Biz Biliyoz

Gençlik İksiri Olan Kayısı Yağının Mucizevi Faydaları

Gençlik  İksiri Olan Kayısı Yağının Mucizevi Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyen kayısı yağının faydaları arasında göz çevresindeki sorun ve kırışıklıkları gidermek bulunuyor. İşte gençleştiren kayısı yağının hiç bilinmeyen faydaları.

Kayısı çekirdeği yağı tamamen kayısının içerisinde bulunan bir çok derde deva olan kayısı çekirdeğinden elde edilmektedir. Kayısı kent diye adlandırılan güzide ilimiz olan Malatya da fazlaca tüketilen kayısı aynı zamanda yağ olarak cilt bakımında da kullanılmaktadır. İçeriğinde bir çok asit ve A,C ve E vitamini bulunduran kayısı yağı bir çok cilt sorununun tedavisinde kullanılmakla birlikte göz çevresindeki kırışıklıkları gidererek gençleştiren besinler arasına girmektedir.

 

Bir çok farklı şekilde kullanılan kayısıdan krem, sabun, dudak parlatıcısı ve cilt temizleme yağı gibi kozmetikte kullanılan ürünler üretilmektedir. Peki kayısı yağının faydaları nelerdir?

Kayısı yağının faydaları

Ülkemizde yaz meyvesi olarak tüketilen ve bir çok derde deva olan kayısı meyvesinin çekirdeğinden elde edilen kayısı çekirdeği yağının faydalarını hep birlikte inceleyelim.

Kalp sağlığına kayısı yağı.

Kalp ve damar sağlığı açısından önemli rol oynayan kayısı çekirdeği yağı çarpıntılara ve damar tıkanıklığına iyi gelmektedir. KAlp krizini önlemeye destek veren kayısı çekirdeği yağı günlük olarak salatalarda kullanılabilir.

Kayısı yağı cilt problemlerine iyi gelir.

Kayısı çekirdeği yağı içerisinde bulunan asitler sayesinde cildin dengesini sağlamakla birlikte cilt tonunu düzenler. Cildin daha canlı gözükmesine destek verir.

Kayısı yağı gençleştirir.

İçerisinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde kırışıklıkların oluşumunu engeller. Cildi besleme özelliğinden dolayı cildi gençleştiren doğal besinler içerisinde yer alır. Cildin parlak görünümünü geri kazandırır ve kuruluğu engeller.

Göz çevresindeki kırışıklıkları geçiren doğal besin maddesidir.

Yine içerisinde bulunan A ve E vitaminleri sayesinde göz çevresindeki kırışıklara ne iyi gelir sorusunun net cevapları içerisinde yer alır. Kaz ayaklarının düzelmesine destek verir.

Doğal cilt temizleyicidir.

Cildin ölü derilerden arınmasını sağlar. Şeker ile karıştırılan kayısı yağı ile yapılan peeling cildinizin yenilenip temizlenmesine destek verir.

Enfeksiyonlara karşı kayısı çekirdeği yağı.

Yanık ve yaraların hızlıca iyileşmesini sağlayan kayısı çekirdeği yağı her evde bulunması gereken doğal sağlık ürünleri arasında yer almaktadır. Yanık ve sivilcelerden oluşan lekelerin giderilmesinde oldukça etkilidir.

Saçın koparak dökülmesini engeller.

Şampuan içerisinde damlatacağınız kayısı yağı kuruluktan dolayı koparak dökülen saçlar üzerinde etki sağlar. Saçın sağlıklı büyümesi için kullanılan kayısı çekirdeği yağı aynı zamanda el ile de saça sürülebilir.

Göz çevresindeki sorunları düzenler.

Göz altı ve göz çevresinde oluşan morluk, halka ve şişkinliklerin tedavisinde rahatlıkla kullanılabilir. Bir damla kayısı çekirdeği yağının yumuşak hareketler ile göz çevresine sürülmesi yeterli olacaktır.

Kayısı çekirdeği yağının zararları nelerdir?

Yapılan araştırmalar sonucunda kayısı çekirdeği yağının cilde her hangi bir zararı bulunmamaktadır. Çok hassas bir cilde sahip veya kayısıya karşı alerjisi olanların bir uzman doktora danışmadan kullanması zatatlı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ