Hamileyken saç kesilir mi? Hamileyken saç boyanır mı?

 Hamileyken saç kesilir mi? Hamileyken saç boyanır mı?

Geçmişten günümüze kadar gelen hamileyken saç kestirilir mi? Hamileyken saç boyanır mı? Sorularının cevapları netdesin ekibi tarafından araştırıldı.

Kadının vazgeçilmek aksesuarı olan saç hamileyken kestirilir mi? Hamileyken saç buyatılır mı? sorunarının cevaplarını netdesin kadın ekibi araştırdı işte sonuçlar.

Hamileyken saç boyatılır mı?
Hamilelik döneminin ilk üç ayı içerisinde saç boyatılması uzmanlar tarafından pek önerilmez. Saç boyasının içerisinde bulunan amonyak ve benzeri kimyasal maddeler saç derisine nufüs ederek kana karışır.

Saç üzerinde belirli sürelerde bekleyen boyadan kana karışan kimyasal maddelerin bebeğin vücuduna da geçme ihtimali yüksektir. Hamileliğin ilk üç ayında plasentasın yaşam ünitesi oluşumu devam etmekte ve bebek tam anlami ile savunmasız olmaktadır. Bu sebeple saç boyama işlemi uzmanlar tarafından tavsiye edilmezken hamilelik sonuna kadar boyatılmaması risk almamak adına çok daha uygun olacaktır.

Hamileyken saç kesilir mi?
Halk arasında hamileyken saç kestirilmez gibi bir tamım söylemler hemen hemen herkesin kulağındadır. Kesilan saçın güçsüz kaldığından ötürü vücuda giren besinlerin bebek yerine saça fayda sağlanacağına inanılır. Fakat bu iddia tamamen asılsız ve bilimsel verilere dayanmayan bir iddiadır.

Bebeğe giden besinlerin saç ile bir ilişkisi bulunmamaktadır. Doktorlara göre de hamile iken saç kestirmenin her hangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Kadınların en büyük aksesuarı hatta güzellik sembolleri olan saç ve saç bakımı hamilelik döneminde de psikolojinin yüksek tutulması adına çok önemlidir.

Hamileyken saç bakımında dikkat edilmesi gereken hususlar.
Hamileliğin ilk dört ayında seninlerin savunma mekaziması olan plasenta gelişmiş olur. Eğer saçınızı boyatmanız gerekten gerekiyor ve önemli ise amonyaksız böya ile doktorunuzun da onayı alınarak boyanabilir.
Boyama işleminin yapıldığı alanın sürekli havalandırılması amonyağın ciğerleri nufus etmemesi açısından önemlidir. İşlem kuaförde yapılak ise sabah erken saatlerin seçilmesi camların açılabilmesi açısından daha iyi olacaktır.
Boya işlemi esnasında bıyanın saç derisine nüfus etmeyecek şekilde yapılması tavsiye edilir.
Hamilelikte kalıcı boyalar yerine kısa sürede çıkan boyalar daha sogru bir seçim olacaktır.
Hamileyken atılacak her adımdan doktorunuzun bilgisi, kontrol ve onayı olmalıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın