Biz Biliyoz

Ofis Egzersizleri Rahatlamanıza Yardımcı Olabilir

  • 23 Mart 2020
  • 79 kez görüntülendi.
Ofis Egzersizleri Rahatlamanıza Yardımcı Olabilir

İş yerlerinde uygulayabilecekleri kısaca ofis egzersizleri olarak tabir ettiğimiz, masa başı egzersiz uygulamaları bu ağrıların azalmasına yardımcıdır.

Ofis çalışanlarının iş süresi boyunca şikayetçi oldukları çeşitli problemler bulunmakta. Ağrılar da bunların başında geliyor. Genel olarak kişilerin uzun süreli oturmasına ve masa başında olmasına bağlı olarak bu ağrıları oluşabilmektedir. 

 

Hareketlilikte azalmaya ve yanlış beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak aldıkları kilolar kişiler adına istenmeyen durumlar arasında yer alır. Ofis çalışanlarının şikayetçi oldukları bu durumlardan kurtulmalarına yardımcı olabilecek bazı etkili yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerin temelinde yatan uygulamalardan birisi de hareketliliktir. Yatmak ile hareketlilik biraz ters oldu galiba 😀

Masa başı çalışmalardan dolayı bireyler çalışma saatleri boyunca hareketsiz kalabilmektedir. İş saatleri de günün ciddi bir bölümünü kapsadığından bireyler gün sonunda ciddi ağrılarla karşı karşıya kalabilir. Uzun vadede bu durumlar daha da ağırlaşabilmektedir. Masa başı egzersizleri bu gibi durumların oluşmaması için uygulanabilecekler arasında.

 

Harekette ki azalmanın aynı zamanda kilo konusunda da bireylere olumsuz etkileri oldukça fazladır. Kişilerin bu gibi çalışma ortamlarında sağlayabileceği birkaç değişiklik ya da edinebileceği sağlıklı alışkanlıklar istenilen sonuçlar açısından etkileyici olacaktır.

 

 

Ofis Egzersizleri Size Zahmetli Gelmemeli

Egzersizler hayatımız boyunca sağlık açısından olumlu dönütler veren hareketler olarak karşımıza çıkar. Bireyler çeşitli alanlarda kendilerine ayırabildikleri kısa zaman zarfı içerisinde egzersiz hareketlerini gerçekleştirebilirler. İşlerden arda kalan zamanlarda gerçekleştirilen bu egzersizler, iş yaşamınızda da verimliliği arttıracağından tercihlerinizi bu yönde gerçekleştirebilirsiniz.

 

Ofis egzersizleri üstelik sizleri zorlamayacak ve sandığınızdan daha da pratik olacak hareketlerdir. Genel anlamda kişiler egzersiz denilince, değişik ve zorlayıcı olabilecek hareketleri hayal ettiğinden ofis içi egzersizler için de bu algıya kapılıp, egzersiz yapmaktan uzak durabiliyor.

 

Egzersizler sadece ağır spor hareketleri ya da vakit alıcı unsurlar olarak görülmemelidir. Öncelikle egzersizlerin basit hareketlerden oluşabileceği fikrini özümsemek önemlidir. Bireyler bu yanlış algıya bağlı düşüncelere kapılıp iş yaşantılarında egzersize vakit ayıramayacaklarını düşünebilir.

Halbuki birkaç ufak değişiklik egzersiz yapmanıza olanak sağlayacaktır. İş yaşamınızdan kısmadan, işinizi engellemeden bu egzersizleri yapmanız mümkündür. Hem bu sayede hedeflediğiniz sağlıklı, ağrılardan uzak yaşantıya bir nebze daha yaklaşabilirsiniz.

Parkinson hastaları için de egzersizin gerekli olduğundan bahsettiğimiz “Parkinson Egzersizleri” hakkındaki yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Sağlıklı Yaşam İçin Her Alanda Egzersizin Önemi

Bireylerin sahip olduğu yanlış düşüncelerden birisi de egzersizlerin sadece belirli alanlarda(spor salonu gibi) uygulanması gerektiğine inanmaktır. Fakat evinizde, iş yerinizde, egzersizlerin uygulanabileceği uygun her ortamda hareketliliğinizi arttırabilirsiniz. Yaşantımızın her bölümünde hareketli olmaya çalışmak önemlidir.

 

İş hayatı da yaşantımızın önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bu nedenle, iş yeri egzersizleri hakkında sizlere önerebileceğimiz birkaç uygulamadan bahsetmek istiyoruz.

 

 

Ofiste Yapabileceğiniz Egzersizler

Ofis çalışanlarının dile getirdikleri ağrılarına yönelik dikkat etmeleri gereken temel noktalardan birisi kullandıkları sandalyelerin ve/veya koltukların ergonomik olmasıdır. Uzun süreli oturmalardan kaynaklı olarak kişilerin ağrıları giderek artabilmektedir. Bu nedenle belirli aralıklarla ayağa kalkarak hareketin sağlanması iyi olur.

 

Uzmanlar yaklaşık 50 dakika sonrasında ayağa kalkıp hareket etmenin gerekliliğinden bahsetmektedir. Aynı zamanda ofis içerisinde kullanılan bilgisayarların direkt olarak göz hizanızda bulunması, yazı yazarken ekrana bakarak yazılmaya çalışılması ve dik oturulması ağrılarınızın azalmasında etkili olabilecek unsurlar arasında yer alır.

 

Ofis çalışanları, egzersizleri çalıştığı iş yerlerinde rahatlıkla uygulayabilir. İlgili birkaç örnek aşağıda bulunmakta;

  • Oturduğunuz yerden başınızı sağa sola doğru çevirin. Boynunuzu zorlamadan yapacağınız bu hareket ile esnemeyi sağlayabilirsiniz.
  • Sandalyede veya koltukta oturarak yapılan bacak hareketleri(bacaklarınızı sizi çok fazla zorlamayacak kadar havaya kaldırıp ardından kendinize yaklaştırma-uzaklaştırma hareketleri yaparak) ile rahatlayabilirsiniz.
  • Vücudunuzu oynatmadan bedeninizi sağa sonra da sola doğru çevirin ancak çok zorlamayın.
  • Kol ve omuzlarınızı rahatlatmak için omuzlarınızdan güç alarak önden arkaya ve arkadan öne doğru beş dakikalık tekrarlar yapın.
  • Ayağa kalkın. Kendinizi bir salıncakta gibi düşünerek önce parmak uçlarınıza doğru ilerleyin. Ardından topuklarınıza doğru geriye hareket edin. Salıncak gibi bir öne bir geriye doğru hareket etmek dolaşım sisteminizi harekete geçirecektir.
  • Eğer mümkünse iş yerlerinizde pilates bandı kullanarak egzersizleri uygulayabilirsiniz. Dirseklerinizi bükmeden gergin tutarak kollarınızı göğüs hizasında açarak kol ve omuzlarınızı rahatlatabilirsiniz.

Bu egzersizleri vakit uygunluğunuza göre gerçekleştirmeniz mümkün.

Bahsettiğimiz iş yeri egzersizleri neticesinde daha hareketli ve ağrı şikayetleri azalmış bir şekilde işlerinizi yürütebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ