Biz Biliyoz

Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

  • 16 Nisan 2019
  • 107 kez görüntülendi.
Göz Alerjisi Nasıl Geçer?

Bahar aylarının gelmesiyle birlikte gözlerde sulanmalar, kaşınma veya kanlanma ortaya çıkan sorunların bir çoğu göz alerjisinden kaynaklıdır. Peki göz alerjisi nasıl geçer?

Göz alerjisi göz tarafından zararlı olarak kabul edilen çeşitli maddelere karşı gözlerin anormal bir şekilde tepki vermesiyle oluşur. Göz alerjisi daimi ve sezonluk şeklinde ikiye ayrılır.

Peki, göz alerjisi nasıl geçer?

Göz alerjisi bir çok kişinin günlük hayatını olumsuz etkileyen faktörler arasındadır. Gerek iş hayatını gerek se sosyal hayatı etkiler. Göz alerjisi için ne yapmalı, göz alerjisine ne iyi gelir?

Alerjiye neden olan etkenlerden kaçının

Göz alerjisini geçirmek, tedavi etmenin en iyi yolu gözlerde alerji belirtilerine neden olan madde ve faktörlerden uzak durmaktır. Hayvan tüyleri, polenler, toz ve çim alerjiye neden olur. Havadan dolayı kaynaklanan ve kontakt alerjenlerden korunmaya özen göstermek oldukça önemlidir.

Bunun için, yastık kılıflarınızı düzenli olarak değiştirmeniz oldukça faydalıdır. Havalandırma filtrelerini arada bir yenilemek de işe yarar. Yatmadan önce banyo yapmak da gün içinde saçlarınıza ve kıyafetlerinize biriken antijenlerden kurtulmanız için faydalıdır. Gözlerinizi kaşımanız alerjiye neden olan etkileri tetikler. Bu nedenle gözlerinizi kaşımamaya özen göstermelisiniz.

Soğuk kompres

Soğuk kompres gözlerinizde alerjiye neden olan belirtileri önlemede oldukça faydalıdır. Havluya sardığınız buz küplerini göz kapaklarınızın üzerine koyarak dayanabildiğiniz süre boyunca tutun. Belirtileri azaltmak için bu işlemi günde birkaç kere tekrarlayabilirsiniz. Göz kapaklarınızda buz yanıkları oluşmaması için buz küplerini havluya sarmadan gözlerinize kesinlikle koymayın.

Soğuk Göz Damlaları

Doktorunuzun tavsiye etmiş olduğu yapay gözyaşı içeren damlalar mutlaka buzdolabında saklanmalıdır. Gün içinde birkaç kez soğuk olarak damlatılması gereken bu damlalar gözlerinizi daha sağlıklı hissetmenize yarar.

Antihistamin Damlalar

Vazokonstriktör yani “damar büzücü” ve antihistamin içeren göz damlaları kaşıntıyı kontrol altına alır ve şişen kan damarlarının küçülmesini sağlayarak kızarıklığına iyi gelir. Dikkat etmeniz gereken bir nokta ise aşırı kullanmamak. Aşırı kullanıldığı zaman gözlerinizde kızarıklık ve şişkinliğe sebep olur.

Steroid Damlalar

Steroid damlalar çok şiddetli alerjiler için kullanılır. Bu tarz damlalar sezonluk göz alerjisi problemleri için kullanılmaktadır ve kaşıntıları, göz yanmalarını, kızarıklığı ve ışığa karşı olan hassasiyeti en aza ulaştırmayı sağlar. Bu damlalar bir hafta boyunca günde 4 kere bir haftadan sonra ise günde 2 kere sonraki hafta günde 1 kere kullanılmak üzere tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ