Take a fresh look at your lifestyle.

Halıların Kayması Nasıl Önlenir?

0 18

Halılar neden kayar, halıların kayması nasıl önlenir, halıların kayması nasıl engellenir, halıların kaymaması için neler yapılabilir. Halıların kaymasını önleme.

Evlerimizin belki iş yerlerimizin vazgeçilmezi olan bulunduğu her ortama sıcak ve samimi görünen halılar hangi marka, hangi desen veya hangi model olursa olsun evlerimizin baş tacıdır. Halıların altını kaplayan sert iplikler özellikle laminant parkeler üzerinde çok daha fazla kayganlaşmaya sebep olmaktadır. Peki halıların kayması nasıl önlenir?

 

Günümüz modasına uygun yeni trend halıların kullanımı gerek ofislerde gerekse evlerde oldukça yaygındır. Son trend halılar ile evlerimizde zemin malzemesi olarak kullanılan laminant, fayans ve mermerler uyuşmayabilir. Özellikle halıların altının sert yapıdan oluşması yer zemin maddesi ile birleştiğinde çok daha fazla kayganlaşmaya neden olabilir.

Sürekli kayan halılar hem görsel olarak gözü yoran hem de kaymanın etkisi ile insan sağlığına zarar verebilir. Peki halıların kaymaması için neler yapılabilir? Halıların kayması nasıl engellenir? Halıların kayması nasıl önlenir gibi sorunların çözümünü yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Halıların kayması nasıl engellenir?

hali-kaymasini-onlemek
Halıların kaymasını engellemek için gerekli pratik bilgileri sizler için araştırdık. İşte evinizde basitçe veya çok az maliyetlerle halıların kaymasını engelleyebileceğiniz pratik bilgiler.

Silikon yöntemi

Halıların altına silikon yapıştırarak kaymasını engelleyebilirsiniz. Silikon yöntemi en iyi sonuç veren yöntemler arasındadır. Halıyı ters çevirin köşelerine silikon sürerek halınızı tekrar çevirin ve zemine sabitleyin bu sayede halınızın kaymasını engelleyeceksiniz. İstediğiniz zaman silikonu yerden kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Eğer yere yapıştırmak istemiyorsanız halınızın alt köşeleri ve muhtelif yerlerine silikon sürün ve kurumasını bekleyin. Silikon sayesinde halınızın kayma problemleri ortadan tamamen kalkacaktır.

Çift taraflı bant

Halıların kaymasını engellemek için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise çift taraflı bant yöntemidir. Çift taraflı bantlar hem halınıza hem de zemine yapışacaktır. Halının kaymaması için etkili bir yöntem olan çift taraflı bantı halıyı ters çevirerek köşeleri başta olmak üzere muhtelif yerlerini yapıştırıp sonra tekrar halınızı düzgünce yayabilirsiniz. Halınızın zemine iyice yapışması için bantladığınız yerlerin üzerine basmayı veya baskı uygulamayı unutmayın.

Kaydırmaz plastikler

Birçok hırdavatçı, nalbur veya milyoncu diye adlandırılan yerlerden temin edebileceğiniz kaydırmaz plastikleri halının altına veya zemine sabitleyerek kullanabilirsiniz. Halının altına yaymanız sorunun çözümü olmayacaktır. Mutlaka sabitlenmesi gerekir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.