Biz Biliyoz

Akran Baskısı Nedir? Gençlerde Akran Baskısı.

 • 16 Haziran 2020
 • 120 kez görüntülendi.
Akran Baskısı Nedir? Gençlerde Akran Baskısı.

Edinilen yeni arkadaşlıklarla birlikte bir çok çocuğun ve gencin maruz kaldığı sorun olan akran zorbalığını da beraberinde gelir. Peki akran baskısı nedir? Çocuğun üzerinde akran baskısı varsa ne yapmalıyız?

Son dönemlerde Google üzerinde çok fazla araştırılan konu akran baskısını Biliyoz.com olarak bu yazımızda ele aldık. Arkadaş baskısı, çocuğunuzu girdap misali içine çekmeden gerekli tedbirlerin alınmasında ebeveynlere büyük iş düşmektedir.

Çocukluktan çıkış ergenlik geçiş döneminde yaşayabilecekleri sorunları ele almadan önce bu yazımın içerisinde hangi konu başlıklarını bulacağınızı listeleyelim.

Çocuklarınız onlarla geziyorlar, onlarla eğleniyorlar, onlara güveniyorlar ve onlardan etkileniyorlar. Ancak edinilen arkadaşlık “sosyal çevre, özenti, sosyo ekonomik statü ve daha bir çok etkenden ötürü” arkadaş baskısı da beraberinde geliyor geliyor.

Akran Baskısı Nedir?

akran baskısı nedir

akran baskısı nedir

Akran baskısı yani arkadaş baskısı, gençlerin bir şeyler yapmaya zorlandıkları bir durumdur, çünkü sosyal çevrenin bir parçası olmak ve onun tarafından takdir edilmek isterler. Arkadaş ve bulundukları grubun üyeleri olarak kendilerini kabullendirmek isterler.

Gençler, akranlarının görüşüne kendi düşüncelerinden daha fazla önem verir. Bu nedenle, akran baskısı gençlerin yapamayacağı şeyleri yapmasını sağlayabilir.

Akran Bakısı Gençleri Etkiliyor?

Gençler tam kendilerini kabullendirme zamanındadır. Bu yüzden çevresindeki popüler kişilerin etkisi altında kalırlar. Popülerlik çocuğu özendiği kişiye göre değişim göstermektedir.

Akranlarının görüşü önemli

Gençler, arkadaşlarının görüşlerine önem vermektedir. Bağımsız kalmak yerine çevresindeki kişilerle bir arada kalmak isterler. Bu yüzden onlar gibi davranmaya çalışırlar.

Gençlerin hızlı dönüşümü:

Ergen yıllarında çeşitli zihinsel ve fiziksel değişiklikler meydana gelir. Aynı yaşa ait olanlarla arkadaşlıklar kurma konusunda doğal bir dürtü vardır. Gençler, biriyle arkadaş olmanın en iyi yolunun, onlarla aynı şekilde davranmak olduğunu düşünürler.

Risk alma:

Gençler, akran baskısının etkisi altındayken kendi yapısına uygun olmayan şeyleri bile görmezden gelme eğilimindedir. Bu sebeple bir suça karışması, alkol sigara hatta diğer maddelerden kullanması muhtemeldir. Özenti ile birlikte kendini kabullendirme dürtüsünden ötürü istenmeyen şeyleri yapma olasılıkları yüksektir.

Savunmasız olurlar:

Çocukluktan başlayan ve ergenliği kapsayan bu dönemde kendilerini kabullendirmek uğruna atacakları adımlarda aciz ve savunmasız olurlar. Onların tek derdi çevrelerinden övgü almaktır.

Akran Baskısı Örnekleri

akran baskısı varsa ne yapmalıyız

akran baskısı varsa ne yapmalıyız

Aşağıda, gençler arasında akran baskısının en yaygın senaryolarından bazılarını listeledik. Bazı baskılar gençler için zararlı olabilirken bazıları ise onlar için olumludur.

 • Konuşma şeklini değiştirmek, arkadaşları tarafından sıkça kullanılan kelimeleri kullanmak.
 • Giyinme tarzını, saç kesimlerini özendiği kişi veya kişilere yakın hale getirmek.
 • Aynı tv programlarını izlemek veya aynı oyunları oynamak.
 • Grubun parçası olmak için onların yaptıkları olumlu yada olumsuz aktivitelere uymak.
 • Kurallara aykırı davranmak ebeveynleri reddetmek.
 • Sigara, alkol hatta diğer zararlı olabilecek şeyleri kullanmak.
 • Bilinçsizce cinsel faaliyetler içerisinde bulunmak,

Bu tarz oluşabilecek baskı veya özentiler çocuğunuzun tüm hayatını en güzel yönde etkileyecek türden baskılardır. Fakat unutmayın ki güzellikleri kendine model çizen kişi sayısı oldukça azdır.

 

Akran Zorbalığı Türleri

Akran baskısı, sosyal çevrenin türüne bağlı olarak negatif veya pozitif olabilir. İki yönlü akran baskısı mevcuttur. Akran baskısı altında olan kişiler bunu olumlu veya olumsuz olarak değerlendirebilir.

Olumsuz akran zorbalığı

Gençlerin yaşlarına uygun görülmeyen alışkanlıkları seçmelerine neden olur. Örnekler arasında yaygın olarak karşılaşılan içki içmek, sigara içmek, uyuşturucu kullanımı, güvensiz cinsel davranışlarda bulunmak yasa veya kural dışı faaliyetler yapmaktır.

Olumlu akran zorbalığı

Belki de çocuğunuzun tüm hayatını güzelleştirecek türden olanlardır. Yaygın örnekleri ise spor yapmak, yarışmalara katılmak, bir hobi grubuna katılmak, sosyal faaliyetlerde bulunmak, kültürel ve bilim adına çalışmalara katılmak ve benzer türden aktivitelerdir.

Olumlu akran baskısı, aslında çocuklarını iyi alışkanlıklar almaya ikna etmek için mücadele edebilecek olan ebeveynler için bir zevktir.

Akran Zorbalığı Hakkında Endişelenmeniz Gerekenler?

akran baskısı varsa ne yapılır

akran baskısı varsa ne yapılır

Çocuklarınızda aşağıda bulunan görürseniz, olumsuz akran baskısı iyi karşı karşıya olduğundan endişelenmeniz gerekir.

 • Davranışta ani bir değişiklik, daha önce hiç olmadığı gibi saldırganlık ve düzensiz davranış sergileme,
 • Cevap vermez veya kale almazcasına tek kelime ile cevaplar verir,
 • Her zaman depresif ya da endişeli görünüyorlar,
 • Basit konularda bile sinirlenip saldırganlaşma,
 • Uykuya dalmakta ve düzensiz uyku düzeninde sorun yaşayın,
 • Fiziksel değişimlerde olumsuzluk,
 • İştahsızlık veya yeme sıkıntısı.
 • Yapmış olduğu olumlu aktivitelerden uzaklaşma,
 • Dışarı çıkma isteği, okuldan uzaklaşma,
 • Yaşam hakkında olumsuz konuşma,.

Çocuğunuzdaki bu işaretlerin hepsini veya bir kısmını görüyorsanız bulunduğu durumdan çıkmak için sizin yardımınıza ihtiyaçları var demektir.

 

Akran Zorbalığı Yönetimi

Olumsuz arkadaş baskısını çocuğunuzdan uzak tutmak için yapabilecekleriniz. İlgili adımlar genellikle iyi ebeveynliğin bir parçasıdır.

Günü nasıl geçirdiğini sorun

Günün nasıl olduğunu, kiminle tanıştıklarını, okullunu sevip sevmediklerini ve neler yaptıkların sorun. Gençliğin hayatındaki olaylar hakkında kendinizi güncel tutmak için her gün onlarla sohbet edin. Ancak, sorgulama yapmadığınızdan emin olun.

Tüm konuşma sohbet ortamında geçmeli, Bu yaklaşım, gençlerin ebeveynleri ile iletişime açık olduğunu bilmelerini sağlar ve onlara duygusal destek için güven oluşturur.

Sakin bir yaklaşımı sürdürün

Çocuğunuz akran baskısı nedeniyle olumsuz bir durumu itiraf ettiklerinde, dürüstlüklerini takdir ederek sakince yaptıklarının yanlış olduğunu söyleyin. Sinirlenmeyin veya bağırmayın.

Bir itirafa veya bir soruna olumsuz tepki vermek, çocuğu ebeveynlerden uzaklaştırabilir. Sonuç olarak onları şuan bulundukları durumdan daha kötü bir duruma itebilir.

Kendine güven inşa edin

Kendine güvenmeyen ve kendini ifade etmekte yetersiz olan gençlerin olumsuz akran baskısına kapılma olasılığı daha yüksektir.

Ebeveynler, gençlerin kendine güvenlerini geliştirmelerine yardımcı olabilir. Olumsuz akran baskısı karşısında doğru olanı yapmanın kendisini güçlü yapacağını söyleyin. Onları kendileriyle gurur duyduğunu hissettiren becerileri ön plana çıkarması konusunda yardımcı olun.

Bazı kurallar koyun

Çocuğunuzun uyması için bazı kurallar koyun. Eve geliş zamanları, dışarıda duracaklarsa yer bildirmeleri, yapması ve yapmaması gerekenleri zaman zaman sıkmadan hatırlatın. Fakat çocuğu aşırı derecede baskı altında tutmak kurul kaymak değil onları sadece sıkmaktır.

Hayır demeyi öğrenin ve öğretin

Kibar ancak kesin bir şekilde “Hayır” demenin yollarını öğrenin. Bir çocuğa, arkadaşları tarafından yapılan olumsuz teklifi reddetmeyi öğretin. Örneğin, eğer çocuğunuzun sigara içen birkaç sınıf arkadaşı varsa, o zaman gençlere “Hayır, teşekkür ederim” diyerek her hangi bir teklifi reddetmenin yollarını öğretin.

Daha geniş bir arkadaş çevresiyle etkileşime teşvik edin:

Gençleri sadece okulda değil, mahallede, parkta ya da hobi derslerinde arkadaş edinmek için motive edin. Çocuk çeşitli akran grupları sayesinde doğruyu ve yanlışı kendisi görebilecektir. Fakat çocuğunuzun da içinde olması gerekir. Bu durum olabilecek akran baskısını engelleyebilir.

Çocuğunuzun arkadaşlarını seçmesini sağlayamasanız da, olumsuz akran baskısına direnen diğer gençlerle zaman geçirmelerini önerebilirsiniz. Akran baskısı her zaman sonsuza dek sürmez. Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe olumsuz akran baskısından etkilenme olasılığı da daha düşüktür.

Değerli ebeveynler çocuklarınızın çevresindeki kişileri mümkünse kişilerin ailelerini tanıyın. Çocuğunuz için iyi olduğunu düşündüğünüz arkadaşlıklara teşvik edin.

Birlikte alacakları bu arkadaşça yol sayesinde olumsuzluklara karşı birbirlerini korumaları çok daha kolay olacaktır. Olumlu arkadaşlıklar, olumlu ebeveynler her şeyden önce sizin çocuğunuzu yanlışlardan koruyacaktır.

Akran baskısı hakkındaki görüşlerinizi, yaşadığınız olumlu ve olumsuz deneyimleri sayfanın altındaki yorum bölümünden diğer okurlar ile paylaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ