Biz Biliyoz

Hamileyken Saç Kesilir mi? Hamileyken Saç Boyanır mı?

30.08.2018
19
Hamileyken Saç Kesilir mi? Hamileyken Saç Boyanır mı?

Birçok kadın gebelik döneminde saç boyatmanın zararlı olduğunu düşünüyor , bir kısım kadın ise hamilelik döneminde saç boyatmanın zararlı olmadığını düşünüyor. Bu yazımızda sizler için hamilelik döneminde saç boymanın bebeğe ne gibi etkileri olduğundan bahsedeceğiz. Gebelik dönemi gibi dokuz ay süren uzun bir zaman olan bu süreçte doğacak olan bebeğin sağlı için yapılacak her adımda dikkat edilmesi gerekiyor . Geçmişten günümüze kadar gelen hamileyken saç kestirilir mi? Hamileyken saç boyanır mı? Sorularının cevapları netdesin ekibi tarafından araştırıldı. Kadının vazgeçilmek aksesuarı olan saç hamileyken kestirilir mi? Hamileyken saç buyatılır mı? sorunarının cevaplarını netdesin kadın ekibi araştırdı işte sonuçlar.

Hamileyken saç boyatılır mı?

Hamilelik döneminin ilk üç ayı içerisinde saç boyatılması uzmanlar tarafından pek önerilmez. Saç boyasının içerisinde bulunan amonyak ve benzeri kimyasal maddeler saç derisine nufüs ederek kana karışır. Saç üzerinde belirli sürelerde bekleyen boyadan kana karışan kimyasal maddelerin bebeğin vücuduna da geçme ihtimali yüksektir. Hamileliğin ilk üç ayında plasentasın yaşam ünitesi oluşumu devam etmekte ve bebek tam anlami ile savunmasız olmaktadır. Bu sebeple saç boyama işlemi uzmanlar tarafından tavsiye edilmezken hamilelik sonuna kadar boyatılmaması risk almamak adına çok daha uygun olacaktır.   Hamilelik döneminde saç boyatmak ya da boyamak hamilelik döneminde doğacak olan bebeğe oldukça zarar veren işlemlerden birisi.Özellikle hamilelik döneminde ilk üç ay çok önemli. İlk üç ay içerisinde saçlarını boyatan anne adayları bebekte oluşacak katarak ya da beyin tümörü gibi hastalıklara yol açarak , göz yummuş oluyor. Saç boyalarında bulunan kimyasal maddeler hamile annelerin dersinde emilerek dolaşım sistemine giriş yapabilir. Bu sürede saç boyalarında ki kimyasal maddeler ilerleyerek plasentayı da geçer ve fetüste kalıcı ve kötü etkiler oluşturabilir.Fetüste bulunan kan dolaşımına da girebilecek bu kimyasal maddeler bebek için oldukça zarar veren maddeler arasında. Yapılan araştırmalara göre hamilelik döneminde ilk üç ay içersinde saç boyası kullanan anne adaylarının doğacak bebeklerinde katarak ve beyin tümörü hastalıkları görülme olasığılı oldukça fazla . Ayrıca katarak ve beyin tümörü hastalığından farklı olarakta nöroblastom hastalığıda görülmekte. Nöroblastom bebeklik döneminde sık sık görülen ve kötü sonuçları bulunan kanser çeşidi. Hamilelik dönemindeki anne adayları kullandıkları saç boyalarını kullanmaya devam etmektedir. Ancak hamilelik döneminde saç boyası kullanılması veya saçın boyatılması bebeğin sağlığı için oldukça zararlıdır.

Peki Emzirirken Saç Boyanır mı?

Yeni doğum yapmış, bebeklerini emziren annelerin aklına takılan sorulardan biri de emzirirken saçımı boyayabilir miyim? Sorusudur. Bu yazımızda bu sorunun cevaplarını arayacağız. Saç boyalarının toksik etkilerinin olduğunu çoğunuz biliyorsunuzdur. Hele bir de saç boyanız amonyak içeriyorsa bu daha toksiktir. Hamile anne adayların bu yüzden hamilelik döneminde saç boyamamaları söylenir. Hatta hamileyken kadınların kuaföre bile gitmesi bebek sağlığı için tehlikeli olabilmektedir. Şimdi gelelim emzirirken saç boyanır mı boyanmaz mı? Sorusunun cevabına. Toksik ve amonyak maddeleri içeren saç boyasının deriye, derinin altından kana karıştığını söyleyebiliriz. Bu durumdan anne etkilenmezken bebek etkilenebilir. Çünkü saç boyalarında bulunan toksik ve amonyak maddeler, kana; dolayısıyla süte de karışabilmektedir. Bu yüzden emziren anneler bu dönemde bu kimyasal boyaları kullanmamalıdır. Ancak şöyle bir şey yapabilirsiniz. Bu dönemde illa ki saçınızı boyamanız gerekiyorsa, bitkisel saç boyaları ile saçınızı boyayabilirsiniz. Bitkisel saç boyaları saç derisi tarafından emilmediği için bebeğin sağlığına zarar vermemektedir. Ancak yine de ne olur ne olmaz diyorsanız, bu dönemde saçınızı boyamamanız hem kafanızı rahat ettirecek, hem de bebeğinizin sağlığını garantiye alacaktır. Bu yüzden bu dönemde çok hassas davranmalısınız.

Hamileyken saç kesilir mi?

Halk arasında hamileyken saç kestirilmez gibi bir tamım söylemler hemen hemen herkesin kulağındadır. Kesilan saçın güçsüz kaldığından ötürü vücuda giren besinlerin bebek yerine saça fayda sağlanacağına inanılır. Fakat bu iddia tamamen asılsız ve bilimsel verilere dayanmayan bir iddiadır. Bebeğe giden besinlerin saç ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Doktorlara göre de hamile iken saç kestirmenin her hangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Kadınların en büyük aksesuarı hatta güzellik sembolleri olan saç ve saç bakımı hamilelik döneminde de psikolojinin yüksek tutulması adına çok önemlidir.

Hamileyken saç bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar.

Hamileliğin ilk dört ayında seninlerin savunma mekaziması olan plasenta gelişmiş olur. Eğer saçınızı boyatmanız gerekten gerekiyor ve önemli ise amonyaksız böya ile doktorunuzun da onayı alınarak boyanabilir. Boyama işleminin yapıldığı alanın sürekli havalandırılması amonyağın ciğerleri nufus etmemesi açısından önemlidir. İşlem kuaförde yapılak ise sabah erken saatlerin seçilmesi camların açılabilmesi açısından daha iyi olacaktır. Boya işlemi esnasında bıyanın saç derisine nüfus etmeyecek şekilde yapılması tavsiye edilir. Hamilelikte kalıcı boyalar yerine kısa sürede çıkan boyalar daha sogru bir seçim olacaktır. Hamileyken atılacak her adımdan doktorunuzun bilgisi, kontrol ve onayı olmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.