Biz Biliyoz

Makarna Kilo Aldırır mı? Diyet Yaparken Makarna Yenir mi?

 • 12 Mart 2019
 • 268 kez görüntülendi.
Makarna Kilo Aldırır mı? Diyet Yaparken Makarna Yenir mi?

Soslu makarna kilo yapar mı? Yoğurtlu makarna kilo yapar mı? Salçalı makarna kilo aldırır mı? Makarna kilo yapar mı Canan Karatay ve bir çok beslenme uzmanına sorulan bir sorudur. Uzmanların karşı karşıya düştüğü makarna kilo yapar mı sorusunun cevabını hep birlikte inceleyeceğiz.

Karbonat açısından zengin içeriğe sahip olan makarna kan şekerini hızlıca yükseltmez. Fakat yine de diyet sürecinde uzmanlar tarafından pek fazla önerilmese de tüketimi kısmen uygun olabilir. Tam buğday makarna, soslu makarna, sade, yoğurtlu ve salçalı makarna aynı kaloriye sahip değildir.

Makarna Kilo Aldırır Mı?

Makarna tarifleri gibi yapılan araştırmalar sonucunda sıklıkla karşımıza çıkan benzer aramaların hep makarna kilo aldırır mı, makarna kaç kalori gibi sorunların cevaplarının arandığını görmekteyiz. En çok aranan diğer sorular ise soslu makarna kilo aldırır mı, yoğurtlu makarna kilo aldırır mı, salçalı makarna kilo yapar mı gibidir. Aslında çok araştırılacak bir durumda değildir. Çünkü yağsız tuzsuz makarnanın kalorisi üzerine koyacağınız her türlü besin maddesinin kalorisi eklenmelidir. Yani sizin makarna içerisine koyacağınız her bir malzeme size ekstra kalori olarak geri dönecektir.

Sade Makarna Kilo Aldırır Mı?

Makarna ve çeşitleri içerisindeki en masum makarna sade makarnadır. Eğer diyet sürecinde tüketilecekse soslu makarnalar yerine sade makarna tüketilmesi tavsiye edilir.

Sade makarna sanıldığı kadar göz korkutucu bir kaloriye sahip değildir. Orta boy bir porsiyon sade makarnanın kalorisi ortalama 230 kalori civarındadır.  Sade makarnanın içerisinde başka hiç bir besin maddesi bulunmamaktadır. Tuz, sıvı yağ, tereyağı veya margarin gibi hiç bir besin maddesi eklenmeden hazırlanmalıdır. Sadece makarna haşlanarak tüketilmelidir. Buda sade makarna kilo yapar mı veya haşlanmış makarna kilo yapar mı sorusunun net olarak cevabıdır.

Yoğurtlu Makarna Kilo Yapar Mı?

Yoğurtlu makarna kalori açısından değil de sağlık açısından değerlendirildiğinde uzmanların en çok önerdiği makarna türüdür. Hangi türde makarna tüketirseniz tüketin üzerine yoğurt koymanız gelişiminiz açısından çok önemli yer tutmaktadır. Sağlık açısından en önemli besinler listesi adlı yazımızı kontrol edebilirsiniz.

Yoğurt sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı bir besin maddesidir. Doğru çalışan sindirim sistemi ise size makarnanın kazandıracağı kalorinin etkisini azaltacaktır. Yoğurtlu makarna kalorisi ise orta boy yani yaklaşık 190 gram makarna üzerine eklenen yoğurtla birlikte 300 kalori civarındadır.

Makarna Kilo Yapar mı

Makarna Kilo Yapar mı

Bazı kalori bilgisi veren sitelerde yoğurtlu makarna 129 sade makarna 230 gibi bir kalori oluşturulmuştur. Bu sitelerde verilen değerler üzerindeki gramajlara dikkat etmeniz önerilir. Kalori yi az göstermek için farklı gramajlar kullanılmıştır.

Salçalı Makarna Kilo Aldırır Mı?

Salça çok fazla kalori içeren bir besin maddesi değildir. Fakat salça içerisine konulmuş olan tuz ve yağ dolayısı ile kaloriyi az miktarda arttıracaktır. Fazla miktarda tüketilen ve fazla miktarda konulan salça kilo almanıza sebep olabilir.

Salçalı makarna kilo aldırır mı sorusunun cevabını da bu şekilde vermiş olalım. Salçalı makarnanın kalorisi 231 dir. Yine 190 gram orta boy porsiyon üzerinden hesaplanarak kalori değeri size verilmiştir.

Domates Soslu Makarna Kilo Aldırır Mı?

Az öncede belirtildiği üzerine sade makarnanın içerisine ekleyeceğiniz her besin maddesi size ilave kalori olarak geri dönecektir. Domates soslu makarna kilo aldırır mı sorusunun cevabı ise sade makarnaya oranlar bir kaç kalori daha fazla olduğundan oranlara göre bakıldığında evet cevabını vermek doğru bir paylaşım olacaktır.

Makarna içerisinde kullanılan besin maddeleri açısından zengin bir kalori oranına sahiptir. Fakat az miktarda ve düzenli olarak yenmesi hem tokluk hissinizi arttıracak hem de nefsinizi köreltecektir. Hangi şekilde ve hangi sosla makarna yaparsanız yapın orta boy bir porsiyon makarnadan alacağınız kalori 230 kaloriden az değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Duo Diyet dedi ki:

  Sade makarna dışında diğer alternatiflerine de değinmeniz güzel olmuş. Salçalı-yoğurtlu her türlü severim ama yine de sade makarna tercih etmekte fayda var. Teşekkürler.

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Değerli yorumlarınızdan dolayı teşekkür ederiz.

 2. İsmail Durcan dedi ki:

  Makarnayı pek sık yemem. Kilo gibi bir sorunum yok hatta almaya çalışıyorum ve spora gidiyorum. Yoğurtla birlikte karbonhidrat yönünden faydalı olduğuna inanıyorum.

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Ahh keşke bizde de olmasa kilo sorunu

 3. Renkliblogsayfam dedi ki:

  Makarnacı olamadım hiç
  Pirinç pilavı benim favorim 🙈

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   hepsi gelsin diyenlerdeniz

BİR YORUM YAZ