Biz Biliyoz

Yeşil Çay Nasıl Demlenir? Yeşil Çayı Doğru Demleme

Yeşil Çay Nasıl Demlenir? Yeşil Çayı Doğru Demleme

Yeşil çay, eski zamanlardan beri hem sağlık çay hem de serinletici bir çay görevi görmüştür. Şifalı bitki özelliği ile tanınan yeşil çay nasıl demlenir. Yeşil çayın demleme süresi nedir? İşte yeşil çayın demleme yöntemleri.

Daha önceki bir yazımızda “Yeşil çay nedir? Yeşil çayın faydaları nelerdir?” sizlere bahsetmiştik şimdi ise yeşil çayın en etkili demleme şekillerini sizlerle paylaşacağız. Yeşil çayın faydaları ile ilgili makalemize  ulaşabilirsiniz.

Yeşil çay dünya üzerinde ağırlıklı olarak yağ yakmak, zayıflamak, formu korumak ve bölgesel incelme için kullanılsa da sudan sonra gelen en şifalı içecek olduğunun bilinmesi gerekir. Peki yeşil çay nasıl demlenir buyurun hep beraber inceleyelim.

Yeşil çay nasıl demlenir?

Tadı tam yerinde şifa deposu olan sağlık saçan bir fincan yeşil çayı demlemek aslında oldukça basittir. Genellikle üç farklı yöntemle demlenen yeşil çaydan farklı aromalar elde etmek te mümkündür. Yeşil çayınızı demlerken içine atabileceğiniz şifalı bitkiler hem tadı değiştirecek hem de çayınızın daha yararlı olmasını sağlayacaktır.

Yeşil çay demleme yöntemleri

Yeşil çayın demleme yöntemlerini 3 ana kategoride ele alacağız. Ve son olarak ta yeşil çay demlemek için ip uçlarını size aktaracağız.

 • Yaprak yeşil çay nasıl demlenir?
 • Poşet yeşil çay nasıl demlenir?
 • Toz yeşil çay nasıl demlenir?

Yaprak yeşil çay nasıl demlenir?

Yaprak Yeşil Çay Nasıl Demlenir

 

Bir çok yerde siyah çay ile aynı şekilde demlenen yeşil çayın aslen demlenme şekli biraz daha farklıdır. Çünkü kaynar olan suda yeşil çay acılaşır. Yeşil çay demlemek için ideal su sıcaklığının 90 °C nin üstüne olmaması gerekir. İşte yaprak yeşil çay demleme şu şekilde yapılır.

1. Adım:

Demlemek istediğiniz her fincan yeşil çay için bir çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın. Örneğin 3 fincan yeşil çay demleyecekseniz 3 çay kaşığı yeşil çay yaprağı alın.

2. Adım:

Aldığınız yeşil çay yapraklarını süzgeç içerisine koyup bekletin.

3. Adım:

Elinizde olan çaydanlıkta suyunuzu kaynatın. Eğer varsa cam çaydanlık kullanmanız daha iyi olacaktır. Su kaynamaya başladığı anda kapatın ve 3 veya 4 dakika kadar bekleyin. Suyun sıcaklığının 90 °C nin altına düşmesi gerekir. 80 °C veya 85 °C ye düşen sıcaklık yeşil çay demlemek için ideal sıcaklıktır.

4. Adım:

Sırada yeşil çayı demlemek var kullandığınız süzgeçi bardak veya demlik içine yerleştirin

5. Adım:

Kaynayıp soğumaya bıraktığınız suyu demlik veya bardak içerisine dökerek 3 ila 4 dakika kadar yeşil çayın demlenmesini sağlayın. Buraya dikkat etmenizi öneririm. Yeşil çay suda bekledikçe aroma vermektedir. Ne kadar uzun süre beklerse yeşil çay o kadar sertleşir. Bu yüzden çayınızın aromasının yeterli seviyede olması için sürekli kontrol etmenizi öneririm.

6. Adım:

Yeşil çayınız demlendi şimdi yeşil çayınızın içerisine isterseniz biraz bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz. Tatlandırmak için şeker kullanmamanızı öneririz. Şeker kaloridir ve kilo aldırır.

7. Adım:

Bal ile karıştırdığınız şifa deposu yeşil çayınızı afiyetle içebilirsiniz.

Poşet Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Poşet Yeşil Çay Nasıl Demlenir

Poşet Yeşil Çay Nasıl Demlenir

Poşet yeşil çay demleme yöntemi aslında yaklaşık olarak poşet siyah çay demleme ile aynıdır. Yalnız burada en dikkat edilmesi gereken husus alacağınız poşet yeşil çayın kaliteli bir marka olmasıdır.

1. Adım:

Öncelikle suyu kaynatın. Kaynatma için genelde çelik çaydanlıklar kullanılsa da elinizde var ise çam kullanmanız tavsiyemizdir. Su kaynamaya başlar başlamaz altını kapatın. Unutmayın ki suyun kaynama derecesi 100 °C dir. Bizim istediğimiz sıcaklık ise 80 °C ila 85 °C arasıdır. Kaynayan suyu bir kaç dakika soğumaya bırakın. Tam kaynar su yeşil çayın tazını acılaştırır.

2. Adım:

Hazır aldığınız poşet çayı cam veya seramik kupa içerisine koyun.

3. Adım:

Kaynamış ve 80°C ila 85 derece arasındaki sıcaklığa ulaşmış olan suyu kupanızın içerisine dökün ve poşet yeşil çayı kupa içerisinde bekletin.

4. Adım:

Yeşil çay poşetini kupadan çıkarın. Tatlandırmak için içerisine bal ilave edin.

5. Adım:

Zayıflamak için sağlık dolu yeşil çayınızı afiyetle için.

Toz Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

Toz Yeşil Çay Nasıl Demlenir

Toz Yeşil Çay Nasıl Demlenir

Hemen her aktardan temin edebileceğiniz yeşil çay tozunu kullanarak zayıflamak için kendinize lezzetli bir yeşil çay demleyebilirsiniz. Buyurun en iyi toz yeşil çay nasıl demlenir?

1. Adım:

Artık suyu ne kadar ısıtmanız ve ne kadar kaynatmanız gerektiğini söylememize gerek yok sanırım.

2. Adım:

Gerekli soğukluğa ulaşan suyu kupaya döktükten sonra içerisine yeşil çay tozu ilave edin. Yaklaşık olarak 1,5 dakika ile 3 dakika arasında toz yeşil çayı demleyin. Ara ara yeşil çayın tadını kontrol edin. İstediğiniz aromaya ulaşana kadar yeşil çayı demleyin.

3. Adım:

İstediğiniz aromaya ulaşan toz yeşil çayı süzgeçten geçirin. isteğe göre içerisine tatlandırmak için bal ekleyin.

4. Adım:

Sağlık dolu yeşil çayınızı afiyetle için.

Yeşil çay nasıl demlenir sorusunun cevabını yukarıda 3 ayrı yöntemle sizlere anlattık. Yeşil çayı demlemek çok kolay gözükse de suyun sıcaklığı tadın bozulmaması ve mükemmel olması çok önemlidir. Doğru olan demleme şekli su sıcaklığının 80, 85 derece olmasıdır.

Eğer “altı üstü bir çay içeceğiz bu kadar uğraşmaya ne gerek var” demiyorsanız alt tarafta bulunan yeşil çay demlemek için ipuçlarına da bir göz gezdirmenizi tavsiye ederiz. Evet altı üstü belki bir çay içeceksiniz ama içeceğiniz çaydan zevk almak ta önemlidir diye düşünüyorum.

Yeşil çayı hem sağlık hem zayıflamak için tüketirken en lezzetli şekli ile içmek için yeşil çay demlemek için ip uçları.

Yeşil çay demlemek için ipuçları

Yeşil çay ile su oranı

Lezzetli bir yeşil çay demlemek için say ve su oranı önemli bir husustur. İdeal oran her 50 ml su için 1 gram yeşil çaydır. Yani ortalama 200 ml bir fincan için 4 gram yeşil çay kullanmanız gerekir. Buda yaklaşık olarak bir çay kaşığına denk gelir.

Lezzetli yeşil çay için suyun kalitesi

Lezzetli bir yeşil çay demlemek için kullandığınız suyun kalitesi çok önemlidir. Eğer kullandığınız musluk suyunun kalitesinden emin değilseniz suyu filtrelemeniz veya hazır su tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

Yeşil çay demlemek için su sıcaklığı

Az öncede belirttiğimiz gibi kaynar su ile demlenen yeşil çayın tadı biraz acı olabilir. Suyun sıcaklığının 90 °C altında olması lezzetli yeşil çay içeceğiniz anlamına gelir. Yeşil çay demlemek için en ideal su sıcaklığı 80 °C ila 85 °C dir.

Yeşil çay demliği

Yeliş çayınızın hem sağlıklı hem lezzetli olması için kullanacağınız demlik paslanmaz çelik olmalıdır. Fakat en iyi seçim cam ve porselen demliklerdir.

Yeşil çay demleme süresi

Yeşil çayın demlenmesi için ideal süre 1,5 ila 3 dakika arasındadır. Çayın aroması her an suya karışmaktadır. Kendi ağız tadınıza göre aroma almak için sürekli tat kontrolünün yapılması tavsiyemizdir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Recep Hilmi Tufan dedi ki:

  Teşekkürler bilgilendirme için.

  1. Biliyoz.com dedi ki:

   Biz teşekkür ederiz

BİR YORUM YAZ