Biz Biliyoz

Hamileyken Yataktan Nasıl Kalkmalı?

  • 07 Ocak 2019
  • 160 kez görüntülendi.
Hamileyken Yataktan Nasıl Kalkmalı?

Tebrikler, hamilesin! Bir kadının hayatının en güzel aşamalarından biridir. Sizin ve eşinizin hayatınızın bu yeni bölümde çok heyecanlı olduğunuzun bilincindeyiz. Minik bebeğinizin nasıl olacağını merak ediyor olmalısınız, değil mi? Bebeğinizi şimdiden korumaya, kollamaya başlamış olmalısınız. Peki hamileyken yataktan nasıl kalkmalı, hamileyken yataktan aniden kalkmak ve getirdiği zararları biliyor musunuz?

 

Hiç şüphe yok ki, hamilelik, bir kadının hayatındaki en iyi deneyimlerinden biridir, ancak aynı zamanda vücut ağrısı, kas krampları, eklem ağrısı ve yanında bir çok yan etkileri de beraberinde getirir.

Hamileliğiniz ilerledikçe karnınız büyüyecek ve kendinizi dengelemeniz oldukça zor olacaktır. Kademeli olarak, günlük ev işlerinizi yapmakta bile zorluk çekebilirsiniz. Hamileliğiniz son üç aylık dönemine yaklaştığınızda, kendinize ve bebeğinize zarar vermeden güvenli bir şekilde yataktan kalkmakta bile zorluk çekebilirsiniz.

Ancak bunları düşünerek endişelenmenize gerek yok. Çünkü hemen hemen her hamile kadın, hamileliğinin son dönemlerinde yatarken kalkmakta zorluk çeker. Önemli olan kendinize ve bebeğinize zarar vermeden hamilelikte yataktan nasıl kalkmalı sorusunun cevabını bilmektir. Biliyoz.com olarak size “Hamilelikte yataktan nasıl kalkmalı, hamileyken yataktan nasıl kalkmalı, hamileyken yataktan kalkmak, hamileyken yataktan aniden kalkmak” gibi sorularınızın cevaplarını vererek size bu konuda yol gösterici olmaya çalışacağız. Verdiğimiz ipuçlarını dikkatlice okuyun çünkü gelecek günlerde onlara ihtiyacınız olacak!

Gebeler  Yataktan Nasıl Kalkmalı?

hamileyken yataktan kalkmak

Bir yataktan nasıl kalkacağınızı öğrenmeden önce, yatmadan kendinizi yatağa nasıl hazırlayacağınızı bilmelisiniz. Yatmadan önce, havanın ne kadar soğuk veya sıcak olduğuna bağlı olarak sizi yeterince koruyacak bol ve rahat bir gecelik seçin. Yatağın kenarına oturun ve sonra yavaşça uyku konumunuzu alın. Hamilelik sırasında, özellikle hamileliğin son yarısında, sol tarafınızda yatmak en iyisidir.

Aşağıda, hamilelik döneminde kendinize ve bebeğinize zarar vermeden nasıl yataktan kalkacağınıza dair kullanışlı ipuçlarını sizlerle paylaşıyoruz.

İlginizi Çekebilir: Hamilelikte Kabızlık ve Çözüm Yöntemleri

1. Uyandığınızda hangi tarafa yatıyor olursanız olun

Öncelikle yatağın hangi tarafından kalkacaksanız yavaşça o tarafa dönün. Dizlerinizi yavaşça karnınıza doğru çekerek ayaklarınızı yataktan sarkıtın. El ve kol desteği ile kendinizi oturma pozisyonuna getirin.

2. Nefes alın, nefes verin

Hamilelik döneminde, özellikle ayağa kalkmaya çalıştığınız zaman baş dönmelerine maruz kalabilirsiniz. Derin nefes alıştırmaları yapmak size rahatlama sağlar, kalktıktan sonra hissedeceğiniz bel ağrısını hafifletir ve aynı zamanda doğuma kendinizi hazırlamanıza yardımcı olur.

3. Yardım isteyin

Özellikle hamileliğin son döneminde yataktan kendi başınıza kalkmakta zorluk çekiyorsanız yardım istemeniz önerilmektedir.

Hamilelik sırasında yataktan kalkmak zor bir iştir çünkü büyüyen karnınız ağırlık merkezinizin değişmesine neden olur ve dengelemede sorun yaşarsınız. Acele etmeyin. Unutmayın ki karnınızda minicik kalbi ile hayata tutunmaya çalışan yavrunuz var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ