Biz Biliyoz

Yağ Yakan, Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

  • 28 Temmuz 2018
  • 60 kez görüntülendi.
Yağ Yakan, Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler

Yağ yakan yiyecekler genelde enerji kaynağı olurken kendinizi iyi hissetmenizi sağlar yaptığınız diyet esnasında yağ yakan yiyeceklere yer vermeniz yapmış olduğunuz diyetin daha fazla etkili olmasını sağlar. Bir yandan sizi tok tutarken diğer yandan da metabolizmanızın çalışmasını güçlendirerek yağ yakmanızı sağlar.

Yağ yakan yiyecekler nelerdir? Sağlıklı kilo vermenize yardımcı olacak yağ yakan yiyecekleri sizler için araştırdık işte vücudun yağ yakmasına yardımcı olacak yiyecekler listesi.

 

Yağ yakan Metabolizmayı Hızlandıran Yiyecekler Nelerdir?

Metabolizmayı Hızlandıran Kırmızı biber:

Halk arasında Arnavut biberi’ de olarak bilinen acı kırmızı biber içerisinde bulunan bileşenler sayesinde metabolizmayı hızlandırarak vücudun yağ yakmasına yardımcı olur. Metabolizmanın hızlanması sayesinde kalp atışlarında yaratabileceği değişiklik ise kandaki yağlanmadan kurtulmanıza olanak sağlar. Kırmızı biber yağ yakan gıdalar arasında bulunmaktadır.

 

Metabolizmayı Hızlandıran Portakal, Limon, Greyfurt:

C vitamini açısından zengin olan bu narenciyeler vücutta bulunan yağın kırılmasına imkan sağlar. Bir çok kadın limon gibi narenciyelerin yağ yakma veya yağ çözme konusundaki uzmanlığını farkında olmasalar bile bulaşık konusundan bilmektedir.

Metabolizmayı Hızlandıran Köy Peyniri:

200 Gram köy peyniri içerisinde araştırmalara göre 32 Gram protein ve kazein bulunmaktadır. Bu iki madde sindirim sisteminizi hızlandırırken sizin tok kalmanıza yardımcı oluyor. Kalsiyum acısından zengin olan peynir yağ yakmanızda katalizör görevi üstleniyor.

 

Metabolizmayı Hızlandıran Somon Balığı:

Somon balığının beyin açısından ne kadar önemli olduğunu bilmeyen yoktur. Somon balığının pek bilinmeyen diğer bir özelliği içerisinde yemesine dikkat edenlerin mönüsünde tok tutma özelliği sayesinde bulunması gerektiğidir. Metabolizma’ nın güçlenmesini ve korunmasını sağlayan somon balığının sık sık tüketilmesi gerekmektedir.

 

Metabolizmayı Hızlandıran Antep fıstığı:

Kalori açısından oldukça zengin olan Antep Fıstığı içerdiği protein sayesinde sizi mutlu edecek bir özelliğe sahiptir. Kan şekerinin düşmemesine yardımcı olan Antep Fıstığı acıkmayı geciktirerek daha az yemek yemenizi sağlar. Abartmamak kaydı ile acıkmayı bastırmak geciktirmek için öğünler arasında yenecek antep fıstığı sizin tok kalmanızı sağlayacaktır.

 

Metabolizmayı Hızlandıran Yumurta:

Yumurta ile ilgili bildiğiniz kötü olan her şeyi unutun. Eğer ki yumurta ile aranızda alerjik bir problem yoksa yağın kasa dönüşümündeki mükemmel bir gıda olduğunu unutmayın. Araştırmalara göre günde üç yumurta yiyen kişilerin 12 hafta içerisinde vücudundaki yağ oranının azalıp kas oranının yükseldiği gözlemlenmektedir. Aynı araştırma iki yumurta da fayda göstermemiştir. yumurta da yağ yakan besinler arasında yerini almıştır.

Metabolizmayı hızlandıran yiyecekler

Geçenlerde Prof.Dr.Erdem’in önerdiği metabolizmayı hızlandıran bazı bitkileri sizinle paylaşmak istiyorum.
Bu bitkileri şöyle sıralıyor profesör ;

Metabolizmayı hızlandıran bitkiler; Biberiye, funda yaprağı, kiraz sapı, ısırgan yaprağı, yeşil çay, maté yaprağı ve kekik.

Metabolizmayı hızlandıran Biberiye : Besinlerin sindirimini kolaylaştırmaktadır.

Metabolizmayı hızlandıran Funda : Yaprakları, idrar artırıcı etkisinin yanı sıra sindirimi kolaylaştırıcı özelliği bulunmaktadır.

Metabolizmayı hızlandıran Isırgan Otu : Yaprakları da potasyum bakımından zengin bir idrar söktürücü olmasının yanı sıra vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur.

Metabolizmayı hızlandıran Kekik : Uçucu yağının safra artırıcı etkisi bulunmaktadır. Dolayısıyla sindirimi kolaylaştırır.

Metabolizmayı hızlandıran Kiraz sapı : İdrar artırıcı özelliğinin yanı sıra zengin potasyum içeriği nedeniyle vücutta idrar ile atılan potasyum dengesinin bozulmasını önlemektedir.

Metabolizmayı hızlandıran Mate : İçinde bulunan kafein maddesi nedeniyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici (analeptik) bir içecek olarak bilinmektedir.

Yağ yakıcı etkiside kanıtlanmıştır.

Metabolizmayı hızlandıran Yeşil çay : Tıpkı Mate gibi içinde bulunan kafein maddesi nedeniyle fiziksel halsizliği giderici ve enerji verici (analeptik) bir içecek olarak bilinmektedir.

Kafein türevleri idrar artırıcı etkisi ile yine vücutta ödemin sökülmesine yardımcı olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ