Biz Biliyoz

Herbalistlerden Basur için Öneriler

Herbalistlerden  Basur için Öneriler

Basur ülkemizde en çok görülen sağlık problemlerinden biridir. Bu kadar sık görülen bir sağlık problemi için hastaların büyük bir çoğunluğu ya korkudan doktora gidemez ya da doktorlardan utandığı için gidemez.

Halk arasında basur diye tabir edilen hemoroid, sürekli oturmaktan, aşırı yiyip kabız olmaktan, sıkıntıdan ve genetik faktörlerden kaynaklanan bir bağırsak hastalığıdır. Basur anüs bölgesindeki toplardamarların genişleyip, bir et kitlesi gibi ele gelmesidir.

Ülkemizde en çok güneydoğu anadolu bölgesinde görülen hastalığın bir sebebi ise, sürekli et ve acıyı bolca tüketmek olarak yorumlanabilir. Basura tüm baharatların olumsuz yönde etkisinin olduğu da bilinmektedir. Bunun yanında tarçın, kişniş, nane, biberiye, safran ve dereotunun basura iyi geldiği Ahmet Maranki tarafından söylenmektedir.

Bugün sağlık köşemizde Ahmet Maranki’ den basur için bitksel formülleri, basura iyi gelen otları, çayları paylaşmaya çalışacağım:

İşte Ahmet Maranki’ den basur için öneriler:

** 1 bardak kaynar suyun içine 10 gram siyah üzüm yaprağı konur. 10 dakika boyunca bekletilir. Daha sonra günde 2 bardak içilir.
** Semizotu, krem kıvamına getirilip basurun üzerine sürülmelidir.
** Zeytin yağı ( saf olmalıdır) ılık kıvama gelinceye kadar ısıtılır. Sabahları aç karnına 50 gram içilir. Bir kaç gün boyunca buna devam edilmelidir.
** 1 bardak suyun içerisine bir tutam ince bir şekilde kıyılmış maydanoz konularak 5-10 dakika boyunca kaynatılır. 1o dakika kaynadıktan sonra 20 dakika bekletilir. Basurlu bölge bu karışımla ıslatılır.
** 1 bardak kaynamış suya, 2 gram papatya konulur. 10 dakika bekleyen bu karışıma pamuk batırılarak basurlu bölge, pansuman edilir.
** 1 bardak kaynamış suya 4 gram, rezene tohumu konur. 10 dakika bekletilen bu karışımdan günde 2-3 bardak içilir.
** Patatesi makata konulacak bir şekilde dilimleyerek, gün boyu makatta bekletiniz.
** Patetesi rendeleyip, püre kıvamına getirerek, basurlu bölgeye koyarak günde 2-3 kere bu uygulama yapılır.

(Yukarda saydığımız öneriler, alıntıdır. Meydana gelecek sorunlarda hiç bir şekilde sorumluluk kabul etmeyiz.)
Kaynak:
Kozmik bilim ışığında şifalı bitkiler kitabı
Prof. Dr. Ahmet Maranki

Basur Nedir, Basura Neler İyi Gelir?

Biz de bu konu hakkında insanlarımızın korkularını, kaygılarını fark ettik. Bu yazımızda sizlerle basura nelerin iyi geldiğini, basura iyi gelen yiyeceklerin neler olduğunu, basur için şifalı bitkilerin neler olduğunu paylaşalım dedik.

Doktor Ender Saraç Basuru olan kişiler için şunları öneriyor:

Basur için bitkisel formüller: gotu kola, aloe vera, rutin biyoflavonoidi ve bazı ayurveda tabletleri genel varis eğilimini azaltarak yararlı olabilir.
Basur için bitki çayları: kuşburnu ve kök zerdeçaldan karışım çay yapıp içmek ayrıca günde en az 2 litre ılık sıvı içmek bu konuda çok faydalıdır.
Basura iyi gelen baharatlar: kara halle, yoğun burucu özelliğinden dolayı özellikle hemoroitte çok faydalıdır.

Kara halleyi tüketebilmek için, çekirdekleri, teflon tavada çok az miktarda sıvıyağla sürekli karıştırıp yavaşça kavurmak gerekir. Son derece buruk bir tadı olan kara halle ağza alındığı andan itibaren büzüştürmeye başlar.
Yemeklerden sonra günde 2-3 kez, 1 adet kavrulmuş kara halle çekirdeğini çiğneyip yutmak hemoroite karşı tedavide ve korunmada oldukça yararlıdır.

Ayrıca baharatlardan toz zerdeçal da, hem hemoroit kanamalarını azaltır hem de hemoroitin oluşmasını veya ilerlemesini önler. Tüm acı baharatlar, hemoroitin oluşumunu ve kanama riskini artırır. Bu nedenle her türlü acı baharattan kaçınmak gerekir. Genelde hemoroite olumlu etkileri olabilecek baharatlar arasında nane, safran, dereotu; biberiye, kişniş, tarçın, kakule, gülsuyu sayılabilir.

Basur sorunu yaşayanalar şunlara dikkat etmelidir:

fazla miktarda kırmızı et, katı ve kuru yiyecekler, acılı, baharatlı besinler ile aşırı asitli içeceklerden kaçınmak gerekir. Beslenmede özellikle sulu, ılık, lifli, çeperli gıdalar, meyve kompostoları, yulaf ezmesi, müsli, sulu ayran, kuşburnu marmelâdı, sebze çorbası, zeytinyağlı sebze yemekleri gibi besinlerin tüketilmesi çok yararlıdır.
Hemoroit için yararlı bir dıştan uygulama: normal kuşburnu meyvesi kaynatılır ve lapa yapılır ve ılıyınca, bir avuç dolusu kadar alınır, kalça hafifçe iki yana doğru açılarak makat bölgesine konur ve bir tülbent ya da petle kapatılıp 15-20 dakika kadar hafifçe üzerine oturulur. Daha sonra tülbent ya da pet kaldırılır ve normal ılık suyla durulanılır. Ayrıca ılık suyun içerisine papatya, biberiye, ısırgan ve kuşburnundan birer parça kaynatılıp 20 dakika kadar ılık suya oturma banyosunun yapılmasının da hemoroitten korunmaya yardımı

Bağırsağa İyi Gelen Kürler

Son yıllarda en çok görülen sağlık sorunlarından biri bağırsak kanseridir. Bağırsak kanseri özellikle Akdeniz ülkelerinde yaygın olan bir hastalıktır. Dünyada bu hastalığın en çok görüldüğü ülke Yunanistandır. Bunun sebebi ise, Yunanistan’ ın dünyada en fazla et tüketen ülke olmasıdır.
Bu yazımızda bağırsak kanserine ne iyi gelir, hangi bitkiler bağırsak kanserinin oluşmasını engeller sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

İbrahim Saraçoğlu bağırsak kanserini önleyici bitkisel formül:

Bu kürü hazırlarken kullanacağınız 3 adet orta boy patatesi, eğer kirli ise soğuk suda yıkayınız. Daha sonra bu patatesleri soğuk ve klorsuz suda kaynatmaya başlayın. Patatesler çatlayıncaya kadar kaynatın. Haşlama işlemi bittikten sonra patateslerin ılımasını bekleyiniz.
Patatesler suyun içinde ılıdıktan sonra içeceğiniz sadece haşlama suyudur. Patateslerin haşlandığı suyu tülbent yardımıyla süzünüz. Haşladığınız patatesin kendisi ve kabukları yenilmeyecektir.

Bir aylık bir süre içinde haşlanmış patates suyunu haftada 3 kez bu şekilde uygulayınız:
1. gün 1 su bardağı,
2. gün 2 su bardağı,
3. gün1 su bardağı içilir.
Öğle yemeklerinden 1 saat önce içerek bu kürü 1 ay kullanarak sonlandırın. Sonraki aylarda bu 3 günlük kür, ayda 1 defa uygulanır. Her defasında taze olarak bu kürü hazırlamak durumundasınız.
Üç günlük kürü 1 seferde hazırlamamalısınız. Tek seferde hazırlarsanız kür etkisini göstermeyebilir.
Sağlıklı günler dileriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ