Biz Biliyoz

Hamilelikte En Çok Rastlanan Hastalıklar ve Düşük

  • 19 Kasım 2020
  • 89 kez görüntülendi.
Hamilelikte En Çok Rastlanan Hastalıklar ve Düşük

Hamile anneler zaman zaman bazı şikayetlerde bulunabiliyorlar. Bu şikayetlerin arasında en popüler olanları sizler için özel olarak derleyip burada paylaşıyoruz.

Hamilelik dönemi boyunca annenin çok fazla hareket etmemesi gerekiyor, buna bağlı olarak hamile annelerde kabızlık sorunu fazlasıyla görülüyor ve hamile anneleri fazlasıyla zor duruma sokabiliyor.

Diğer bir yandansa bu hastalığın yanında birde başka hastalıklarda raks ederek hamile annelerin zor durumda kalmasını sağlayabiliyor.

Hamilelikte Kabızlık ve tuvalete çıkamama sorunu

Kabızlık sadece hamile annelerin sorunu değil bir çok insanın sorunu. Olur olmadık yerde başımıza gelir hatta bazı durumlarda bu hastalık doğuştan bile yaşanabilir yani küçük bir çocukta bile bu hastalığın olması mümkündür fakat biz sizler için bu konuyu detaylı olarak araştırdık ve işte sizlere mükemmel konumuz: ‘Hamilelikte Kabızlığa Ne İyi Gelir?” adlı yazımız..

Kabızlık bir çok insanın başına gelebilir fakat hamilelerin bu durumla karşılaşması hamilelik dönemini oldukça zorlaştırabilir yani hamila anneler bu dönemde kendilerine çok dikkat etmeliler aksi taktirde bazı sağlık sorunlarıyla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Kabızlık ile mücadele etmenin ve kabızlığı yok etmenin güzel bir yöntemi bulunuyor hatta bu yöntemi biz önermiyoruz bir çok doktor tarafından uygulanması gerektiği söyleniyor. Eğer kabızlık sorunu yaşıyorsanız günlük su tüketiminize mutlaka dikkat etmelisiniz yani günlük su tüketiminizi 2 litrenin aşağısında tutmamanız gerekiyor. Su içmeyi sevmeyen bir insansanız bunu diğer sebze ve meyve türleriyle halletmeyi deneyebilirsiniz. Özellikle hoşaf ve komposto türü meyveler sizin işinize oldukça yarayacaktır veya pişmiş olarak sebze tüketmeyi deneyebilirsiniz.

Kabızlık durumu daha çok hareketsiz dönemlerde ve hareketsiz insanlarda görülür. Hamilelerin bu durumla karşılaşması olduğundan daha yüksek hal alabileceğinden sizlere bir kaç öneride bulunduk, bu önerileri uygulayarak daha sağlıklı bir hayat yaşayabilir ve bebeğinizin gelişimine, sağlığına daha fazla dikkat etmiş olursunuz. Sürekli oturmak yerine gün içerisinde biraz hareket etmeniz bu hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

  • Hamile annelerin en büyük sorunlarından bir tanesi de; ”Kabızlık ve tuvalete çıkmama sorunudur.” Bu sorun daha çok hareketsiz kalındığından dolayı ortaya çıkıyor fakat günlük olarak gerekli egzersizleri yaparak bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz.

Hamilelikte Hemoroid (Basur, Mayasır)

  • Bilinen adı olarak basur hastalığı yine hareketsiz kalındığından ve çok fazla oturulduğundan dolayı ortaya çıkmaktadır. Eğer biraz hareket ederseniz ve biraz günlük olarak egzersiz, spor yaparsanız bu sorunu rahatlıkla ortadan kaldırabilirsiniz.

Hamilelikte Pika (Aşerme)

  • Hamile anneler gerekli olarak sürekli pika dönemini yaşıyorlar ve aşerme gibi bir durumla karşı karşıya kalabiliyorlar fakat korkmayın! Bu durumu her anne yaşadığı için hiç bir sıkıntısı bulunmuyor. Aşerme sizin kilo almanıza neden olabilir. Yine bunu da spor ve egzersizle rahatlıkla giderebilirsiniz.

Hamilelikte Aşırı tükrük salgısı (hipersalivasyon)

  • Hamilelik dönemlerinde bazı hormonların değişikliği söz konusu olabilir bu yüzden hiç bir şekilde bu tür sorunlara müdahele etmemek gerekiyor aksi taktirde başka sorunlara da yol açabilirsiniz.

Hamilelikte Oluşan Sara Hastalığı

YILLARCA DELİLİĞE ATFEDİLEN SARA NÖBETİ, ASLINDA BEYİN KORTEKSİNDE YER ALAN AZ VEYA ÇOK SAYIDAKİ SİNİR HÜCRESİNİN, EŞ ZAMANLI VE ŞİDDETLİ AŞIRI ETKİNLİĞİ SONUCUNDA ORTAYA ÇIKAR.

Ağır şekliyle sara bütün vücuda yayılabilir, ama beyin korteksinin yalnız bir bölümüyle sınırlı kalırsa yalnızca kısmî bir nöbet halinde ortaya çıkar. Ayrıca sara nöbeti, bir odaktan başlayıp giderek yay­gınlaşabilir. Saralı hastalar için en büyük zorluk, nöbet arala­rında tamamen normal insanlar olduğu halde; nöbetin bilinmeyen bir zamanda ortaya çıkması ve çoğunlukla da hastanın nöbetin başlayacağını önceden hisse­dememesidir. Genel bir sara nöbetinde hasta bilincini kaybeder, bir çığlık atarak birden yere düşer, vücudu önce kasılır ve bunun ardından kas sarsıntıları izler. Sonra da saralı hasta, süresi birkaç dakikadan birkaç saate kadar değişebilen sakin bir koma dönemine girer.

Uyandığında hiçbir şey hatırlamayacaktır. Kısmî nöbetlerde (Bravais Jackson nöbetleri) gö­rülen belirtiler çok daha deği­şiktir; çünkü bu durumda be­lirtiler, anormal etkinlik gösteren sinir hücrelerinin bulunduğu beyin korteksi bölgesine bağlıdır. Mesela korteksteki devimsel alanı ilgilendiren bozukluklarda hasta kolunun kasıldığını, titrediğini ve kısa süreli bir felç geçirdiğini fark eder. Diğer bazı nöbetlerde duyusal, görsel, işitsel veya ruhsal belirtiler ortaya çıkar.

Hasta ayrıca daha sonra hatırlama­yacağı az veya çok karmaşık harekederde bulunabilir. Çocukta görülen havale de bir çeşit sa­radır; kendini kaybetme, kısa süreli bilinç yitimi veya belirli bir bölgede eşzamanlı seyirmeler gözlenir. Çoğu zaman saranın ve havalenin nedeni belli değildir. Sarayla ilgili bilgiler için elekt­roansefalografiden yararlanıl­mıştır. Saralar bazen beyindeki nedbelerden veya urlardan kaynaklanabilir. Nöbetler ilaç tedavisiyle önlenmekle birlikte, kimi zaman cerrahî müdahale de gerekebilir.

Hamilelikte Düşük Nedenleri

Sık Rastlanan Belli Başlı Düşük Sebepleri Nelerdir?

Gebelik, bazı kadınlarda daha zor bir süreçtir.

Bebek düşünen fakat başarılı olamayan aileler için, tıbbın ilerlemesi ile birçok tedavi yöntemi geliştirilmiştir.

Fakat gebelik sırasında düşük yapma, sık rastlanan bir sorundur.

Gebelik kayıpları, çok çeşitli sebeplerden kaynaklanabilir.

Düşük sebebi saptanırken, hangi ayda düşük yaşandığı önem kazanır.

İlk ayda yaşanan düşük bazen fark edilmez.

Hatta döllenme olsa dahi, adet kanamasına karışarak düşük gerçekleşir.

İlerleyen aylarda yaşanan düşük, birçok faktöre bağlı gerçekleşebilir.

Rahimdeki sorunlar, zararlı alışkanlıklar, diyabet ve troid gibi hastalıklar, düşük sebepleri arasında yer alır.

Fakat nedeni belli olmayan düşüklerde mevcuttur. Uzun araştırmalar yapılsa dahi sebep saptanamaz.

Düşük Yapma Sebepleri

Hormonal sebepler ile yaşanan düşük;

Progesteron hormonunun az salgılanması, hormonal bozukluklara bağlıdır.

Yumurtlama gerçekleştikten sonra, progesteron hormonunun az salgılanması, düşüğe neden olur. Ayrıca troid hormonunun az salgılanması, yine hormonal sebeplere bağlı düşük nedenidir.

Gebeliğin ilk üç ayında oluşan düşükler genellikle hormonal sebeplerle yaşanır.

 

Dölyatağının açılması nedeni ile yaşanan düşük;

Daha önceki dönemlerde geçirilen rahim operasyonları, gebelik sırasında rahmin genişleyerek, gebelik zarını yırtmasına neden olur.

Böylece 5-6. Aylarda düşük gerçekleşir.

Fakat bu tip düşüklerde şiddetli kasık ağrısı mevcuttur.

Vücutta hissedilen ağrı ve kanama düşük ihtimalini gündeme getirir.

 

Diyabet nedeni ile düşük;

Günümüzde oldukça sık görülen şeker hastalığı, düşük sebebidir. Gebelik öncesinde tedavisine başlanmalıdır.

Gerekli tedavisi yapılan diyabette, düşük çok az görülür.

Fakat tedavisi yapılmayan diyabette, tekrarlayan düşük riski yüksektir.

Gebelik süresince, beslenmede önlem alınmalı ve ilaçlar düzenli kullanılmalıdır.

 

Bağımlılık nedeni ile yaşlanan düşük;

Gebelik öncesinde, sigara ve alkol tüketimi bırakılmalıdır.

Çünkü sigara ve alkol bağımlılığı nedeni ile düşük sık görülür.

Yine kafeinli içecekler gebelik sırasında önerilmez. Kafeinli içeceklerin yerine, bitki çayları kullanmak daha faydalı olur.

 

Kromozom bozukluklarından kaynaklanan düşük;

Anne veya babada kromozom bozukluğu varsa, bu durum tekrarlayan düşüklere neden olur.

Genetik hastalıkların sinyalini veren bir durumdur.

 

Adet düzensizliğine bağlı düşük;

Yumurtlama dönemi, adet düzensizliği nedeni ile bozulur. Bu durum ise düşük sebebidir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ