Topuklu ayakkabı ile yürümenin 10 pratik yolu

 Topuklu ayakkabı ile yürümenin 10 pratik yolu

Topuklu ayakkabı bazı kadınların vazgeçilmezi arasında gelse de bazı kadınlar için topuklu ayakkabı ile yürümek tam bir işkencedir. Bu yazımızda topuklu ayakkanı ile yürümenin 10 pratik yolunu inceledik. İşte zorluk çekenler için topuklu ayakkabı ile yürümenin kolay yolları.

Hem uzun göstermesi, hem alımlı duruşu hemde vücut hatlarına sağladığı faydalardan dolayı topuklu ayakkabı kullanımı bir çok kadının en sevdiği giyim aksesuar ürünleri arasında gelmektedir. Kimileri için topuklu ayakkabı ne kadar vazgeçilmez olsa da kimileri içinde bu ayakkabıları kullanmak, topuklu ayakkabı ile yürümek tam bir işkencedir.

Adeta bir denge oyunudur topuklu ayakkabı ile yürümek. Hele araba kullanmak gerçekten taktir edilebilecek bir durumdur. Kimileri için topuklu ayakkabı ile hareket edebilmek spor ayakkabı ile haraket edebilmek kadar kolaydır. Elbetteki bunların hepsinin sebebi alışkanlığa bağlıdır. Peki siz topuklu ayakkabı ile rahat yürüyebiliyor musunuz?

Topuklu ayakkabı ile yürümenin 10 pratik yolu

Sizde topuklu ayakkabı kullanırken zorlananlardansanız. Topuklu ayakkabı ile yürüyemiyorum diyorsanız bu yazımız tam size göre.

Topuklu ayakkabıyla yürümek

Topullu Ayakkabı

Topullu Ayakkabı

Topuklu ayakkabı ile yürümeye alışmaya çalışırken ufak tefek kazalar kaçınılmaz olacaktır. Ancak azmin elinden ne kurtulmuş mantığı ile yolunuzu devam ederseniz kısa sürede bu ayakkabılar size işkence olmaktan çıkacak adeta bir asalet sembolü olacaktır. Buyurun topuklu ayakkabı ile yürümeye alışmak için dikkat etmeniz gereken maddelere geçelim.

En sevdiğiniz ayakkabıyı giyin

Topuklu ayakkabı ile yürüyen kadınlar arasına girebilmek için ilk olarak işe sevdiğiniz bir ayakkabı ile başlamalısınız ki daha fazla özen gösterin. Fakat bu en sevdiğiniz ayakkabının 15 Cm gibi yüksek topuklu olmamasına özen gösterin. 6 – 10 cm topuklu ayakkabı bu işe başlamak için idealdir. Merak etmeyin hayalinizdeki ayakkabıyı giyeceksiniz. Alışmak için mümkünse en sevdiğiniz Platformlu ayakkabıyı tercih edin.

Küçük adımlarla yürüyün

Belki daha fazla adım atacaksınız ama başlangıç için küçük adımlar daha temkinli olmanızı sağlayacaktır. Hem bu şekilde dengenizi de daha rahat kontrol edebilirsiniz.

Ayakkabı tabanını zımparalayın

 

Eğer ayakkabılarınız yeni ve hiç kullanılmamış veya kösele ve kaygan bir yapıya sahipse mutlaka tabanını zımparalayın. Bu sayede ayakkabının kayma ihtimalini ortadan kaldıracak ve daha emin adımlar sağlayabileceksiniz.

Arkanıza yaslanın

Topuklu ayakkabı ile yürümeye ilk başladığınızda farkında olmadan kendinizi öne doğru eğeceksiniz. Bu doğru bir hareket değildir boyun ve omuriliğinize farkında olmadan zarar verirsiniz. Unutmayın nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz. Dik durmaya çalışın kendinizi arkaya yaslayın bu şekilde daha az yorulmuş olursunuz.

Ara sıra oturun

Topuklu ayakkabı ile yürümeye çok alışkın değilseniz kendinize ufak molalar verin. Bulduğunuz müsait olan yerlere ara ara oturun. Bu sayede ayaklarınızı ve bacaklarınızı dinlendirmiş olacaksınız.

Önce topuklar

Topuklu ayakkabı ile yürüyemiyorum

Topuklu ayakkabı ile yürüyemiyorum

Normal spor bir ayakkabı ile yürürken nasıl önce topuklarınız yere basıyorsa topuklu ayakkabıda da kural aynıdır değişmez. Eğer düz olarak basmaya çalışırsanız ayak ve bileklerinizi çok fazla yormuş olacaksınız.

Ancak burada merdiven iniş ve çıkışlarına dikkat etmeniz gerekecektir. Merdiven iniş çıkışlarında ayağınızı tümü ile yere basın aksi taktirde ayakkabının topuğunu kırabilirsiniz.

Düz çizgide yürüyün

Topuklu ayakkabıyla yürümek kolay iş değildir. Karşınızda kendinize bir hedef seçin ve ona bakarak düz bir çizgide yürüyün. Eğer bir hedefe bakarak yürüseniz konsantrasyonunuz artar ve daha dikkatli yürürsünüz buda sizi düşme tehlikesinden korur.

Ayakkabınız ayağınıza tam olsun

Topuklu ayakkabı ile yürüme yolları

Topuklu ayakkabı ile yürüme yolları

Eğer ayakkabınız ayağınıza tam değilse ayağınız ayakkabının içerisinde kayacaktır. Buda size hem düşme riski oluşturur hem de doğru şekilde yürüyememenizi sağlar. Bu yüzden ayakkabınızın ayağına tam oturmasına dikkat edin.

Pratik yapın

Topuklu kullanmaya pek alışkın değilseniz önce pratik yapın. Pratiğe evde başlayın. Sonra kısa mesafe veya kısa zamanda gidip geleceğiniz yerlerde deneyin. Yalnız yürüyeceğiniz yol bozuk ise düz yolları tercih edin.

Zemin testi

Artık topuklu ayakkabı kullanmaya ufak ufak alıştınız fakat ayakkabılarınızı tam olarak kullanmaya hala hazır değilsiniz. Ayakkabılarınızı farklı zeminlerde test edin. Her zaman kaymak gibi yol karşınıza çıkmaz veya her an halı üzerinde yürüyemezsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın