yapılabilecek ufak bir kontrolden bahsediyor. Derince nefes alıp almış olduğunuz nefesi 10 saniyeden daha uzun bir süre tutun. Öksürük, tıkanıklık, rahatsızlık veya gerginlik yaşamadan nefesinizi tutabilirseniz akciğerlerinizde fibroz olmadığı ve salgın hastalıktan enfekte olmadığınızı gösteriyor. Şimdi bir hatırlayalım bakalım korona virüs belirtileri nelerdir?

 Korona Belirtileri

Salgın hastalığın temel belirtileri arasında kuru öksürük, ateş ve nefes darlığı bulunmaktadır. Demek ki nefes darlığı bu virüsten enfekte olmuş kişilerde gözlemlenen semptomlar arasında gelmektedir. Ancak yukarıda belirtilen şekilde uygulanan testin gerçekten doğru olması ve bu kadar basit bir şekilde tanı konması mümkün müdür?

Hayır değildir, hatta bana göre bu imkansızdır. Çünkü özellikle uzun süre tütün ve tütün maddeleri kullanan insanların 10, 15, 20 saniye gibi nefeslerini tutmaları sonucunda göğüslerinde bir baskı hissetmesi zaten akciğerlerinin belirli bir şekilde deformasyona uğradığını göstermektedir. Eğer bu test bu kadar kolay olmuş olsaydı tüm dünya milyarlarca dolar test için para harcamaz milyonlarca kişiye böse test uygulanmazdı.

Ancak her gün yapılabilecek olan bu uygulama sizlere fikir vermesi adına mantıklı olabilir. Siz yine de işinizi şansa bırakmayın ve kendinizde belirli değişimler hissettiğinizde mutlaka bir uzmandan destek alın. Sağlık şakaya gelmez.

Evde Kal Türkiye. Tabi imkanın yettiğince.

Biliyoz.com

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın