Biz Biliyoz

Macadamia Yağı Faydaları? Macadamia Fındığı

Macadamia Yağı Faydaları? Macadamia Fındığı

Macadamia yağı faydaları arasında en önemli yararı trigliserit seviyelerini düşürmek bulunmaktadır. Peki Macadamia yağı nedir? Macadamia fındık yağının faydaları nelerdir?

Macadamia Nedir?

Macadamia nedir sorusunu hemen cevaplayalım Macadamia bir çeşit fındık ve ceviz türüdür. Bazı yerlerde fındık olarak geçen Macadamia büyüklüğünden dolayı bazı yerlerde ise ceviz olarak anılmaktadır.

Macadamia Fındığı Nerede Yetişir?

Macadamia fındığı veya Macadamia cevizi Avusturalya’nın yağmur ormanları içerisinde John Macadam tarafından keşfedilmiş bir fındık türüdür. Macadamia fındığının insan vücudunda bir çok yararı bulunmaktadır. Kemik sağlığından kalbe, göz sağlığından cilde kadar bir çok faydası bulunan Macadamia fındığı kronik hastalıkların iyileşmesine de destek sağlamaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Teff tohumu nedir? Teff tohumu ile hızlı kilo verme.

Macadamia Fındık Yağı Nedir?

Zengin lezzeti ve besin değeri yüksek olması nedeniyle en popüler fındık çeşitlerinden biri macadamia fındığıdır. Macadamia fındığından daha değerli olan bölümü Macadamia fındığından elde edilen Macadamia yağıdır.

Macadamia fındık yağı kızartma ya da yemek pişirme için bitkisel bir yağ olarak son derece değerlidir. İçerisinde bir çok bileşen ve asit barındıran Macadamia yağı kolesterol seviyesini dengelemek ve vücudumuzun düzgün çalışmasını sağlamak için çok önemli bir besin maddesidir.

Macadamia fındık yağını bildiğiniz güvendiğiniz bir aktardan veya alışveriş sitelerinden temin edebilirsiniz.

Macadamia Yağının Faydaları

Macadamia yağının faydaları sağlık açısından önemli yer tutmaktadır.  Macadamia yağının faydaları şu şekilde listelenebilir.

 • Hücre yenileme konusunda başarılı olan Macadamia yağı kanser ve felç riskini azaltır. Kanser tedavisinde kullanılmaktadır.
 • Macadamia yağı hemoroid tedavisi yani basur hastalarının iyileşmesi konusunda bir çok bilinen bitkisel yöntemden çok daha etkilidir.
 • Macadamia yağı yaraların çabuk iyileşmesine destek olur, sivilce izlerini yok eder, cilt üzerindeki lekelerin ortadan kalkmasını sağlar.
 • Cilt üzerinde etkili olan Macadamia yağı cildin nem dengesini korur.
 • Macadamia yağı saç bakımı üzerinde de büyük etkileri olan organik bir yağdır. Yıpranmış saçları onarır, saçın gür çıkmasını sağlar. Saça canlılık ve parlaklık katar. Şampuan ile karıştırılarak kullanılması halinde saçınıza sürekli ve düzenli bakım sağlar
 • Bilinen en güçlü antioksidanlar içerisindedir.
 • Macadamia yağı göz sağlığını korur ve katarakt oluşumunu engeller.
 • Macadamia yapı cilt sağlığını düzenleyen bir etkiye sahip olmasından ötürü tıraş sonrası cildi nemlendirici olarak ta kullanılmaktadır.

Macadamia Yağının Zararları

Macadamia yağı çok faydalı olmasına rağmen bazı zararları da bulunmaktadır. Bu sebeple kullanılmasına dikkat edilmesi tavsiye edilir.

 • İçerisinde yüksek oranda yağ bulundurmaktadır. Bu sebeple kilo almaya veya karaciğer yağlanmasına sebep olabilir.
 • Macadamia yağı kullanımı sonucunda bazı kişilerde kabızlık yaptığı bildirilmiştir.
 • Fındık alerjisi olanların kesinlikle kullanmaması gerekir.
 • Kolestrol seviyesini düzenlediği gibi artmasına da sebep olabilir. Doktor tavsiyesine ihtiyaç duyulmadan kullanımı önerilmez.

Not: Sitemizde bulunan bitkisel ürünler ile ilgili yazılar internetteki bir çok sitenin paylaştığı bilgilerin derlenmesi ile yazılmıştır. Bu konudaki her tür bilginin uzman tavsiyesi alınmadan kullanılmaması gerekmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ