Take a fresh look at your lifestyle.

Sanat İçin Acı Çeken Sanatçılar

0 3

Bir sanat yapıtını ortaya çıkarırken elbette her sanatçı sancılı bir süreçten geçiyor. İlkokuldayken  resim derslerinde verilen konuya göre resim yapmaya çalışırken çektiğiniz karın ağrılarını bir düşünsenize!

Değil ki gerçek sanatçıların yaşadığı buhranlar, kendi içlerindeki fikir çatışmaları, karmaşalar… Fakat bazıları var ki, sanat için acı çekme olayının -tabiri caizse- biraz suyunu çıkarmışlar, işi adeta kişisel işkenceye dökmüşler! Sizleri meraktan daha fazla sancılandırmadan, sanat için işkence çeken sanatçılar ın hikayeleriyle baş başa bırakıyorum!

 

Sanatı İçin Acı Çeken Sanatçılar Kimlerdir?

İlk örneğimiz İngiliz bir sanatçı… 26 yaşındaki konsept sanatçısı Hilde Krohn Huse, yeni bir sanat projesi için Norveç’e gitmiş. Aukra bölgesinde bir ormanın derinliklerinde, kendini çıplak bir şekilde ağaca bağlayıp, başaşağı sarkıtmış.

3 saat boyunca kendini bu şekilde filmledikten sonra, kurtulmaya çalışsa da başaramamış. Yardım çığlıklarına yetişen bir arkadaşı, sanatçıyı kurtarmış. Bu “eseri” Bloomberg New Contemporary sergisinde sergilenecek.

 

2 – Sebastian Horsley

İngiliz sanatçı Sebastian Horsley de sanat için işkence çekenlerden… 13 sene önce Filipinler’de, Paskalya törenleri sırasında çarmıha gerilmek için 2.000 pound ödemiş. Bu yaptığını “çok derin ve şairane” olarak nitelendiren sanatçı, çarmıha gerildikten 20 dk sonra bilincini kaybederek yere çakılmış.

 

3 – Pyotr Pavlensky

Bu örnek bir hayli ilginç. Sanatçı Pyotr Pavlensky, Rus otoriterliğini protesto etmek amacıyla, kendini testislerinden Kızıl Meydan’a çivilemiş.

Polis gitmesini söylediğinde, Pyotr şu açıklamayı yapmış: “Bir kaldırım taşına çivilenmiş testislerine bakan çıplak bir sanatçı, bir duygusuzluğun, politik ilgisizliğin ve Rus toplumunun kaderciliğinin metaforudur”.  Protesto gösterisinden sonra, testislerinin durumu hakkında herhangi bir açıklama yapılmamış…

 

3 – Mao Sugiyama

Pyotr ile hemen hemen aynı kulvarda koşan bir başka sanatçı daha: Mao Sugiyama. Şimdi sıkı durun, hayatınızda duyup duyabileceğiniz en ekstrem “sanat” gösterisini anlatıyorum…

2012’de aseksüel haklarına dikkat çekmek amacıyla, üreme organlarını ameliyatla aldırmış. Şaşkınlıktan açılan ağzınızı henüz kapatamadan, gerisini de anlatayım: Organlarını daha sonra, Tokyo’da düzenlediği bir yemekte kişibaşı 100.000 yen karşılığı gelenlere ikram etmiş.

 

Mao’nun mantar ve maydanoz eşliğinde pişirerek ikram ettiği penis ve testis yemeği (fotoğraf gerçektir, temsili değildir)

Olay her ne kadar Japon polisine intikal etse de, ortada Japon kanunlarını çiğneyen bir durum olmadığı için, polis hiçbir şey yapmamış.

 

4 – Orlan

Fransız sanatçı Orlan da, bilerek ve isteyerek sanat için işkence çeken sanatçılar arasında! Batı toplumunun maymun iştahlı güzellik anlayışına dikkat çekmek amacıyla, bir dizi estetik operasyon geçirmiş.

Orlan bu projeyi, “yaradılıştan olana karşı mücadele” olarak tanımlıyor. Geçirdiği estetik operasyonlar sonrasında gözleri morarmış, yüz hatlarında şişkinlikler oluşmuş ve alnında tanımlanamayan iki kitle meydana gelmiş. 1990 yılında gerçekleştirdiği projenin ödülü ise, Youtube’de aldığı 43.000 izlenme sayısı olmuş…

 

5 – Paul Cummins

Paul Cummins’in hikayesi, diğer sanat için işkence çeken sanatçılar dan biraz farklı. 37 yaşındaki seramik sanatçısı, ödül kazandıran projesi Londra Kulesi’ne gelincik dikimi sırasında, bir parmağını makineye kaptırarak kaybetti.

1. Dünya Savaşı şehitlerini anma projesi için, Londra Kulesi etrafını 888.246 gelincikle donatan sanatçı, bir anda internet fenomeni haline gelerek birçok hayran kazandı. Proje o kadar popüler oldu ki, daha sonra bağış toplamak amacıyla dikilen gelincikler tek tek internet üzerinden satıldı.

6 – Joseph Gibbons

Amerikalı film yapımcısı Joseph Gibbons, Manhattan’da bir bankayı soyma teşebbüsü suçundan tutuklanarak, 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Gittiği bankada, banka memuruna üzerinde “bu bir soygundur” yazan bir not uzatmıştı. Amacı, olan biteni kaydedip filmi için yaptığı araştırmada kullanmaktı.

Fakat unuttuğu bir şey vardı ki, aynı görüntüleri bankanın güvenlik kamerası da kaydediyordu. Her ne kadar mahkemesi sırasında avukatı, bunun soygun değil sanat amacıyla yapıldığını iddia etse de, mahkeme Gibson’un hapse girmesine karar verdi.

 

7 – Drummond Money-Coutts

26 yaşındaki performans sanatçısı Drummond Money-Coutts, bir gösteri için kendini 2 golf arabasına bağladı. Amacı, arabalar ters yöne doğru hareket ederken, iplerden kurtulmaya çalışmaktı. Fakat işler pek umduğu gibi gitmedi…

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.