Biz Biliyoz

Psikolojik Problemleri Kabul Etmemiz Lazım

Psikolojik Problemleri Kabul Etmemiz Lazım

Psikolojik problemleri olabileceğini düşünenler bir adım öne çıksın. Günlük hayatta insanların yaşadığı birçok psikolojik problem var ve bu problemlerin çözümü için üzerinde çalışılan yüzlerce tedavi yöntemi… İnsan, fıtratı gereği fiziksel ve zihinsel birçok uyarıya açıktır.

Kimi zaman bu uyarıları kontrol edemediği ya da bu uyarıların kontrolü altına girdiği dönemler olur.   Bakıldığında fiziksel problemlerin insanlar tarafından daha çok dile getirildiğini görürüz.

 

Hastaneler genelde fiziksel şikayetlerle dolup taşar. Peki bunun sebebi sizce nedir? Fiziksel olarak daha mı kolay problem ediniyoruz ya da fiziksel döngümüzü daha mı çok önemsiyoruz? Hayır. Genellikle psikolojik problemlerimizi kabul etmiyor, bir problem olarak görmüyoruz. Bu da bizi tedavi algısına uzak tutuyor. Hal böyle olunca da sağlam gören ama baktığı her şeyden mutsuz olan kimseler haline geliyoruz.  

 

Boğazımız ağrıdığında soluğu doktorda alıyoruz ama boğazımızda düğümlenen travmalarımızı asla kayda değer görmüyoruz. Çok endişeliyim diyen birine” Aman ben de öyleyim. Takma kafana! “demekle yetiniyor herkeste var düşüncesi ile yaşadığımız zihinsel zorlukları normal karşılayıp onlarla mücadele etmeden hayatımızı zora sokuyoruz.  

Psikolojik Problemlerimiz Varsa Kabullenmeliyiz

 

   

Herkesin kalbi ağrır canım, deyip de doktora gitmeyi ihmal ettiğiniz de oldu mu? İnsan sağlıklı olmayan bir kalple ne kadar uzun yaşarsa sağlıklı olmayan bir psikoloji ile de o kadar verimli yaşar. Bir problemi kabullenmek tedavinin ilk aşamasıdır.

 

Yüzlerce insan psikolojik problemi olduğunu kabul etmediği için hayatında sayısızca iletişim problemi yaşıyor. Küçücük olaylara takılıp kalıyor ve çoğu zaman geçmişinde kapatamadığı olaylarla bugünü mahvedip geleceğine korku ile yaklaşıyor.  

Toplumdaki genel algıda ne yazık ki psikolojik destek almak isteyen birinin zavallı olduğu yönünde. ‘Kaygılarımla başa Çıkamıyorum psikoloğa gideceğim.’ diyen birinin, ‘Saçmalama ne psikoloğu, sen deli misin? diye tepki alması muhtemeldir. Halbuki nasıl öksürdüğümüzde utanmıyorsak aynı şekilde

 

Psikolojik rahatsızlıklardan utanmamalıyız.

Çok iyi duyuyor olabilir, çok iyi görüyor ve hatta çok zeki olabilirsiniz ama maalesef beyin sadece görmeye ve duymaya değil aynı zamanda düşünmeye de görevli bir organizma ve siz düşüncelerin esiri olmuş bir beynin sağlık durumunu önemsemezlik edemezsiniz.  

 

İnsan olduğunuzu ve her açıdan problemler ile karşılaşmaya açık olduğunuzu kabul edin. Tedavi sonunda o problemi çözmek size özgüven de kazandıracaktır. Çünkü fiziksel bir tedavi sürecinde kendiniz doktorun eline bırakmışken psikolojik bir tedavi sürecinde asıl kahraman sizsinizdir.  

 

Karışık zihin perdelerinizi ayrıştırmak da size yardımcı olan psikoloğunuz perdeleri sizin açmanıza ve sahne önünde alkışlanmanıza izin verecektir.  

Daima sahne önünde alkışlanmaya layık olduğunuzu bilin. Çünkü siz kendinizi bilmezseniz siz dahil herkes sizi yanlışlarla doldurur. Kendinize bütün problemlerinizle hayran olabilmeyi öğrenin. Çünkü siz yaşadığı bütün problemlerle baş edebilecek bir organizmasınız. Yeter ki bunu kabullenin.

 

Siz sahneye adım atın ve psikoloğunuzla birlikte bir oyun yazın başrol olduğunuz oyun sonlandığında siz dahil çevrenizdeki bir çok insanın değiştiğini göreceksiniz. Kendinize ve psikoloğunuza şans verin…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ