Take a fresh look at your lifestyle.

Kiraz Yemenin Faydaları

1 17

Kiraz yemenin faydaları pek çoktur. Kirazın kolesterolü kontrol etmesi, gıda zehirlenmesini azaltması, genç kalmaya yardımcı olması, yüksek tansiyonu önlemesi ve kanser riskini azaltması gibi birçok etkileri öne çıkmaktadır.

Kiraz aynı zamanda soğuk algınlığı ile savaşır ve vücudu toksinlerden arındırır. Yaz aylarında düzenli olarak tüketeceğiniz kirazın saplarını kış aylarında çay olarak tüketmek, başta soğuk algınlığı olmak üzere farklı problemlerin görülme riskini azaltmaktadır. Dolayısıyla gerek kiraz ve gerekse kiraz sapı çayı, sağlık için faydalıdır.

Kiraz Yemenin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kirazı tüketmenin sağlık üzerindeki olası faydaları şunlardır;

Kiraz yemenin faydaları arasında kötü kolesterolü düşürücü etkileri, gıda zehirlenmesine iyi gelmesi, cilt kırışıklıklarını önleyerek erken yaşlılık belirtilerini geciktirmesi, yüksek tansiyonunun kontrol altında tutulması, solunum bozukluklarıyla mücadele, artrit tedavisi, kanser riskini önleyici özellikleri gibi çeşitli sağlık yararları öne çıkıyor. Genel olarak faydalarını liste halinde paylaştıktan sonra bunların açıklamalarına geçelim.

 • Vücudu detoksifiye edici etkileri bulunur.
 • Bağırsak hareketlerini artırarak sindirim sisteminin korunmasına yardımcı olur.
 • Alerjilere, soğuk algınlığına ve kabızlığa karşı kiraz ve kiraz sapı çayının faydaları bulunuyor.
 • Antioksidan içeriği sayesinde kanser riskini azaltıcı özellikler taşır.
 • Artrit tedavisinde faydalı olabilir.
 • Çeşitli solunum bozukluklarına karşı olumlu etkileri bulunmaktadır.
 • Kan basıncını düşürerek yüksek tansiyona iyi gelir.
 • Kan dolaşımının sağlıklı şekilde gerçekleşmesine yardımcı olur.
 • Bağışıklığı güçlendirici etkileri bulunuyor.
 • Cilt kırışıklıklarını azaltır ve erken yaşlılık belirtilerinin daha geç görülmesine yardımcı olur.
 • Yüksek kolesterolün düşmesinde etkileri vardır.
 • Gıda zehirlenmelerinin etkilerini azaltabilecek özellikler gösterir.

Genel olarak kirazın sağlamış olduğu sağlık yararları hakkında daha detaylı bilgileri aşağıdan bulabilirsiniz.

Vücudu Detoksifiye Eder

Vücutta biriken toksinler özellikle karaciğer olmak üzere organların sağlığını olumsuz etkiler. İçerdiği besin bileşikleri ile vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olan kiraz, aynı zamanda sindirim sistemi ve karaciğer dokularının korunmasında faydalıdır.

Sindirim Sistemini Korumaya Yardımcıdır

Diyet lifi bakımından zengin olan besinler, sindirim sistemi sağlığının korunmasında fayda sağlar. Ayrıca sindirim sistemindeki toksinlerin vücut dışına atılması için de antioksidan ve diyet lifleri içeren besinlerin önemi büyüktür.

Kirazda gerek diyet lifi ve gerekse antioksidan içerikler bakımından zengin bir besindir. Kabızlık semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğu gibi, bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine de katkıları vardır. Safra kesesi işleyişinin fonksiyonlarını artırmak için önemli besin bileşiklerine sahip olan kirazın, reflü ve mide bulantısına iyi geldiği de biliniyor.

Soğuk Algınlığı ve Alerjiler İçin Faydalıdır

Özellikle kış aylarında kiraz sapı çayı tüketmenin faydaları fazladır. Bu mevsimlerde görülecek enfeksiyon ve hastalıklara karşı vücudun direncini artırır. Ayrıca uygun koşullarda saklayarak kış aylarında tüketeceğiniz kirazın da yine soğuk algınlığı üzerinde etkileri bulunuyor. Bazı bilimsel araştırmalar alerjiler üzerinde de kirazın etkin faydaları olduğunu gösteriyor.

Kanser Riskini Azaltır

Antioksidan içerikler vücuttaki serbest radikaller ile savaşmak için gereklidir. Bu hücre hasarının önlenmesinin yanı sıra çeşitli kanser türlerine karşı daha faydalı bir bileşiktir. Kirazın içeriğindeki antioksidan bileşenler kanserli hücrelerin oluşumunu ve yayılımını engellemek için fayda sağlayabilirler.

Solunum Yolları İçin Faydalıdır

Daha iyi bir solunum için kirazın sağlık üzerinde önemli faydaları bulunuyor. Özellikle üst solunum yollarının iyi çalışmasına katkı sunan kiraz, anti inflamatuar özellikleri ile solunum yollarındaki enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olabilir.

Yüksek Tansiyonu Kontrol Altında Tutar

İçeriğinde oldukça az iyot bulunan ancak potasyum içeriği fazla olan kiraz, kan akışı ve kan basıncını düzenleyerek yüksek tansiyona fayda sağlar. Böylelikle felç ve kalp hastalıklarının riskini de azaltır. İçerdiği yüksek potasyum farklı sağlık yararları ile de metabolik çalışmaya faydalıdır.

Kan Dolaşımı Sistemi İçin İyi Bir Besindir

Kiraz yemenin faydaları içinde kan pıhtısı oluşumunu engelleyici özelliğida bulunmaktadır. Kan dolaşımının ideal şekilde gerçekleşmesini sağlayarak dolaşım sistemini korur. Böylelikle felç ve kalp hastalıklarının görülme olasılığı azalır. Ayrıca cilt yaralarının hızlı iyileşmesinde de faydaları bulunur.

Cilt Sağlığını Korur

Sağlıklı bir cilde sahip olmak ve cilt kırışıklıklarını önlemek için detoks etkisi bulunan besinlerden biridir. Düzenli olarak kiraz ve kiraz saplı çayı tüketen kişilerin cilt kırışıklıklarının azalması mümkün olabilir. Cildin erken yaşlanmasını önleyen ve cilt hücrelerini yenileyen kirazın, sağlıklı bir görünüme katkısı bulunuyor.

Yüksek Kolesterolü Düşürür

Yüksek kolesterol kalp ve damar hastalıklarının artmasına neden olur. Dolayısıyla kan problemlerinin ortaya çıkmasında da yüksek kolesterolün etkileri vardır. İçerdiği antioksidanlar, vitamin ve mineraller, kirazın kötü kolesterolü kontrol altında tutucu etkisini göstermektedir.

Gıda Zehirlenmesine İyi Gelebilir

Bazı araştırmalar kiraz içeriğinin gıda zehirlenmesinin etkilerini azaltabilecek yönlerinin olduğunu göstermektedir. Gıda zehirlenmesi ile karşı karşıya kaldığınızda bir miktar kiraz tüketmeniz, zehirlenmenin etkilerini azaltmak için fayda sağlayabilir.

Kirazın Zararları

Kiraz yemenin faydaları kadar az da olsa zararı olabilir. Bilinen çok bir zararı olmamakla birlikte kiraz yerken çokça tüketmemeye dikkat edelim. Kirazı aşırı yersek ishal yapabilir. Kirazda şeker oranı yüksek olduğundan çok tüketmek şeker hastalığı olanlara zarar verme ihtimali olabilir. Hem potasyum içeriği kan sulandırıcı olduğundan kalp ve tansiyon sorunu olanlar dikkat etmelidirler.

Elmanın Sağlığa Faydaları hakkında bilgiler olmaz için linke tıklayınız.

1 Comment
 1. Elif says

  Teşekkür ederim

Leave A Reply

Your email address will not be published.