Biz Biliyoz

Evlilik ve Aldatma. İnsan Aldatır mı Aldanır mı?

Evlilik ve Aldatma. İnsan Aldatır mı Aldanır mı?

Doğası gereği insanoğlu kadın da olsa erkek te tek yaşayamaz. Yalnızlık Allah’a mahsustur. Erkek ve kadın birbirini tamamlar tıpkı bir elmanın yarısı gibilerdir.

Bu birliktelik için İslamiyet’te günah ve haram işlememek adına, belirli kural ve kaideler konulmuştur. Bunların başını nikah çekmektedir. Nikah bir emirdir ve Ayetlerle bildirilmiştir.
( Araf Suresi) 189. Ayet derki, Allah sizi tek nefisten yaratan ve kendisi ile huzur bulsun diye eşini de ona var edendir.

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) buyuruyor ki; “Şüphesiz kadın arkasını dönüp giderken, şeytan şeklinde görünür, o halde biriniz hoşunuza giden kadını gördüğünüz zaman, evinde kendi arzusunu yerine getiren hanımını yanına gitsin, zina eden kimselerin ( kadın veya erkek ) kıyamet günü yüzleri ateş şeklinde parlayacaklar” esini aldatan kendi de aldanır ve sınanır ya kızı veya evladı ile imtihan olur.

Aldatmak Nedir?

Aldatmak kelime anlamı olarak yanılmasını sağlamak, karşındaki kişiyi yanıltmak veya kişiyi yanılgıya sürüklemektir. Günümüzde evliliklerin çatırdamasındaki en büyük etken eşlerin birbirlerine ihaneti ve namuslarına sahip çıkamamasıdır.

Namus sadece kadından ibaret değildir. Namus tüm insanoğlunu içine alın bir terim bir edep bir haysiyettir. Bu konuda hem erkek hem de kadının, birbirlerine karşı görev ve davranışlarında büyük sorumlulukları vardır.

Evliliği ayakta tutan şeyler

Evliliği ayakta tutmanın yolları sevgi, saygı, sadakat, ilgi, alaka, doğruluk, dürüstlük, anlayış, değer verme, önemseme gibi değerlerin tümüdür. Fakat günümüzde maddi veya manevi yoksunluklar, evliliklerde aranan huzuru bozarak kişileri bir takım şeyleri dışarıda aramaya itiyor. İlgisiz koca, kadının istediği ilgiyi dışarıda aramasına imkan verirken, ilgisiz ve huzursuz kadın ise kocasının gözünü dışarıya yöneltmesine sebep oluyor.

İlgisiz insan günümüzde aldatılmaya mahkumdur.

Günümüzde hala erkeğin elinin kiridir mantığı hem erkeği hem de erkeğin birlikte olduğu kadını zinaya itiyor. Nefsin bir çocuğa bir hayvana kadar düştüğü bu zamanda aldatmanın sadece bedensel olmadığı gerçeğini unutmamak gerekir. Çiftlerin aldatma sorununu aşabilecekleri en basit yöntem ise sadece karşısındaki kişiye verdiği değeri, ilgili ve alakayı göstermekten geçer.

Bu yazımızın devamı niteliğinde sizin için iki yazı daha hazırladık Bu yazılarımızı da okumanızı öneririz. Erkek neden aldatır? Sebepleri Nelerdir? İkinci yazımız ise Kadınlar neden aldatır? Nasıl anlaşılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ