Biz Biliyoz

Uykuda Düşüyormuş Gibi Olmak Neden Olur?

  • 13 Ocak 2019
  • 68 kez görüntülendi.
Uykuda Düşüyormuş Gibi Olmak Neden Olur?

Özellikle yorgun ve uykusuz olduğumuz dönemlerde yaşanılan bir problem olarak görülen uykuda düşme hissi veya uykuda düşüyormuş gibi olmak neden olur?

Tam uykuya dalarken veya uyku esnasında uykuda düşecek gibi olma her ne kadar görülen rüyanın bir parçası olarak adlandırılsa da bu duruma beyin sebep olmaktadır. Uykuda düşecek gibi olma halk arasında yorgunluk, stres, uykusuzluk gibi değerlendirilse de uzmanlara göre bu durum beynin iki farklı bölgesinin birbiri ile çatışmasıdır.

Uykuda düşme hissine ne denir diye merak edenler için açıklayalım tıbben Hipnik Seğirme denmektedir. Bu duruma neyin sebep olduğu tam olarak kanıtlanabilmiş değildir.

Uykuda Düşecek Gibi Olma Hipnik Seğirme Nedir?

Beynin uyku için çevre ile ilişkisini kesmeye çalıştığı anda ortaya çıkan iç çatışmaya Hipnik Seğirme denir. Uyku felci vücudumuzu ele geçirmeye çalışırken hareketi elden bırakmak istemeyen motor sistemi ile arasındaki üstünlük çarpışması sonucu motor sisteminin göstermiş olduğu istemsiz tepkidir hipnik seğirme. Uyku felci demek bildiğimiz uyku halidir. Hareketsiz kalmak istemeyen motor sistemi vücudu uyandırmak için küçük oyunlar oynayarak uykuya dalarken irkilmeye sebep olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Uyku Apnesi Hastasının Ağzından Uyku Apnesinin Çözümü

İnsanların % 70 inin yaşamış olduğu uykuda düşüyormuş gibi olmak bir çok kişi tarafından hemen her gün yaşanmaktadır. Uykuda düşecek gibi olma hissini yaşayan kişi o anda uyanamazsa yaşamış olduğu bu durumun farkında dahi olmayacak ve bu durumu hatırlamayacaktır.

Uykuda Düşerken Uyanmak

Bazı uzmanlara göre yoğun stres, sıkıntı, alkol ve aşırı kafein tüketimi uykuda düşerken uyanmak veya uykuda düşüyormuş gibi olmak durumunun sebebidir. Fakat bu iddia da kanıtlanmış bir durum değil sadece mantıken üretilmiş olan bir varsayımdır. Kimilerine göre bu ani irkilmenin sebebi ise beyin kaslarının kendini rahatlatmak adına motor sisteme gönderdiği sinyaldir.

Uykuda düşüyormuş gibi olmak bazı kişilere göre ise vücudun kendini koruma sistemidir. Ters giden bir takım sorunlara karşı beynin uyguladığı alarm durumudur. Nefes alamama veya tıkanma esnasında beyin kaslara sinyal göndererek vücudun irkilmesine sebep olur.

İlginizi Çekebilir: Haklı Olmak Mı? Mutlu Olmak Mı?

Az öncede bahsettiğimiz gibi uykuda düşerken uyanmak veya uykuda düşecek gibi olma hissi tam olarak kanıtlanmış bir durum deldir. Hepsi birer iddiadır. Fakat kendi yaşadıklarınızı dikkate almanız durumunda size en yakın gelen teori sizin için gerçek olan teoridir.

Uykuda düşüyormuş gibi olmak insanlığın var olduğu günden buyana yaşanan bir olaydır. Endişe edilecek veya korkulacak bir durum söz konusu dahi değildir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ