Take a fresh look at your lifestyle.

Psikolojik Problemleri Kabul Etmemiz Lazım

0 16

Psikolojik problemler bedensel hastalıklar kadar önemli bir konudur. Psikolojik problemler nasıl çözülür konusu ile bu konuya temas ederek tespitlerimizi yazacağız.

Bu tür problemleri olabileceğini düşünenler bir adım öne çıksınlar. Günlük hayatta insanların yaşadığı birçok psikolojik problem var ve bu problemlerin çözümü için üzerinde çalışılan yüzlerce tedavi yöntemi bulunmaktadır.

İnsan fıtratı gereği fiziksel ve zihinsel birçok uyarıya açıktır. Kimi zaman bu uyarıları kontrol edemediği ya da bu uyarıların kontrolü altına girdiği dönemler olur.   Bakıldığında fiziksel problemlerin insanlar tarafından daha çok dile getirildiğini görürüz.

Hastaneler genelde fiziksel şikayetlerle dolup taşar. Peki bunun sebebi sizce nedir? Fiziksel olarak daha mı kolay problem ediniyoruz ya da fiziksel sağlığımızı daha mı çok önemsiyoruz? Hayır. Genellikle psikolojik problemlerimizi kabul etmiyor, bir problem olarak görmüyoruz. Bu da bizi tedavi algısına uzak tutuyor. Hal böyle olunca da sağlam gören ama baktığı her şeyden mutsuz olan bireyler haline geliyoruz.  

Boğazımız ağrıdığında soluğu doktorda alıyoruz ama boğazımızda düğümlenen travmalarımızı asla kayda değer görmüyoruz. Çok endişeliyim diyen birine” Aman ben de öyleyim. Takma kafana! “demekle yetiniyor herkeste var düşüncesi ile yaşadığımız zihinsel zorlukları normal karşılayıp onlarla mücadele etmeden hayatımızı zora sokuyoruz. 

Psikolojik problemler kişinin yapısını bozar ve yaşam kalitesini düşürür ve gün içindeki performansını azaltır. Hem konsantrasyon güçlükleri çıkar. Dikkatini toparlayamaz, tahammül gücü azalır ve ilişkileri bozulmaya başlar. Ayrıca tükenmişlik , halsizlik, yorgun hissetme, unutkanlık, enerji azalması, hayattan lezzet alamama, değersizlik, kaygı ve endişe gibi durumlar ortaya çıkabilir.

Psikolojik Problemler Nasıl Çözülür

Psikolojik Problemlerimiz Varsa Kabullenmeliyiz

Herkesin kalbi ağrır canım, deyip de doktora gitmeyi ihmal ettiğiniz de oldu mu? İnsan sağlıklı olmayan bir kalple ne kadar uzun yaşarsa sağlıklı olmayan bir psikoloji ile de o kadar verimli yaşar. Bir problemi kabullenmek tedavinin ilk aşamasıdır.

Yüzlerce insan psikolojik problemi olduğunu kabul etmediği için hayatında sayısızca iletişim problemi yaşıyor. Küçücük olaylara takılıp kalıyor ve çoğu zaman geçmişinde kapatamadığı olaylarla bugünü mahvedip geleceğine korku ile yaklaşıyor.  

Toplumdaki genel algıda ne yazık ki psikolojik destek almak isteyen birinin zavallı olduğu yönünde. ‘Kaygılarımla başa çıkamıyorum psikoloğa gideceğim.’ diyen birinin, ‘Saçmalama ne psikoloğu, sen deli misin? diye tepki alması muhtemeldir. Halbuki nasıl öksürdüğümüzde utanmıyorsak aynı şekilde

Psikolojik Rahatsızlıklardan Utanılmamalı

Çok iyi duyuyor olabilir, çok iyi görüyor ve hatta çok zeki olabilirsiniz ama maalesef beyin sadece görmeye ve duymaya değil aynı zamanda düşünmeye de görevli bir organizma ve siz düşüncelerin esiri olmuş bir beynin sağlık durumunu önemsemezlik edemezsiniz.  

İnsan olduğunuzu ve her açıdan problemler ile karşılaşmaya açık olduğunuzu kabul edin. Tedavi sonunda o problemi çözmek size özgüven de kazandıracaktır. Çünkü fiziksel bir tedavi sürecinde kendiniz doktorun eline bırakmışken psikolojik bir tedavi sürecinde asıl kahraman sizsinizdir.  

Karışık zihin perdelerinizi ayrıştırmak da size yardımcı olan psikoloğunuz perdeleri sizin açmanıza ve sahne önünde alkışlanmanıza izin verecektir.  

Daima sahne önünde alkışlanmaya layık olduğunuzu bilin. Çünkü siz kendinizi bilmezseniz siz dahil herkes sizi yanlışlarla doldurur. Kendinize bütün problemlerinizle hayran olabilmeyi öğrenin. Çünkü siz yaşadığı bütün problemlerle baş edebilecek bir organizmasınız. Yeter ki bunu kabullenin. Siz sahneye adım atın ve psikoloğunuzla birlikte bir oyun yazın başrol olduğunuz oyun sonlandığında siz dahil çevrenizdeki bir çok insanın değiştiğini göreceksiniz. Kendinize ve psikoloğunuza şans verin…

Sevmek Bir Çözümdür

Psikolojik problemler nasıl çözülür sorusunun bir cebabı da sevgidir desek yanlış olmaz. Şayet bir ilişkiye başlarsa, o vakit kendisinin olumsuz imajını sevgi ile amorti eder. Bu şekilde, bir sevgi uğruna dağları devirevilen güçlü ve cesur bir insan gibi hissedebilir. Bu şekilde sevmek ve sevilmek hissi değer görmek hissi bir çözüm olabilir. Kendinizi toparlayarak buun için çalışabilirsiniz. Gerektiğinde mutlaka uzman desteği alın.

Sağlıklı psikoloji için Tavsiyeler

  • Yaşam şeklinizin düzenli olmasına dikka edin
  • Yürüyüş yapmak, yüzmek ya da diğer spor faaliyetleri yapın
  • Haftanın bir gün olsun keyif aldığınız hoşlandığınız bir hobiye ile meşgul olun
  • En az 7-8 saat uyumak için gayret edin 
  • Alkol ve uyuşturucu gibi zaralardan uzak durun 
  • Hafif besinler tüketerek sağlıklı beslenmeye çalışın
  • Uzun süreler aç kalmayın.
  • Sosyal medya ve internet için zaman planlaması yapın sınırsız olamasınlar
  • Her gün az da olsa kitap ya da gazete okuyun 
  • Hafif müzikler dinleyin ve gün içinde gevşeme egzersizleri yapmaya çalışın

Psikolojik problemler nasıl çözülür konusunda yazdık. Depresyon Nedir? okumak için linke tıklayınız. 

Leave A Reply

Your email address will not be published.