Biz Biliyoz

Uyku Apnesinin Çözümü, Apne Hastası Anlatıyor

  • 12 Ocak 2019
  • 134 kez görüntülendi.
Uyku Apnesinin Çözümü, Apne Hastası Anlatıyor

Uyku apnesi ölüm ile sonuçlanma riski olan, bir çok kişinin haberdar bile olmadığı bir hastalıktır. Bu yazımızda uyku apnesi nedir? Uyku apnesi ne iyi gelir? Uyku apnesine kesin çözüm yöntemini bulacaksınız.

 

Uyku apnesi genelde horlama ile kendini gösteren uyku esnasında solunumun durması üzerine genizde bulunan kasların kendini bırakarak sarkması ve soluk sorusunu tamamen kapatması sonucunda nefes alamama durumu ile kendini gösterip sonucu ölüm olabilen bir sağlık sorunudur. Genelde kiloya bağlı olarak oluşan uyku apnesi hemen herkesin yaşayabileceği bir sorundur.

Uyku esnasındaki ölüm genellikle kalp krizine bağlanır fakat işin aslı hiçte öyle değildir. Uyku esnasındaki ölümlerin çoğunun sorumlusu bir çok kişinin adından bile haberdar olmadığı uyku apnesidir. Yaşanan nefes alma sorunu kalp krizini tetiklemektedir.

Bende bir uyku apnesi hastasıyım ve yıllardır bu hastalıkla hayatımı idame ettiriyorum. Bu hastalığı yaşayan birisi olarak uyku apnesinin nasıl başladığını, uyku apnesi için neler yapılabilir size tek tek anlatacağım.

Uyku Apnesi Olanların Okumasını Tavsiye Ederim.

Uyku apnesi herkes de farklı özellikler gösterebilir fakat bende horlama sorunu ile başladı. Almaya başladığım kilolar sebebi ile horlamaya başladım. Bir süre sonra gece tıkanarak uyandım. Öncelikle ne olduğunu bilmediğimiz bu tıkanıklığı balgam olarak değerlendirsek te iş hiç te düşündüğümüz gibi değildi.

Uyku apnesi için hangi doktora gidilir diye merak edenlerin de sorusunu cevaplamış olacağız. Yaşadığımız horlama sorunundan ve geceleri tıkanarak hiç nefes alamadan uyanmam sonucunda bir kulak burun boğaz uzmanına gözüktüm. Çekilen sorunun uyku apnesi olduğu orada ortaya çıktı. Doktorumuz bir çok öneri sundu. Burun eğriliğim olduğunu operasyon geçirmem gerektiğinden bahsetti. Fakat burundan nefes almamda hiç bir problem yoktu. O yüzden bu öneriye pek sıcak bakmadım.

Bir sonraki öneri ise çene kemiğimin öne çekilmesiydi. Buradan anladığım sonuç, sonuca ulaşabilmek için tüm ihtimalleri deneyerek deneme yanılma yöntemi ile sorunu gidermenin yolları aranacaktı fakat hiç biri kesin çözüm değildi.

İlginizi Çekebilir:  Kan vermek Kalp Krizi Riskini Azaltır mı?

Yaşadığım uyku apnesi sorunu için bir çok doktor gezdim malum ölüm korkusu ve sonucunda bir doktordan şu bilgiyi aldım. Uyku apnesi genel olarak kilo ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Nefes borusu ve geniz kısmındaki yağlanma o bölgenin daralmasına sebep olmaktadır. Kiloya bağlı olarak gece solunumun durması yağlanan bölgedeki kasların kendini bırakıp soluk borusu ve genizi tamamen kapatması sonucunda oluşmaktadır.

Uyku apnesinden kurtulmanın en kolay yolu kilo vermektir. Doktorum ile yaptığım konuşma ve bu hastalığın çıkış zamanı o zamandaki kilom doktora gittiğim zamanki kilom göz önüne alınarak yüzde 10 kilo kaybının hastalığımda yüzde 50 gerileme yaşatacağı. Yüzde 20 kilo kaybının ise hastalığımı tamamen sonlandıracağını öğrendim. O gün bu gündür yaklaşık 6 – 7 senedir istenilen kiloyu veremedim ama kilo kaybı yaşadığım zamanlarda daha rahat uyuduğumu fark ettim. Demek ki doktorum uyku apnesi için kilo vermem gerektiği konusundan doğru söylemişti.

Peki uyku apnesi sorunundan kurtulmak için ne yapmak gerekir. Uyku apnesine ne iyi gelir bunları da sizlere anlatayım. Daha önceden bir çok kere tıkanarak nefes alamayarak uyanmama rağmen bulduğum çözüm sayesinde 5 – 6 yıldır bir kere bile tıkanarak uyanmadım.

Uyku apnesine kesin çözüm olmasa bile uyku apnesi ile yaşamayı görülen sorunları ortadan kaldıracak bu yöntem aynen şu şekildedir.
Uyku apnesi için ilk yapılması gereken yan yatmaktır. Yan yatıldığı zaman apne sorunu yaşasanız nefes almanız dursa bile kendini bırakan kaslar genizi kapatmayarak yan tarafa doğru sarkma göstermektedir.

Dik yatın. Uyku apnesi hastalı olanların şezlong da yatar gibi kafaları belden itibaren yüksekte olmalıdır. Kafanızın kelden itibaren 45 – 60 derecelik bir acıda olması yanı resmen oturarak uyumanız uyku apnesi ile yaşamanıza yardımcı olacaktır.

Uyku apnesi ile ilgilenen bir uzmandan mutlaka destek alın. Bizim söylediğimiz çözüm doktor tavsiyesinde hayatta kalabilmek için geçici bir çözümdür. Uyku apnesinin geçek çözümü içerisinde kilo vermek bulunmaktadır.

Uyku apnesi belirtileri

Uyku apnesi çok fazla belirtiler gösteren bir hastalık değildir. Horlama uyku apnesinin en yaygın belirtileri içerisindedir. Uyku apnesinin diğer bir belirtisi ise tıkanarak nefes alamayarak uyanmadır.

Uyku apnesi geçiren kişilerin ne yapması gerekir.

Uyku apnesi geçiren kişilerin nefes alamadan uyanması genizin veya soluk borusunun tıkanması sonucu yaşanan sorundur. Bu durumda nefes almaya çalışmak sorunu çözmeye yardımcıdır. Fakat yine de boğulma riski ile karşı karşıya olduğunuzu unutmayın.

Dilinizi öne doğru çekmek te bir çözüm yöntemi olabilir fakat bunlar yüzde 100 çözüm değildir. Çözüm olma ihtimali olan ihtimallerdir. Doktor tavsiyesi uyku apnesin de şarttır. Aksi taktirde uyku apnesi ölümle sonuçlanabilir.

Uyku apnesi bantı, uyku apnesi cihazı

Bu bant tarafımdan hiç kullanılmamıştır. Azın kapalı kanmasını sağlar. Ama ne kadar çözümdür bilmediğim için kullanılmasını veya kullanılmamasını öneremem. Uyku apnesi için var olan cihazlar büyük ölçüde sorunun çözümüdür. Uyku apnesi için CPAP ve BPAP adındaki cihazlar nefes almanızı sağlayacak bildiğiniz oksijen maskeleridir. Zaman ayarlı olarak size oksijen veriri ve soluk alıp vermenizi sağlar. Buda kriz geçirmenizi engeller.

Uyku apnesi olan kişilerin kesinlikle uzmana gözükmesi ve başları yüksekte gelecek şekilde yan yatması tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ