Biz Biliyoz

Kıyafete Göre Aksesuar Seçimi Neden Önemli?

  • 27 Kasım 2018
  • 93 kez görüntülendi.
Kıyafete Göre Aksesuar Seçimi Neden Önemli?

Çoğu zaman hiç hoşlanmayacağınız bir kıyafet veya kombinin bir anda olduğundan çok daha şık hale geldiğini fark etmeyen yoktur sanırım.

Kombinlerde aksesuar seçiminin önemi.

Mağaza vitrinlerinde veya reyonları arasında her hangi bir ürün veya kombinin üzerine tamamlayıcı olarak konulan aksesuarlara satış teknikleri arasında çok fazla önem verilmektedir. Çok sade olan belki sizi hiç cezbetmeyen bir ürün üzerinde kullanılan aksesuar sayesinde olduğundan çok daha farklı gözükebilir. Aksesuar bir bireyin, bir kıyafetin veya bir kombinin olmazsa olmazıdır. Özellikle sade olarak üretilmiş ürünleri ön plana çıkarmak konusunda uzmandır. Peki kıyafete göre aksesuar seçimi nasıl olmalıdır.

Aksesuar seçiminde ilk tercih renk

kiyafete-gore-aksesuar-renk
Renklerin birbiri ile uyumu giyim konusundaki en önemli kriterlerden biridir. Açık koyu tonlaması, renge renk çıkışlar, zıt renklerin uyumu derken insan arada kaybolur gider. Bu konuda en önemli hususlardan biri modayı ve trendleri yakından takip etmektir. Örneğin siyah bir kombin üzerinde siyah veya lacivert aksesuar kombini boğarken dore veya gümüş rengi takılar hem takıları hem de kombini destekleyecektir.

Kıyafetlere göre küpe seçimi nasıl olmalıdır?

kiyafete-gore-aksesuar-küpe.
Küpe yüz yıllardır özellikle kadınların son dönemde de erkeklerin en fazla ilgisini çeken aksesuarlar dan biri olmuştur. Tarihçesi Tunç çağına dayanan kadınların vazgeçilmez aksesuarları arasında olan, MÖ 3000 yıllarından günümüze kadar gelen küpe modellerinin nasıl kullanacağına dair bir kaç püf noktayı sizler için hazırladık.

Sarkık küpeye göre kıyafet tercihi

Sarkan veya sarkık küpelerin kullanımında en doğru saç modeli saçlarınızın topuz veya toplanmış olmasıdır. Saçlarınız yanlardan sarkarken altında birde sarkık küpe fazlası ile göz yoracaktır. Sarkık küpe kullanımı esnasında straplez veya yakasız kıyafetlerin tercih edilmesi zerafetinize zerafet katacaktır.

Manşet küpe – Kulak Manşeti küpeye göre kıyafet tercihi

Gençlerin en çok tercih ettiği kulak manşeti veya manşet küpeler sadece ülkemizde değil tüm dünyada günümüzde en çok tercih edilen küpe modeli arasındadır. Hem spor hem abiye ile kullanabileceğiniz manşet küpelerin desen veya modeline göre saç şekli organize edilebilir. Eğer üzerinde motif veya detayı olan kulak manşeti kullanacaksanız saçlarınızın toplu olması gerekir. Eğer yuvarlak, düz ve sade manşet kullanacaksanız saç modelinizi sadece kıyafetinize göre organize edebilirsiniz.

Halka Küpelere göre kıyafet tercihi

Her dönem kullanılan halka küpenin yeri ve zamanı kesinlikle bulunmamaktadır. Kalka küpe kullanırken genel şart büyük halka veya küçük halka seçimindeki saç modelidir. Büyük halka küpelerin kullanımı esnasında saçların toplu veya örgü çeklinde olması daha doğru bir harekettir.

Erkeklerin kullandığı halka küpelerde ise sadece model seçimi şıklığı tamamlayabilecek bir unsurdur.

İlginizi Çekebilir: Boşanmada Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Kıyafete göre kolye seçimi nasıl olmalı?

kiyafete-gore-aksesuar-kolye
Giydiğiniz kıyafetin yaka modeline uygun kolye modelleri kullanmak hem sizi stil sahibi yapar hem de şıklığınıza şıklık katar. Peki hangi yaka modeli ile hangi kolye modeli birbiri ile daha uyumlu olup hadi hep beraber inceleyelim.

 

Balıkçı yaka kıyafetler

Balıkçı yakalı ürünleriniz ile en iyi kombimlenebilecek kolye modelleri uzun kolyelerdir. Genelde göğüs hizasına veya göğüs altına kadar sarkan kolyeler çok daha şık durmaktadır.

 

Hakim yaka kıyafetler

Hakim yaka ürünlerde boğaz hala kapalı olduğu için uzun kolyeler kullanmakta fayda vardır fakat bu seferki uzunluk göğüs çatalına gelmeyen daha kalın kolyelerden oluşmalıdır. Birbiri ile uyumlu uzun ve orta uzunluktaki kolye de kombinlenebilir.

 

Açık yaka kıyafetler

Hemen hemen her model kolye ile kullana bileceğiniz bir modeldir. Metal, uzun, kısa, gümüş, çelik. boncuk istediğiniz her model kıyafetinize uygun şekilde seçilebilir.

 

Straplez yaka kıyafetler

Yine kullanımı en rahat modellerden biridir. Özellikle abiyelerde bu model kıyafet çok kullanılır. Straplez yaka kıyafetlerde hemen hemen her model kolyeyi kaldırır. Önemli olan kullandığınız straplez model kıyafetin kullanım yeri ve amacıdır.

 

Kare yaka kıyafetler

Bu modeller içerisinde en uygun kolye seçimi yaka çerçevesinin içerisinde kalan kolyelerdir. Ortalama kalınlıkları 1 cm civarında olan düz veya taşlı kolyeler ile yukarıdan aşağı doğru sıralı gelen kolyeler en uygun modellerdir. Fakat kare yaka kıyafetlerde kolye yakanın açıkta kalan bölümünü pek fazla kapatmamalıdır. Aksi taktirde başınızın hemen altında bir kargaşa oluşacaktır.

 

Asimetrik yaka kıyafetler

Yakanın bir tarafı kapalı diğer tarafı açık olduğundan dolayı kısa kolyelerin kullanılmaması tavsiye edilir. Kullanılacak kolye mutlaka yakanın üzerinde kalmalıdır. Yaka çizgisi ile aynı hizada olan kolye boynunuzda bir karmaşaya sebep olur.

 

V yaka kıyafetler

Yine her kullanılan ürünün kategorisine göre her tarzda kolye rahatlıkla kullanılabilir. Tek dikkat edilmesi gereken ürünün kumaşı ve kullanıldığı yere göre yapılacak kolye seçimidir.

 

Kayık yaka kıyafetler

Çok riskli gruplar içerisindedir yanlış kolye seçimi sizi rezil ederken akıllıca seçilmiş uzun bir kolye zerafetinizi ortaya çıkarır. İnce kolyeler seçilmesi tavsiye edilir.

 

Degaje yaka kıyafetler

En şık duran kolye tarzı yakanın tam birimi ile eşin olan köyledir. Biraz kalınca modellerin seçilmesine özen gösterirseniz gözleri üzerinize toplayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Hızlı saç uzatma yöntemleri

Kıyafete göre saç modelleri

kiyafete-gore-aksesuar-sac
En önemli aksesuarınız kesinlikle saçlarınız. Eğer ki saçlarınız üzerinizdeki kombine uyumlu değilse siz ne takarsanız takın sonuç vasatlıktan başka bir şey olmayacaktır. Peki hangi kıyafet modelleri ile hangi saç modelleri kullanılmalıdır.

 

İddialı kıyafetler

Her hangi bir iddiası olmayan saç modelinin en uygun kullanılabileceği kombin abartılı kombinlerdir. Unutmayın bir kombinde 2 tane star olmaz buradaki star kombininiz. Saçlarınızda elbette ki temiz düzgün yapılmış fakat gayet sade olmalıdır. Aksi taktirde portrenin tümünde bir karmaşa hakim olacaktır. Şimdi gözünüzün önüne bir düğün getirin şıkır abiyeler üzerinde kıvırtılmış spreylenmiş saçlar. Ne demek istendiğini eminim ki çok iyi anladınız

 

Yüksek boyunlu kıyafetler

Yüksek boyunlu kıyafet kullandığınız taktirde yüzünüzün olabildiğince açık olması gerekmektedir. En uygun saç modeli ise topuz veya kuyruk yapılmış saç modelleridir.

 

Dekolteli kıyafetler

Göğüs bölümü açık dekolteli kıyafetlerde açık bırakılmış saç modelleri çok daha uygun olacaktır. Dekolteli kıyafetin zerafetini bırakın açık saçlarınız tamamlasın.

 

Straplez kıyafetler

Straplez ürünlerdeki esas vurgu boyun ve göğüs bölgesinedir. En uygun saç modeli ise dağınık ve kabarık modellerdir. Eğer yok ben saçlarımı açık kullanmak istiyorum diye ısrar ediyorsanız dalga en mantıklı haraket olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ