Biz Biliyoz

Yulafın Yararları Dile Getirilmesi Gereken Bir Besin

Yulafın Yararları Dile Getirilmesi Gereken Bir Besin

Tahıllar günlük hayatımız içerisinde yer eden başlıca besin maddeleri arasında yer almaktadır. Yulafın yararları, Gerek içermiş olduğu vitaminler gerekse besleyiciliği ile kişilerin tercihleri arasında yer alır. Tahıllar grubunda yer alan yulaf da bunlardan sadece birisidir.

Yulafın yararları olan, besleyici ve vücut geliştirme ile ilgilenen kişilerin sıklıkla tercih ettiği bir değerdir.

Çeşitli özellikleri göz önünde bulundurulduğunda diğer tahıllara göre tercih edilme noktasında daha da ön plana çıkar. Daha ön planda oluşu pek çok etkenin yanında besin değeri açısından tahıl grubunun ilk sıralarında yer almasından da kaynaklanabilir. İçerdiği vitaminler ve lif yapıları sayesinde kişilerce tercih edilebiliyor.

Ayrıca çeşitli tüketim şekillerinin olması da bireylerin bu seçiminde rol oynuyor.

 

Yulafın Yararları, Yulafın Yemenin Nelerdir?

Yulaf Nedir?

Yulaf, tahıl grubunda yer alan besinsel değeri yüksek bir yiyecektir. Tahıl grubunda yer alan diğer yiyeceklere nazaran daha iri tanelerden oluşur. İrice taneleri dolayısı ile kişiler tarafından ufalanarak ya da öğütülerek tüketilir. Yulafın tercihi noktasında ilk sıralarda yer almasına etki eden bazı faktörler söz konusudur. Bunlar arasında sahip olduğu değerli içeriklerce zengin olması ve vücudumuza uzun süreli olarak enerji sağlayabilmesi bulunmakta.

Yulaf yararlar sağlayan bir besin. İçerdiği değerli besinsel ögeler incelendiğinde kişiye karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve lif bakımından katkıları görülebilmektedir.

 

Yulaf İçeriği Hakkında Kısaca Bilgi Verelim

Yulaf yararları olan, sade olarak tüketildiğinde porsiyon ağırlığı yaklaşık 30 grama denk gelen bir tahıl. Aynı zamanda bu porsiyon yaklaşık 117 kalori içermekte. Yulafın faydaları fitness ile ilgilenen bireyler için merak ediliyor olabilir.

 

Bahsettiğimiz gibi yüksek kalori değerlerine sahip olmaması bu merakın oluşmasında etkili galiba. Günlük 100 grama yakın yulaf tükettiğinizde manganez, fosfor, magnezyum, bakır, demir, çinko gibi pek çok farklı besinsel değeri çeşitli oranlar ile vücudunuza kazandırmış oluyorsunuz.

 

Bunun yanı sıra vücudumuz gün içerisinde enerji üretimini karşılamak ve hücrelerde yenilenmeyi sağlayabilmek adına karbonhidrat ve protein gibi temel besin ögelerine ihtiyaç duyar. Yulaf, kişilere bu anlamda da faydalar sağlar. Ayrıntılı incelendiğinde yulafın sağlayacağı faydalar daha net anlaşılacaktır. Yulaf:

  • %66 oranında karbonhidrat,
  • %17 oranında protein,
  • %7 oranında yağ ve
  • %11 oranında lif içerir.

 

Yulafın faydaları ve kalorisi göz önünde bulundurulduğunda gerçekten tercih edilebilir bir besin olduğunu düşünüyoruz.

 

 

Yulaf Nasıl tüketilir? Kullanım Nedenlerine Bazı Örnekler

Besinsel değeri yüksek olan yulaf günümüzde birçok gıdanın içinde yer almaktadır. Bisküvi, kurabiye, kek, yulaf ezmesi gibi çeşitli kullanımları olan yulafın daha farklı tariflerle de zenginleştirilebilme imkanı vardır. Kişilerin yulafı tercih etmelerindeki nedenler farklılıklar gösterse de sade yulafın gluten içermemesi ve tüketimi ile dengeli, sağlıklı beslenmeye olanak tanıması önemli tercih nedenleri arasında.

 

Kişilerin alması gereken birçok besin değerini yulaf sayesinde kazandığı görülebilmektedir. Kalori açısından da uygun olduğundan diyet yapan ya da sağlıklı yaşama önem veren kişiler tarafından tercih edilebilir. Dilerseniz kahvaltıda yulaf ezmesi olarak, dilerseniz yulaflı havuçlu kek gibi renkli kullanımlarla da hayatınızda yer edinmesini sağlayabilirsiniz.

 

Vücut Sağlığı Açısından Yulaf Yararları

Kalp Sağlığında Gelişmeler

Kalp sağlığı için de yulaf yararları, değinilmesi gereken bir konu. Kalp hastalığı geniş zaman diliminde süregelen ve insanların hayatlarını zorlaştıran rahatsızlıklar arasında yer alır. Dünya üzerindeki ölüm oranlarına bakıldığında sağlığı tehdit eden nedenler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kişilerin kalp sağlığını korumak amacıyla çeşitli noktalara dikkat etmeleri gerekir. Bunların başında beslenme de yer alır. Yulafın kalp hastalarının sağlığını korumaya yönelik faydaları bulunmaktadır.

Kalp hastalıklarına bakıldığında başlıca sebepleri arasında kolesterol gelir. Yulafın bünyesinde bulunan beta-glukan sayesinde yulaf, kişilerin kolesterol seviyelerini kontrol altına almaktadır. Bu sayede kalp rahatsızlıklarında ilerlemeyi durdurmaya yardımcı olur. Yulaf tüketimi ile kalp krizi riskini azaltmaya yönelik sağlıklı bir ilişki söz konusudur.

 

 

Cilt Sağlığında Düzelmeler

İçeriği neticesinde vücut sağlığı adına birçok faydayı bulunduran yulaf sadece iç organlar adına düzenlemeler yapmaz. Kişilerin büyük önem verdiği ve çeşitli denemelerde bulundukları ciltleri adına da faydaları oldukça fazladır. Cilt sağlığına faydalarının net olarak belirlenmiş olması neticesinde birçok ürün içeriğinde öğütülmüş ince yulafları görebilirsiniz. Aynı zamanda evde yapabileceğiniz basit cilt maskeleri sayesinde de bazı adımlar atmak mümkün.

Yulaf, sadece ciltte bulunan pürüzlü yapıları gidermez aynı zamanda egzama gibi cilt hastalıklarına da çözümler getirebilir.

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Etkisi Yulaf Yararları Arasında

Son zamanlarda gündemde yer alan COVID-19 salgını sebebiyle bağışıklığı güçlendirmek daha da önemli hale gelmiştir. Yulaf yararları arasında bağışıklığı güçlendirmek de yer alır. Bilim insanları tarafından beta-glukanın bağışıklık sistemi için önemli bir değer olduğu ortaya konmuştur.

 

Yulaf tüketimi sayesinde beta-glukanı vücudumuza alabilir ve ihtiyacımızı karşılamak adına önemli adımlar atabiliriz. Bünyemizde bulunan hücreler beta-glukanı emerek beyaz kan hücrelerinde artışa sebep olur. Kişiler bu sayede bağışıklığını güçlendirir, hastalıklara karşı dirençli olur. Sadece bununla kalmayarak yaraların daha kısa sürede iyileşmesine ya da kullanılan antibiyotiklerin daha etkili sonuçlar vermesine de yardımcı olur.

 

Yeri gelmişken, isterseniz bu yazının ardından “Bağışıklığı Kuvvetlendiren Besinler” ile ilgili içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

 

Çok Az Sayıda Zararları Olabilen Bir Besin

Yulaf fayda ve zararları olabilecek bir besin.

Sağlıklı bireylerde yulafın zararları olarak nitelendirebilecek çok az sayıda etki mevcut.

Kimi insanlarda şişkinlik gibi gaz oluşumuna bağlı etkiler görülebilmektedir.

Avenine karşı duyarlılığı olan bireylerin sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıklar açısından yulaf tüketiminin engellenmesi gerekir.

Sindirim sistemi ile ilgili problemler yaşayan ve/veya yulaf tüketimi sonrasında rahatsızlıklarından yakınan bireylerin bir hekime başvurmaları gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ